За Здравје

Оргазмите за време на спиењето се случуваат и кај тинејџерите и кај возрасните мажи. Зошто е тоа така? Сепак, ејакулацијата за време на сонот, која што се нарекува и “влажен сон“ е најтипична за тинејџерите. Ејакулација за време на спиење во адолесценцијата Кога децата започнуваат да се развиваат во сексуално зрели личности, многу често искусуваат сексуални или “влажни сонови“ кои што се предизвикани од искуството од денот. Тоа би можело да биде еротска сцена од некој филм, убава девојка, позната филмска ѕвезда или пејачка, како и читање на еротски списанија. “Влажните сонови“ најчесто им се случуваат на оние тинејџери кои што немаат редовни сексуални односи или на тинејџери кои не мастурбираат. Ејакулацијата за време на сонот е комплетно нормална појава кај тинејџерите и кај некои се случува почесто, додека кај некои поретко. Сметаме дека е важно да се каже дека стравовите кои што се јавуваат по сознанието дека сте ејакулирале во сон се сосема непотребни. Ејакулацијата во сонот започнува околу 14-тата ...
| | веќе видена

Некои болести со кои често се среќаваме нема потреба да ги лекуваме со лекови, едноставно е потребно само малку знаење во комбинирањето на храната и болеста за кратко време ќе исчезне. Еве за што станува збор. Висока температура – овошен јогурт Покачена темперетура - Вашиот организам се подготвува за борба против инфекција. Помогнете му, правилно! Одлично решение за ова е овошниот јогурт кој го забрзува метаболизмот, ја обновува енергијата и ја намалува температурата. Секогаш кога ќе забележите покачена температура, помогнете му на Вашето тело со вкусен овошен јогурт. Габична инфекција – јогурт Ова е делумно лек, делумно превентива. Луѓето кои редовно користат јогурт имаат за 75 % помал ризик од габични инфекции. Доколку веќе патите од некоја габична инфекција, користете редовно јогурт. Тој со своите “добри” бактерии секогаш ќе ви биде од корист. Инфекција на мочен меур – сок од брусница Само две чаши дневно сок од брусница ќе го спречат размножувањето на бактериите во мочниот меур, особено на бактеријата ...
| | веќе видена

Бронхитисот е вирусна или бактериска инфекција која што предизвикува воспаление на дишните патишта и тешко дишење. Националниот институт за срце, бели дробови и крв од САД ги предложува следните чекори за лекување на бронхитисот: - Одмарајте се и консумирајте големи количини течности. - Во случај да имате треска, кај возрасните се препорачува земање на аспирин, додека кај децата ацетисал (никако аспирин). - Ако докторот се сомнева на бактериска инфекција, може да се препише антибиотик. Сепак, антибиотикот нема да помогне при вирусна инфекција која што е и најчест предизвикувач на бронхитисот. - За да се отворат дишните патишта, во собата поставете навлажнувач на воздухот. - Ако одобри докторот, земете лекарства против кашлица и воспаление. - Избегнете изложување во средини кои што ги иритираат белите дробови како што е чадот од цигари.
| | веќе видена

Подобрувањето и оддржувањето на имунитетот денес е главна тема на дискусија помеѓу многу светски медицински лица задолжени за таа работа. Нутриционистите пак, сугерираат дека лошата исхрана е главниот причинител поради кој ние стануваме подложни на сезонските настинки. Нема начин за целосна заштита од сезонската настинка или грипот, но добрата исхрана може да ви помогне да ги избегнете овие непријатни состојби. Еве некои најприменувани совети за Вашата исхрана од нутриционистите за да останете здрави овој период. Витамин Ц Витаминот Ц е на првото место. За него се спроведени најмногу истражувања во врска со неговото дејство од било кој друг нутритиент. Витаминот Ц може да се најде во многу овошја и зеленчуци. За разлика од животните кои сами го произведуваат овој витамин, човечкото тело воопшто не го синтетизира и мора да го внесува. Има посебни антивирални и антибактериски бенефиции кои штитат од болести. Овошја најбогати со овој витамин се гуава, папаја, јагоди, киви, портокал и цитрон. Пробиотици Живите ...
| | веќе видена

Според научниците, постојат одредени намирници кои навистина се заштитници на женските интимни делови, па во продолжение следат намирниците ги чуваат градите и вагината на жената и кои треба редовно да се конзумираат. Пробиотски јогурт Научниците велат дека пробиотските јогурти се исхрана број еден за здрава вагина. Тие содржат низа на добри бактерии кои го одржуваат балансот и не дозволуваат да се развиваат бактериски инфекции во вагината, но и на други места во телото. Ореви Оревите се здравје за градите, велат научниците. Во студијата со стаорци, покажува дека стаорците кои биле хранети со ореви имале за половина, па и повеќе, помал ризик да заболат од тумор на дојка за разлика од останатите. Кафе Според научниците идеално е 12 грама кафе дневно, можеби звучи смешно, но оваа количина може значително да го намали ризикот од појава на агресивен тумор на градите. Вода Водата е неизмерно важна за целиот организам па и за овие регии. Водата ќе го подобри лубрифицирањето на вагината, ќе ги неутрализира ...
| | веќе видена

Оваа добро позната состојба најчесто се јавува како последица на генетскиот фактор, носење на лоши обувки, дебелина и слично. Во основата на оваа болест е лабавоста на лигаментниот апарат кој може да зафати и други зглобови. Кога не е оптеретено, стапалото има нормална лаковидна форма, а тегобите се јавуваат како пореметување на статиката. Важно е што проблемите не се јавуваат за време на детството и затоа за време на систематските прегледи е важно кај детето да се детектираат рамните табани за да може навремено да се интервенира. Оваа дијагноза се препознава со планктограм, односно отисок на лист хартија или комјутерска анализа на чекорењето. Лекување Лекувањето е успешно доколку се открие проблемот уште во раната детска возраст и истото се состои од носење на ортопедски чевли и физикална терапија. Со терапија најдобро е да се започне на 4 годишна возраст, а терапијата се состои од комбинирана терапија на одење со боси нозе на нерамна подлога и други слични вежби. Најважно е со терапијата да се постигне ...
| | веќе видена

Недоволно спиење Една од причините за заморот може да биде недоволното спиење. Недостатокот на сон негативно влијае на концентрацијата и здравјето. Возрасните треба да спијат од седум до осум часови секоја вечер. Решение : Дадете му приоритет на спиењето и редовно легнувајте во исто време. Од Вашата соба за спиење “избркајте ги“ лаптопот, мобилниот и телевизорот. Ако сеуште имате проблеми со заспивањето, побарајте лекарска помош. Можно е да имате нарушување на спиењето. Слееп апнеа Некои луѓе мислат дека спијат доволно и не се свесни дека страдаат од слееп апнеа која што за кратко го запира дишењето во текот на ноќта. Секое запирање на дишењето предизвикува краткотрајно будење од сонот за кое не сте свесни. Резултатот на сето тоа е недоволно сон иако сте поминале осум часа во кревет. Решение : Ослабнете ако имате зголемена телесна тежина и престанете со пушење. Недоволна исхрана Внесувањето на премалку храна може да предизвика замор, но исто така проблем може да биде и внесување на погрешна храна. ...
| | веќе видена

Статините се лекови кои ги земаат луѓе кои патат од хиперлипидемија, односно зголемени масти во крвта. Но она што е интересно е новото истражување кое вели дека статините го кочат и ширењето на карциномот. Не е познато дали статините влијаат превентивно од појава на карцином или не, но едно е сигурно, статините имаат влијание во ширењето на карциномот. Најновата студија била направена на нешто помалку од 20 000 испитаници кои биле заболени од некој тип на карцином и сите имале над 40 години. Овие испитаници претходно веќе биле на терапија со статини, за разлика од другата група на испитаници кои исто така имале карцином но не земале статини како терапија. Истражувањето дошло до заклучок дека луѓето кои земале статини имаат за 15 % помал ризик од ширење на карциномот и смрт предизвикана од истиот, за разлика од луѓето кои не користеле статини. Научниците велат дека причината за тоа најверојатно е фактот дека статините го неутрализираат холестеролот, а клетките на ракот како и секоја друга клетка го користат ...
| | веќе видена

Месото е одличен извор на протеини, но конзумирањето на месо кое што има сланина може да ги негира сите нутритивни ефекти. Поради, тоа многу е важно при одбирањето на месо да се одлучите за она кое што е чисто, без сланина односно маснотии. Придобивките се огледуваат во: - Богатството на вкупни протеини - Голема концентрација на железо - Одличен извор на Б витамини, особено витаминот Б12 - Помала количина на заситени масти
| | веќе видена

Можеби ви звучи чудно или по малку откачено, но да, и мажите можат да лачат млеко и да дојат. Ова уште од одамна е потврдено, но денеска се прават нови современи и дополнителни истражувања во врска со оваа проблематика. Многумина од вас можеби слушнале за таков случај - се работи за машка галактореа, која кај мажите не е нормална и се смета за патолошки процес. До оваа појава доаѓа кога е засегната хипофизата која поради некој надворешен причинител може да дава погрешни инструкции на телото и да доведе до лачење на млеко. Најчесто до лачење на млеко кај мажите доаѓа кога се зема одредена терапија, често ова е случај кога се лекува рак на простата - лековите ја предизвикуваат галактореата, но се среќава и кај некои видови тумори на хипофизата и слични состојби. Интерсен е фактот што низ историјата ова воопшто не била непозната појава. Постојат податоци кои укажуваат на фактот дека постоеле машки доилки во германските логори и во многу други војни. Научниците сметаат дека галактореата била предизвикувана со ...
| | веќе видена

Кашлицата не е воопшто наивен симптом – предупредуваат лекарите. Многу е важно да се најде причината за кашлицата. Кашлицата може да биде предизвикана од вируси, бактерии, алергии, карциноми, срцеви проблеми, лекарства и многу други работи. Во сите од овие случаеви терапијата е различна. Лекарската дијагноза е неопходна кога ќе забележите честа кашлица. Особено е важно навремено дијагностицирање на проблемите кај децата. Педијатрите велат дека родителите многу често на своите деца на своја рака им даваат сирупи и таблети против кашлица мислејќи дека се работи за обична сезонска настинка. Немојте ова повеќе да го практикувате – остро предупредуваат педијатрите. Кашлицата може да биде навистина сериозен симптом кај децата доколку често ја има. Ако детето често кашла особено кога е заморено, веднаш посетете лекар и побарајте детални анализи. Не ретко во вакви случаеви се работи за почеток на бронхитис. Чаевите можете да ги давате без проблем кога кашлицата неможе да се смири заедно со останатата терапија, но ...
сите 2 | | | веќе видена

Постојат многу митови за доењето и контрацепцијата. Многу луѓе и ден денеска сметаат дека доењето е природна контрацепција и дека жената додека дои неможе да забремени. Ова е чиста глупост и никогаш немојте да ја сфаќате сериозно. Овој мит потекнува од лошо протолкувани истражувања презентирани од многу научници. Имено, точно е дека при доењето се излачува хормонот окситоцин - тој помага за излачувањето на млекото, исто така точно е дека оскитоцинот ја намалува плодноста на една жена, но целосно погрешно е мислењето дека додека доењето трае, односно додека окситоцинот се излачува во поголеми количини, забременувањето не е можно. Напротив, многу жени, според истражувачите, останале бремени бидејќи биле убедени во фактот дека додека дојат немаат ризик од забременување. Овој факт е многу важен за планирањето на семејството, па затоа за време на доењето секогаш осигурајте си дополнителна контрацепција за да не се доведете во непријатна положба.
| | веќе видена

Машката пот влијае и на женската сексуалност. Според научниците, во потта кај мажите е изолирана материја која го зголемува нивото на кортизол во организамот и го поттикнува лачењето на женските хормони. Машката пот ја зголемува работата на срцето кај жените, го зголемува нивото на женските хормони и делува како природен афродизјак за жените. Ова го докажале британските научници, сметајќи дека ова е всушност и главната причина зошто жените во лето се впуштаат повеќе во сексуални игри отколку во зима. Се работи за дериват на тестостеронот – велат експертите, овој дериват може да се најде и во спермата и делува исто како и феромоните, односно ја забрзува циркулацијата и работата на срцето кај жените, па предизикува и желба за секс. Научниците сметаат дека може да ја подобри и овулацијата, па така се препишува голема улога на машката пот врз женската сексуалност. Потта отсекогаш е сметана за афродизјак кај мажите, но сега истото е и докажано – велат научниците.
| | веќе видена

Мит: Треба да вршите голема нужда секој ден Зборот нормално има различно значење од личност до личност. Некои луѓе одат по голема нужда три пати на ден додека други три пати неделно. Иако, да се има празнење на дебелото црево секој ден е нормална работа, сосема е во ред ако тоа не се случи неколку дена. Констипација значи да имате помалку од три празнења неделно. Се смета за тешка констипација ако имате помалку од едно празнење неделно. Побарајте медицинска помош за ненадејна констипација или констипација која трае повеќе од две недели. Мит: констипацијата создава токсини и проблеми со здравјето Некои луѓе веруваат дека со констипацијата телото ги апсорбира токсините од фецесот. Тие веруваат дека ова може да предизвика болести како артрит, астма и рак на дебелото црево. До сега нема докази дека навистина се апсорбираат токсини или дека чистењето на дебелото црево ќе спречи појава на рак. Мит : Запекот значи дека е потребно само да внесувате повеќе целулозни влакна Зголемениот внес на целулоза може да ја ...
| | веќе видена

Осмиците или умниците се третиот сет на моларите кои што никнуваат помеѓу 17-тата и 21-вата година од животот. Многу често се случува да немаат простор нормално да се развијат и би требало да се отстранат за да се превенира идна болка и можна инфекција. Американското дентално здружение ги проследува следните знаци според кои умниците треба да се извадат: - Болка - Инфекција - Појава на цисти во устата - Оштетување на соседните заби - Болести на непцето - Кариес
| | веќе видена

Зима без кисела зелка? Ова кај нас ретко кој може да си го замисли. Киселата зелка е редовно присутна на нашите трпези во зима и секогаш претставува дополнителна закуска која одлично оди со чашка ракија. Киселата зелка воопшто не заостанува зад другите здрави јадења. Киселата зелка е освежителна нискокалорична храна која е одлична за конзумирање во зима. Содржи многу витамин Ц, минерали и други соединенија кои го чуваат Вашето здравје. Зелката штити од вирусни инфекции, грип и други загрозувачи на здравјето кои демнат во зимскиот период. Само една чаша сок од цедена кисела зелка ќе ги надополни витамините кои ви недостасуваат за целиот ден. Киселата зелка е многу ценета од познавачите на народната медицина бидејќи содржи многу антиоксиданси а добра е за имунитетот и дигестивниот систем. Ги содржи скоро сите витамини, па можеме да кажеме дека ако ја конзумирате редовно сигурно нема да имате проблем со витамините во текот на целата зима. Многу е важно зелката да е природна и да не е одгледувана со додавање на ...
| | веќе видена

Девојките го избегнуваат сексот на првиот состанок бидејќи сметаат дека ќе остават негативен впечаток кај партнерот, и целосно се во право. Но, постојат моменти кога сексот на првиот состанок едноставно е дозволен и оправдан. Кога? Сакате да го преболите бившиот Ако сакате да се забавувате за да ги отргнете мислите од вашиот бивш, сексот на првиот состанок е добра работа, но бидете сигурни дека вашиот партнер го сака истото и не ви препорачуваме партнерот да е од вашата околина. Пријатели сте веќе долго време Ако двајцата го сакате тоа, а притоа сте добри пријатели веќе години наназад, немате потреба да се плашите дека сексот ќе ви наштети. Едноставно препуштете се ќе бидете презадоволни, а воедно и зближени. На одмор Одлична авантура на одмор, без обврски познатства, без ризик по вашиот углед. Едноставно што треба да внимавате е контарацепцијата, и уживајте.
сите 2 | | | веќе видена

Трпе го прашува татко му: - Tато што е разликата помеѓу бесплатно и џабе? - Tи учиш бесплатно, ама за џабе.
| | веќе видена

Да, секој дијабетичар внимава на исхраната и на терапијата која мора да ја внесува но за жал, повеќето дијабетичари забораваат една важна работа, а тоа е вежбањето. Секој дијабетичар мора да биде физички активен за да има добро здравје – велат експертите во оваа област. Храната и терапијата ја регулираат глукозата во крвта, но вежбањето и физичката активност навистина помагаат за добрата циркулација низ целото тело и го намалуваат ризикот за појава на болести на крвните садови и ткивата кои се слабо снабдени со крв, на што се подложни дијабетичарите. Како и на сите луѓе така и на дијабетичарите со вежбањето им се подобрува квалитетот на животот. Дијабетичарите често страдаат од нагли промени на расположението, со вежбањето оваа појава драстично ќе се промени. Немојте да си се оправдувате дека немате време, вежбањето значително ќе ви го подобри животот, затоа одберете активност која вас ви е најомилена, не поставувајте претерани граници и тоа правете го секогаш опуштено и во слободното време кое ќе го ...
| | веќе видена

Научниците од Американскиот Универзитет Michigan, изјавија дека направиле нова револуција во пејс-мејкерите. Велат дека новите пејс-мејкери ќе се напојуваат од срцевата акција, односно од вибрациите на срцевата работа, а не од батерија – пренесува Daily mail. Се вели и дека овој пејс-мејкер има двапати поголема моќност од стандардните и е двапати помал, а за секој случај ќе содржи и надворешно напојување. Нормално, срцевите пејс-мејкери се заменуваат на секои седум години, поради тоа што батериите се трошат. Д-р Amin Karami вели дека доколку се започне со имплементација на новата генерација на пејс-мејкери, тоа ќе биде добро и за болниците и за пациентите. Замислете само колку помалку хируршки зафати се тоа, поради немање потреба за менување на батериите? – вели доктор Карами. Секоја година повеќе од 700 000 луѓе се подложени на вградување на пејс-мејкери. Д-р Карами се надева дека со новата генерација пејс-мејкери навистина ќе им се олесни животот на овие луѓе.
| | веќе видена

next