За нападот во Париз терористите потрошија 7.000 евра, а светот ќе ги чини стотици милијарди

Терористите кои минатиот петок на 13 ноември ги изведоа нападите во Париз, а во кои загинаа 130 луѓе, за целата акција потрошија 7.000 евра, пишува Ројтерс. За нападот, како што пишува британската агенцијата, терористите имале трошоци за “калашњикови“ и муниција, самоубиствени елеци од рачна изработка и изнајмување на хотелски соби и автомобили, така да со неколку илјади евра убија голем број на луѓе и предизвикаа хаос и страв. Ројтерс потсетува и дека според пресметките на независната комисија, за нападите на 11 септември 2001 година во Њујорк, терористите потрошиле помеѓу 400.000 и 500.000 долари. Агенцијата додава дека во својата пресметка за трошоците за парискиот напад, не ги пресметале сумите кои евентуално биле исплатени на терористите надвор од Франција и Белгија кои учествувале во нападот. Најсофистицираниот дел од опремата за нападите, биле самоубиствените елеци, но за нивна изработка се неопходни ефтини материјали. Елеците се полнат со ТАТП експлозив, кој во безбедносните кругови е познат под ...
| | веќе видена | слични

Ројтерс потсетува и дека според пресметките на независната комисија, за нападите на 11 септември 2001 година во Њујорк, терористите потрошиле помеѓу 400.000 и 500.000 долари. Агенцијата додава дека во својата пресметка за трошоците за парискиот напад, не ги пресметале сумите кои евентуално биле исплатени на терористите надвор од Франција и Белгија кои учествувале во нападот. Најсофистицираниот дел од опремата за нападите, биле самоубиствените елеци, но за нивна изработка се неопходни ефтини материјали. Елеците се полнат со ТАТП експлозив, кој во безбедносните кругови е познат под името “Motehr of satan“ (Мајка на сатаната), а се изработува од производи кои се наоѓаат во секое домаќинство. Хемискиот состав на ТАТП, кој може да се набави во секоја аптека, за еден елек не чини повеќе од 10 евра. Според Ројтерс, хотелската соба која ја користеле терористите чинела 680 евра, а неделните трошоци за изнајмување на мали автомобили кои ги користеле за превоз од Брисел до Париз – “фолксваген поло”, “сеат леон” и “рено ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 38 | | | веќе видена

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

„Во клучната недела за иднината на државата и нејзините граѓани, Ѓорге Иванов одлучи да не ја напушта својата идеја за изолација на Македонија.Очигледно е дека ...
сите 94 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 104 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 48 | | | веќе видена

Овен   Овие денови ќе бидете во ситуација да повлекувате правилни потези и да донесувате успешни заклучоци. Занимавајте се со работа поврзана за договори, ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За нападот во Париз терористите потрошија 7.000 евра, а светот ќе ги чини стотици милијарди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: