И портпаролите во владата се плашат од Мијалков!?

Засега останува енигма дали на петочната средба меѓу американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер, и премиерот Никола Груевски присуствувал и првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Енигмата, ниту ја потврди, ниту ја демантира министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која топката ја префрли на владата. - По однос на состаноците што се одржуваат во владата, односно што ги одржува премиерот, јас мислам дека најдобро е прашањата да ги поставите до владата, јас немам информации кој присуствува на тие средби, па затоа не би сакала да шпекулирам, мислам дека е најупатено да се јавите во влада - изјави Јанкулоска. Во владата вчера немаше кој да даде одговор дали Мијалков бил во петокот на средбата. Владиниот портпарол Мартин Мартиновски, во духот на работењето на власта, 24/7, цел ден не се јавуваше на мобилниот телефон, а неговиот заменик Александар Ѓоргиев не упати одговорот да го бараме единствено од Мартиновски. Сепак, владата со соопштение поврзано ...
| | веќе видена | слични

Министерската Гордана Јанкулоска вели дека нема информација дали на средбата на премиерот Никола Груевски со амбасадорот Филип Рикер во петокот присуствувал и директорот на Управата за безбедност и за контраразузнавање, Сашо Мијалков. Станува збор за средбата на која Рикер ги предупредил Груевски и Мијалков дека ја преминале црвената линија со блокирањето на сметките на телевизијата „А1“ и на весниците „Време“, „Шпиц“ и на „Коха е ре“. За одговор на ова прашање ни рече да се обратиме во Владата, каде што се одржувала средбата. - Во врска со состаноците што се одржуваат во Владата, односно, кои ги одржува премиерот, јас мислам дека најдобро е прашањата да ги поставите во Владата. Во зависност од проблематиката и од темата на одредена средба, се организираат состаноци од страна на протоколот и јас немам информација кој присуствува на тие средби, немам информација дали лицата што ги наведувате присуствувале на тие средби. Затоа не би сакала да шпекулирам, мислам дека е најдобро да се јавите во Владата за ова ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И портпаролите во владата се плашат од Мијалков!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: