Летни горештини

По најтоплиот викенд во годинава, тропските температури продолжуваат. Но, 40-те степени не ги спречија пензионерите и денес да го искористат бесплатниот градски превоз да отидат до најблиското пазарче и да си купат свежо овошје или зеленчук. Иако метеролозите препорачуваат да не се излегува на сонце, барем од 11 до 16 часот, за пензионерите нема место за паника, тие го искористија најтоплиот дел од денот за да тркнат до аптека и да си се опремаат со лекови, за секој случај. „Јас лично не излегувам од дома пред 5, 6 часот, но сега ми беше итно да купам некој лек па брзам во аптека. - Кога морам излегувам и баш денес морав да дојдам итно и сега баш во 14 часот се враќам дома. Тешко е на топлото време но со бегање под сенки, со ладење, со шешири се снаоѓаме на топлото време. - Баш денеска имав обврски, морав двапати да излегувам од дома, но пиеме течности вода, пиво“, велат граѓаните. Е не знаеме колку ќе им помогнат ладното пиво и шеширите на пензионерите во овие горештини. - Многу е тешко ние што сме на овие ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 385 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 651 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

Новинарите од повеќе медиуми од регионот, кои ги следат најновите настани во Македонија, сметаат дека бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски секако ...
сите 358 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Летни горештини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: