Сообраќаен метеж - секојдневна слика во Кочани

13.04.2018 Моментот кога луѓето губат по неколку часа заглавени во сообраќаен метеж како што е случај со големите метрополи, се чинеше кај нас ни од близу немало да се случи, бидејќи Кочани важи за град во кој бргу се стигнува со автомобил од едно на друго место. Но, сликата не само за време на празници и пазарен ден, туку и во обични денови може да биде вистински сообраќаен метеж. И кога се создаде ваква тензична ситуација, кога сите после работа околу 15 часот брзаaт накај дома и само еден возач на автомобил да се паркира несоодветно, а тоа го прават многумина, и да го закочи сообраќајот на повеќе главни улици, е тогаш се создава огромна нервоза кај повеќе возачи. Така и се случи. На еднонасочната улица што води кон Стришани и екипата на Канал 8 беше сведок на само една од многуте такви ситуации кога еден од многубројните лошо паркирани возачи си го оставил автомобилот скоро на средина на улицата и без да размисли дали друго поголемо возило може да помине, си излегол и го нема да се врати подолго време.
| | веќе видена | слични

Граѓаните во Москва поминуваат во просек 91 час годишно во кошмарен сообраќај. Според експертите возачите во руската престолнина поминуваат навистина многу време во сообраќаен метеж, бидејки московјани реферираат да патуваат со автомобил, наместо да користат јавен превоз. Лондон се наоѓа на второто место со просечно 73 часа поминати во автомобилот за една година. Сообраќајот се влоши во англискиот главен град поради забраната за влез во познатата шопинг-улица во Оксфорд Стрит. Париз е трет со 65 часа и покрај големите напори на градските власти да го ограничат бројот на автомобили во градот. Германија и Русија се водечки според застоите во сообраќајот во своите метрополи на Стариот континент, бидејќи меѓу 25-те градови на листата, се пет од Русија и седум од Германија. Нема ниту една метропола од Балканот меѓу Топ 25. Во листата на 10-те градови со најголеми застои влегуваат Москва, Лондон, Париз, Осло, Брисел, Берлин, Мадрид, Рим и Стокхолм. Минатата година, беше потврдено дека Лос Анџелес е град со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, анализирајќи ја ситуацијата по средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во Берлин, ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сообраќаен метеж - секојдневна слика во Кочани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: