За нападот во Париз терористите потрошија 7.000 евра, а светот ќе ги чини стотици милијарди

Терористите кои минатиот петок на 13 ноември ги изведоа нападите во Париз, а во кои загинаа 130 луѓе, за целата акција потрошија 7.000 евра, пишува Ројтерс. За нападот, како што пишува британската агенцијата, терористите имале трошоци за “калашњикови“ и муниција, самоубиствени елеци од рачна изработка и изнајмување на хотелски соби и автомобили, така да со неколку илјади евра убија голем број на луѓе и предизвикаа хаос и страв. Ројтерс потсетува и дека според пресметките на независната комисија, за нападите на 11 септември 2001 година во Њујорк, терористите потрошиле помеѓу 400.000 и 500.000 долари. Агенцијата додава дека во својата пресметка за трошоците за парискиот напад, не ги пресметале сумите кои евентуално биле исплатени на терористите надвор од Франција и Белгија кои учествувале во нападот. Најсофистицираниот дел од опремата за нападите, биле самоубиствените елеци, но за нивна изработка се неопходни ефтини материјали. Елеците се полнат со ТАТП експлозив, кој во безбедносните кругови е познат под ...
| | веќе видена | слични

Ројтерс потсетува и дека според пресметките на независната комисија, за нападите на 11 септември 2001 година во Њујорк, терористите потрошиле помеѓу 400.000 и 500.000 долари. Агенцијата додава дека во својата пресметка за трошоците за парискиот напад, не ги пресметале сумите кои евентуално биле исплатени на терористите надвор од Франција и Белгија кои учествувале во нападот. Најсофистицираниот дел од опремата за нападите, биле самоубиствените елеци, но за нивна изработка се неопходни ефтини материјали. Елеците се полнат со ТАТП експлозив, кој во безбедносните кругови е познат под името “Motehr of satan“ (Мајка на сатаната), а се изработува од производи кои се наоѓаат во секое домаќинство. Хемискиот состав на ТАТП, кој може да се набави во секоја аптека, за еден елек не чини повеќе од 10 евра. Според Ројтерс, хотелската соба која ја користеле терористите чинела 680 евра, а неделните трошоци за изнајмување на мали автомобили кои ги користеле за превоз од Брисел до Париз – “фолксваген поло”, “сеат леон” и “рено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 392 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

Екипата на 1ТВ е на пат кон Будимпешта по трагата на побегнатиот екс премиер Никола Груевски. Тргнаа по непотврдени информации за тоа каде се наоѓа, а нешто по ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За нападот во Париз терористите потрошија 7.000 евра, а светот ќе ги чини стотици милијарди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: