Има ли непотистички кариес и во Министерството за култура?

Откако ова министерство распиша оглас за заболекар, кој треба да ја гради соработката со меѓународните организации од областа на културата, наголемо се шират гласини за тоа кој се е вработен во овој ресор - во министерството молк, единствено шефот на манекенката Јаначковиќ, која е стоматолог, ја брани својата вработена. Јавниот оглас за вработување виш соработник за соработка со меѓународни организации во Министерството за култура, со завршен Филолошки или Стоматолошки факултет, предизвика лавина реакции во културната јавност и нагаѓања за кого, всушност, е наместен овој конкурс. - Фактот што како услов се поставува завршен Стоматолошки факултет покажува дека станува збор за очигледна местенка. Каква врска има еден заболекар со меѓународната соработка во областа на културата? - прашува нашиот извор. Првиот сомнеж во кулоарите падна на нашата позната манекенка Викторија Јаначковиќ. Таа е поранешна манекенка и втора придружничка на изборот за мис на Македонија во 1999 година. Манекенката е ...
| | веќе видена | слични

Дискреционо право на министерот за култура е систематизацијата во ресорот на чија основа се избира кадарот што работи таму, велат во Агенцијата за администрација, која во петокот објави оглас за вработување на дипломиран стоматолог во Министерството за култура. Од ресорот вчера не коментираа дали им е потребен кадар со Стоматолошки факултет и за која работа позиција е предвидено вработувањето. Во медиумите деновиве се шпекулира дека огласот е за Викторија Јаначковиќ, шеф на кабинетот на заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ, иако тој демантира дека таа ќе оди во меѓународниот сектор. Таа и сега е шеф на неговиот кабинет и, според Недељковиќ, таму и ќе остане. Агенцијата за администрација објави оглас за вработување државен службеник во Министерството за култура на работно место Виш соработник за соработка со меѓународни организации. Во огласот е посочено дека тие што ќе се пријават треба да имаат завршено Филолошки или Стоматолошки факултет. Од Агенцијата велат дека тие немаат ингеренции да ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Има ли непотистички кариес и во Министерството за култура?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: