Новиот пејс-мејкер наместо од батерија ќе се напојува од срцето

Научниците од Американскиот Универзитет Michigan, изјавија дека направиле нова револуција во пејс-мејкерите. Велат дека новите пејс-мејкери ќе се напојуваат од срцевата акција, односно од вибрациите на срцевата работа, а не од батерија – пренесува Daily mail. Се вели и дека овој пејс-мејкер има двапати поголема моќност од стандардните и е двапати помал, а за секој случај ќе содржи и надворешно напојување. Нормално, срцевите пејс-мејкери се заменуваат на секои седум години, поради тоа што батериите се трошат. Д-р Amin Karami вели дека доколку се започне со имплементација на новата генерација на пејс-мејкери, тоа ќе биде добро и за болниците и за пациентите. Замислете само колку помалку хируршки зафати се тоа, поради немање потреба за менување на батериите? – вели доктор Карами. Секоја година повеќе од 700 000 луѓе се подложени на вградување на пејс-мејкери. Д-р Карами се надева дека со новата генерација пејс-мејкери навистина ќе им се олесни животот на овие луѓе.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 40 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот пејс-мејкер наместо од батерија ќе се напојува од срцето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: