Новицки доаѓа во Баерн?

2 копии

Претседателот на Баерн, Ули Хенес изјави дека при евентуален локаут во НБА, првата ѕвезда на германската репрезентација, Дирк Новицки ќе потпише договор со кошаркарскиот клуб. "Се погласни се шпекулациите дека играчите нема да постигнат договор со челниците на НБА и мислам дека следната сезона во САД нема да се одигра бидејќи, кошаркарите цврсто ќе стојат на своите барања. Ние уште од сега се подготвуваме за трансфер и верувам дека во новата сезона Дирк ќе биде дел од нашата екипа", изјави Хенес. Кошаркарскиот клуб Баерн има големи амбиции и ќе се бори за влез во Евролигата, но и ќе формира тим што треба да биде меѓу поквалитетните на Стариот континент.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Баерн Минхен, Ули Хенес, објави дека ова спортско друштво има големи амбиции не само за фудбалската туку и за кошаркарската секција. Уште одамна името на Дирк Новицки беше поврзувано со баварската гордост, но шансите да го облече дресот на Баерн Минхен сега се поголеми од кога било. При евентуален локаут во НБА лигата за што во последно време наголемо се зборува, актуелниот кошаркар на Далас речиси сигурно ќе се врати во татковината и барем неколку месеци ќе биде член на "баварците". "Има се почести информации дека НБА не може да постигне договор со играчите и сопствениците на клубовите и ќе има локаут идната сезона. Во таков случај сериозно ќе се заангажираме да го донесеме Новицки, јас лично ќе одам на преговори кај него", изјави Хенес, кој за идната сезона планира и реконструкција на фудбалскиот тим кој, се поверојатно, во актуелната кампања нема да ја одбрани титулата во Бундес-лигата. Баерн во моментов е член на Втората лига на Германија, но убедливо е првопласиран со 20 победи од 21 ...
| | веќе видена | слични

Ол стар натпреварот во НБА-лигата освен кратката пауза донесе и влез во финишот од регуларниот дел од сезоната и повторно отварање на прашањето за извесен локаут. Европските играчи кои настапуваат во НБА веќе полека се распрашуваат за можноста за привремено преселување на оваа страна од Атлантикот, а на некој им стигнуваат и интересни повици, како што тоа е случајот со Дирк Новицки. Претседателот на минхенски Баерн, Ули Хенес, изјави дека баварскиот гигант со задоволство би го донел Новицки во своите редови. - Локаутот е се поизвесен, па се чини дека целата сезона во НБА-лигата би можела да биде откажана. Доколку дојде до тоа потполно е јасно дека би не интересирало да го доведеме Дирк Новицки во своите редови, изјави Хенес. Баерн, по успесите во фудбалот, изминатата година најави дека активно ќе почне да ја развива и кошаркарската секција, слично на шпанските великани како Барселона и Реал (М). Доаѓањето на Новицки секако би било голем чекор во овој проект.
| | веќе видена | слични

Европските кошаркари кои играат во НБА веќе полека се распрашуваат за можноста за привремена преселба преку Атлантикот на Стариот континент, а некои веќе добија занимливи понуди, како германскиот репрезентативец дирк Новицки. Одамна е познато дека Баерн Минхен формира кошаркарски клуб, пандан на спортските друштва барселона и Реал Мадрид, кои се успешни и на други полиња освен во фудбалот (Барса стана европски првак во кошарка лани), па формираа кошаркарски клуб. Сега, КК Баерн го сака Новицки како засилување. - Локаутот е се поизвесен и се чини дека цела сезона во НБА би можела да биде откажана. Ако се случи тоа, потполно е јасно дека нам не интересира да го ангажираме Дирк и се ќе сториме за тоа да го исполниме и оствариме – рече Ули Хенес. Дирк Новицки сигурно би бил голем чекор во амбицијата на Баерн да направи силен КК, а и маркетингот на клубот би бил добро одработен, ако Новицки го облече дресот.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочиште за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина -Таргет“ за незаконското следење на ...
сите 109 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новицки доаѓа во Баерн?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: