Чаши за вино

Црвено, бело, десертно или пенливо вино, секој различен тип на вино се служи во различна чаша. Отстранете ги вашите нејаснотии околу изборот на чаши за вино. Чаша за пенливо вино Чашата за пенливо вино е висока, тесна, заоблена на врвот, со висок сталак. Чаша за бело вино Чашата за бело вино е помала од црно вино, е во облик на лале и е на висок сталак. Чаша за црно вино Чашата за црно вино е во облик на лале, поголема е од чашата за бело вино и е на висок сталак. Чаша за десертно вино Чашата за десертно вино, е на краток сталак и може да биде и четвртаста.
| | веќе видена | слични

Околу 40% од луѓето не знаат дека чаша вино има подеднакво калории (120) како и парче торта или дека големо пиво и колбас содржат ист број калории (170), покажува истражувањето на британското министерство за здравство. Истражувањето спроведено во Англија помеѓу две илјади возрасни лица е дел од владините настојувања да се намали навиката на пиење алкохол. Во кампањата исто така се нагласува дека по големата количина пиење често следи и нездрав доручек што дополнително придонесува кон нафрлањето килограми. Истражувањето покажало дека обожавателите на пивото кои пијат пет пива неделно, односно 250 годишно внесуваат иста количина калории како и некој кој во текот на годината јаде 221 крофни.
| | веќе видена | слични

Останато

Сподели ја оваа вест на е-маил

Чаши за вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: