Лавров: САД ги знаат позициите на Исламска држава, но не ги бомбардираат

Москва располага со информации дека САД ги знаат конкретните позиции на терористичката држава „Исламска држава“, но не издаваат наредба да се изврши напад врз нив, изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров. „Нашите американски партнери или не размислувале многу кога ја составуваа својата коалиција, или ја замислиле за други цели, а не на оние кои се најавени“, истакна Лавров, пренесува Руска реч. „Коалицијата настана многу спонтано: буквално за неколку дена беше објавено дека во нејзиниот состав влегуваат неколку земји и почнаа некакви напади“. „Кога се анализира активноста на авијацијата на земјите кои ја сочинуваат коалицијата, се стекнува необичен впечаток. Понекогаш може да се помисли дека освен објавената цел, а тоа е борба против „Исламската држава“, постојат уште некои задачи на оваа коалиција“, истакна рускиот министер во емисијата „Неделно време“ на Првиот канал, пренесува „Взгљад”. „Се надевам дека никого нема да измамам ако кажам дека некои наши колеги од земјите кои ја ...
| | веќе видена | слични

Русија има информации за тоа дека САД ги знаат конкретните локации на важните позиции на Исламската држава (IS), но не даваат наредба за нивен напад, изјави во неделата рускиот министер за надворешни работи Серге Лавров меѓу другото во интервјуто за првата програма на националната телевизија. „Нашите американски партнери првично или без големо внимание ја создадоа коалицијата, или ја замислите така што нејзините цели не се онакви какви што се декларираат. Коалицијата е создадена многу спонтано, буквално за неколку дена беше објавено дека во нејзиниот состав влегуваат низа земји, кои ги започнаа нападите“, рече Лавров. „Кога ќе се анализираат активностите на авијацијата на земјите од коалицијата, тоа создава чуден впечаток. Понекогаш се наметнува помислата, дека покрај наведените цели, односно борбата против Исламската држава, постојат некои други задачи за оваа коалиција“, додаде шефот на руската дипломатија. „Се надевам дека нема да разочарам никого, велејќи дека некои од нашите колеги од земјите во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров: САД ги знаат позициите на Исламска држава, но не ги бомбардираат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: