Леброн и Серена спортисти на годината, Ѓоковиќ најдобар тенисер

Новак Ѓоковиќ ја доби наградата „ESPY“ која ја традиционално, за исклучителни спортски достигнувања, ја доделува телевизиската станица „ESPN“. Ѓоковиќ оваа награда ја освои и минатата година. Според очекувањата на доделувањето на наградите доминираше Леброн Џејмс, кошаркарот на Мајами беше прогласен за спортист на годината. Џејмс, наградата ја освои пред Мигел Кабрера (бејзбол), Ендријан Питресон (американски фудбал) и Мајкл Фелпс (пливање). Леброн исто така ги доби наградите за најдобра НБА играч и за најдобро шампионско остварување. „Да се биде во конкуренција со вакви спортисти е голема чест. Оваа награда ќе ја чувам дома“, рекол Џејмс, која втора година по ред го предводеше Мајами до титулата во НБА лигата. Серена Вилијамс ги доби наградите за спортистка на годината и за најдобра тенисерка, таа минатата година го освои златниот медал на Олимписките игри и победи на Грен слем турнирите на Ролан Гарос, Вимблдон и УС Опен.
| | веќе видена | слични

ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИТЕ НА ЕСПН Исто како што неговиот Мајами хит ја одбрани титулата во НБА, така и првата ѕвезда на тимот, Леброн Џејмс, втора година по ред ја доби наградата на ЕСПИ за најдобар спортист, што ја доделува американската телевизија ЕСПН. МВП на финалето и на регуларниот дел од сезоната во НБА доби повеќе гласови од Мигел Кабрера (бејзбол), Едријан Питерсон (американски фудбал) и од пливачот Мајкл Фелпс. - Да се биде во иста категорија со овие врвни спортисти е навистина голема чест за мене. Оваа награда е за сите нас четворица, но ќе ја чувам кај мене дома. Се надевам дека следната година ќе се вратиме со хет-трик - изјави Џејмс, кој, истовремено, беше прогласен и за најдобар играч во НБА. Во стилот на Џејмс, Новак Ѓоковиќ, исто така, ја одбрани титулата во својата категорија, за најдобар тенисер, но, зачудувачки, не беше номиниран за најдобар спортист. Серена Вилијамс славеше кај тенисерките. Атлетичарот Јусеин Болт е најдобар спортист на меѓународно ниво, откако на ОИ во Лондон ги одбрани ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Леброн и Серена спортисти на годината, Ѓоковиќ најдобар тенисер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: