И портпаролите во владата се плашат од Мијалков!?

Засега останува енигма дали на петочната средба меѓу американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер, и премиерот Никола Груевски присуствувал и првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Енигмата, ниту ја потврди, ниту ја демантира министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која топката ја префрли на владата. - По однос на состаноците што се одржуваат во владата, односно што ги одржува премиерот, јас мислам дека најдобро е прашањата да ги поставите до владата, јас немам информации кој присуствува на тие средби, па затоа не би сакала да шпекулирам, мислам дека е најупатено да се јавите во влада - изјави Јанкулоска. Во владата вчера немаше кој да даде одговор дали Мијалков бил во петокот на средбата. Владиниот портпарол Мартин Мартиновски, во духот на работењето на власта, 24/7, цел ден не се јавуваше на мобилниот телефон, а неговиот заменик Александар Ѓоргиев не упати одговорот да го бараме единствено од Мартиновски. Сепак, владата со соопштение поврзано ...
| | веќе видена | слични

Министерската Гордана Јанкулоска вели дека нема информација дали на средбата на премиерот Никола Груевски со амбасадорот Филип Рикер во петокот присуствувал и директорот на Управата за безбедност и за контраразузнавање, Сашо Мијалков. Станува збор за средбата на која Рикер ги предупредил Груевски и Мијалков дека ја преминале црвената линија со блокирањето на сметките на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и на „Коха е ре“. За одговор на ова прашање ни рече да се обратиме во Владата, каде што се одржувала средбата. - Во врска со состаноците што се одржуваат во Владата, односно, кои ги одржува премиерот, јас мислам дека најдобро е прашањата да ги поставите во Владата. Во зависност од проблематиката и од темата на одредена средба, се организираат состаноци од страна на протоколот и јас немам информација кој присуствува на тие средби, немам информација дали лицата што ги наведувате присуствувале на тие средби. Затоа не би сакала да шпекулирам, мислам дека е најдобро да се јавите во Владата за ова ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Централениот дневник на 1ТВ уредникот Сашо Ордановски зборуваше со кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски. Пендаровски се осврна ...
сите 386 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 115 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И портпаролите во владата се плашат од Мијалков!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: