Македонија - Бучковски со отровни стрели кон сопартијците

Поранешниот лидер на СДСМ, Владо Бучковски, во својата последна колумна упати уште една „отровна стрела“ кон дел од своите сопартијци нарекувајќи ги „мерачи на аплаузи“ и повикувајќи ги уште еднаш да побараат сериозна анализа за изборните резултати. Според него, ваквиот „говор на омраза“ е причината поради која во конечниот извештај за изборните резултати мора да има посебно место за „фамозните мерачи на должината на аплаузите“. „Тие што мене ‘ме срушија‘ заради заслугите, станаа дел од најблиското опкружување на новиот претседател... беа таму се до првиот нареден пораз, на парламентарните избори во 2008 година... Радмила си даде оставка по загубените избори... тие останаа и понатаму во првите редови да шефуваат, да станат пратеници... да ја мерат должината на аплаузот... Што е заклучокот што се наметнува, ако не чинев јас, ако не чинеше Радмила, па дури Зоки Заев... како тоа само тие се вредни, си се менуваа претседателите, а тие остануваа во првите редови“ - прашува Бучковски. Тој е дециден дека сега е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Погребот на Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика, се одржа денеска во 15 часот во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. Голем број ...
сите 213 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Бучковски со отровни стрели кон сопартијците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: