За Музеј на годината избрана НУ Музеј и завод Битола за `Спомен куќа на Татарчеви` во Ресен

Наградата Музеј на годината му припадна на НУ Музеј и завод Битола за новоотворениот музеј "Спомен куќа на Татарчеви" во Ресен. Годинава наградата проект на годината ја делат два проекти. Едниот е на НУ Спомен куќа на Мајка Тереза со Проектот: "Тишината раскажува за Мајка Тереза" од авторот Цветанка Вучковска-Митовска и Проектот од Музејот на македонската борба - Скопје со наслов: "Вики клуб во Музеј на македонската борба" од авторите Даниела Митевска и Ана Вишинова. А наградата надворешен музејски соработник, му е доделена на новинарот Тони Димков - новинар во порталот МКД.МК, за неговите ангажмани во афирмацијата на културата и музејското работење. Вака одлучи комисијата на МНК ИКОМ за доделување награди по повод 18 Мај - Меѓународен ден на музеите, за особени достигнувања во музејската дејност во текот на 2016 година, во состав: проф. д-р Крсте Богоески (претседател), Мирјана Талеска, Зоја Богдановска, м-р Страхил Петровски и Драган Величковски, го објави извештајот за доделените награди. "Идејата за ...
| | веќе видена | слични

Останато

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 69 | | | веќе видена

Никој нема право да се коцка со идентитетот, традицијата, историјата и културата на Република Македонија. Никој нема право да се коцка и како влог да ги става ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Музеј на годината избрана НУ Музеј и завод Битола за `Спомен куќа на Татарчеви` во Ресен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: