Меси:Би сакал да играме против Наполи во Лигата на шампионите

Официјално најдобриот фудбалер на светот во 2010. година, напаѓачот на Барселона Лионел Меси, рече дека би сакал неговиот тим следната сезона во Лигата на шампионите да се сретне со Наполи „За нас Аргентинците стадионот ’Сан Паоло’ во Неапол е митско место“, изјави Лионел Меси за италијанските медиуми. Тој додаде дека во случај на дуел меѓу Барселона и Наполи би сакал во тимот на Наполи да се најде и неговиот соиграч од репрезентацијата Езекел Лавеци . Аргентинците имаат посебни чувства кон Наполи, бидејќи легендарниот аргентински ас Диего Армандо Марадона најславните моменти во кариерата ги доживеа играјќи за Наполи од 1984. до 1991. година. Наполи предводен со Марадона освои две титули првак на Италија, единствени во историјата. Наполи минатата сезона ја заврши на трето место и ќе се натпреварува во Лигата на шампионите, додека Барселона стана првак на Европа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Супер звездата на Барселона, Лео Меси, се понадева дека ќе ја има таа чест еден ден да заигра на стадионот на Наполи, „Сан Паоло". Наполитанците се вратија во Лигата на Шампионите, прв пат од кога Диего Марадона го носеше нивниот дрес. - За нас Аргентинците, стадионот „Сан Паоло“ е митска инспирација. Секогаш е убаво да се игра против екипа со богата историја, а ако во таа екипа игра и Лавеци, тогаш е секако поинтересно, изјави Меси. На прашањето што мисли за Кавани, еси изјавил дека многу го цени тој фудбалер и дека Уругвај ќе биде еден од фаворитите на Копа Америка и би било убаво да се сретнат во финалето.
| | веќе видена | слични

Останато

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 75 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 208 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 178 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Меси:Би сакал да играме против Наполи во Лигата на шампионите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: