Чаши за вино

Црвено, бело, десертно или пенливо вино, секој различен тип на вино се служи во различна чаша. Отстранете ги вашите нејаснотии околу изборот на чаши за вино. Чаша за пенливо вино Чашата за пенливо вино е висока, тесна, заоблена на врвот, со висок сталак. Чаша за бело вино Чашата за бело вино е помала од црно вино, е во облик на лале и е на висок сталак. Чаша за црно вино Чашата за црно вино е во облик на лале, поголема е од чашата за бело вино и е на висок сталак. Чаша за десертно вино Чашата за десертно вино, е на краток сталак и може да биде и четвртаста.
| | веќе видена | слични

Околу 40% од луѓето не знаат дека чаша вино има подеднакво калории (120) како и парче торта или дека големо пиво и колбас содржат ист број калории (170), покажува истражувањето на британското министерство за здравство. Истражувањето спроведено во Англија помеѓу две илјади возрасни лица е дел од владините настојувања да се намали навиката на пиење алкохол. Во кампањата исто така се нагласува дека по големата количина пиење често следи и нездрав доручек што дополнително придонесува кон нафрлањето килограми. Истражувањето покажало дека обожавателите на пивото кои пијат пет пива неделно, односно 250 годишно внесуваат иста количина калории како и некој кој во текот на годината јаде 221 крофни.
| | веќе видена | слични

Останато

„И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски добро знаеја дека Никола Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и сепак ...
сите 119 | | | веќе видена

Неколкуте поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои беа исклучени после случувањата во Собранието и прифаќањето на уставните измени, за ТВ21 рекоа дека последните ...
сите 54 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 260 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чаши за вино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: