Коктели

Музеј на пивото во Прага – паб со мисија Во претходните неколку години, пивата од малите пивари станаа многу популарни в Чешка. Овој тренд се одразил и на пабавите во Прага, каде претходно големите брендови имаа монопол. Еден од пабовите кој набавува пиво од целата држава стана жив музеј, па затоа и го добил името прашки музеј на пивото и се наоѓа во центарот на градот. Se Padilla, сопственикот на овој музеј нагласува дека повеќето од пивата ои се служат во овој паб потекнуваат од мали пивари и често не ни можат да се купат во шишиња. Тука се на пр. Starokladenský кое потекнува од местото Кладно, од многу мала пивара во која работат само татко и син, потоа Mazlíček кое е доста појако од обичните пива. Se Padilla нуди 30 различни видови на пиво на точење и се труди секој месец да донесе 5-6 нови врсти. Se Padilla по потекло е од Калифорнија. „Прво се интересирав за виното, пораснав на место каде тоа се произведува. Пиво не пиев и тоа беше така се додека не се доселив овде пред 10-тина година.“ Со ...
| | веќе видена

Црвено, бело, десертно или пенливо вино, секој различен тип на вино се служи во различна чаша. Отстранете ги вашите нејаснотии околу изборот на чаши за вино. Чаша за пенливо вино Чашата за пенливо вино е висока, тесна, заоблена на врвот, со висок сталак. Чаша за бело вино Чашата за бело вино е помала од црно вино, е во облик на лале и е на висок сталак. Чаша за црно вино Чашата за црно вино е во облик на лале, поголема е од чашата за бело вино и е на висок сталак. Чаша за десертно вино Чашата за десертно вино, е на краток сталак и може да биде и четвртаста.
сите 2 | | | веќе видена

Грчкиот филозоф Емпедокло тврдел дека светот е изграден од 4 елементи; вода, земја, воздух и оган, а Артур Гинис, творец на пивото кое го носи неговото презиме, повеќе од 250 години докажува дека за едно од најпродаваните пива доволни се четири „елементи’: вода, јачмен, хемљ и квасец. Артур Гинис на 31 декември 1759 година потпишал договор за зауп на старата пивара во Сент Џејмс Гејт и тоа на 9000 години. Така започнува приказната за најпознатото темно пиво. Буриња со Гинис се тркалаат по производната трака во Даблинската пивара повеќе од 250 години, но кога Артур Гинис го потпишал овој познат договор за закуп на пивницата и ветил дека во наредните 9000 години ќе плаќа по 45 фунти годишно, работите изгледале многу поинаку. Пиварата се простирала на површина од 1,5 хектари, имала млин, две колиби, бакарен казан и штала за 12 коњи. „Тоа што ние всушност го прославуваме е потпишување на договорот за закуп на Сент Џејмс Гејт пиварата на 1 декември 1759 година во Даблин. Не знаеме многу за животот на Артур ...
| | веќе видена

Шпанија е доста разноврсна земја која има своја сопствена култура на пиење, традиции и секако голема почит кон нивните пијалоци, кои се земаат многу сериозно од секој шпанец. Виното не е единствен карактеристичен национален пијалок туку постојат и многу други пијалоци кои се подгутвуваат со многу тешка работа и уметност и тоа доста долго време. Пиењето е многу повеќе од акција но исто така и големо социјанлно задоволство во кое се ужива со пријателите, фамилијата и колегите во било која прилика, без разлика дали се работи за освежувачката Sаngria за време на летото или пак за добар вкусен загревачки ликер за време на зимото. Претходно објаснивме дел од традиционалните пијалоци во Шпанија , сега да продолжиме таму каде што застанавме. Шпански бели вина Најпопуларните бели вина доаѓаат Rueda регионот во Castilla y León и од La Rioja. Другите популарни вина кои доаѓаат од Шапнија се познатото засилено бело Шери и пенловото Cava. Бели вина од Rueda Rueda според шпанската класификација спаѓа во ...
| | веќе видена

Октоберфест е светски најголемиот фестивал на пивото, кој се одржува секоја година во Минхен, Баварија, Германија. Овој 16 дневен фестивал привлекува преку 6 милиони лица секоја година кои консумираат повеќе од 5 милиони литри пиво, 400.000 свински колбаси, 480.000 печени кокошки за време на оваа две неделна екстравагнаца. Иакоовој настан само ги зајакнува стереотипните слики на љубители на пиво, на месо, германци облечени во традиционална облека, овој настан го посетуваат лица од целиот свет. Всушност Октоберфест е најпрофитабилната турстичка атракција на Минхен. Историја на Октоберфест Традицијата на Октоберфест е започната на 12ти Октомври 1810 година за за да се прослави бракот помеѓу крунисаниот Принц Лудвиг и Принцезата Тереза. Жителите на Минхен биле поканети да се придружат на свеченоста која се одржувула пет дена на полињата кои се наоѓале пред градските порти. Главниот настан на оригиналниот Октоберфест била трката со коњи. Започнале да се одржуваат годишни прослови кои постепено станале ...
| | веќе видена

Откако Кинезите го измислија огнометот луѓето се потудија да најдат причина како да го искористат на подобар начин и за подобри цели. Но прашањето е која е причината огнометот да се користи за прослави? Според магазинот Fireworks , огнометот се користел за бркање на злите духови за време на прославите. Причина за ова е тоа што тие предизвикуваат бука. Црвената боја која најчесто се користи исто така е дел од магијата која треба да се погрижи злите духови да бидат истерани, бидејки според некои легенди тие се плашеле од црвената боја. Но еве некои рецепти за огнометни коктели за кои нетреба да чекате да дојде нова година или некој друг празник или прослава која е проследена со огномет. Roman Candle Состојки: 4 дози Korbel Brut Шампањ 1 доза Tuaca Ликер Суви малини Опис: Ставете ги шампањот и ликерот во висока чаша и декорирајте со сувите малини. Поради меурчињата од шампањот малините постојано ке паѓаат и ке се креваат во чашата. Тип на чаша: Чаша за шампањ Sparkler ...
| | веќе видена

Многумина даваат совети за спарувањето на вистинското вино со одреден вид на храна, но што е со пивото? Неквалитетно пиво, прегреана храна, често сето тоа се консумира без размислување. За да бидете во чекор со обожавателите на вино, во продолжение ви даваме неколку видови на храна кои вие и вашето пиво ќе ги обожавате: 1. Житарици Општествените норми спречуват многу луѓе да ја пробаат оваа беезобразна комбинација за појадок. Но оваа комбинација има смисла, ако малку размислите за тоа. Пивото во основа е направено од житарици, нели? Можете да го пиете од страна или ако вашиот ден не изгледа баш најдобро да го ставите диреткно во чинијата со житарици. За да биде она вистинското не го мешајте со дестките чоколадни житарици. Житариците со грозје или ореви се добар избор, или диеталните особено ако сакате да ослабите. 2. Мувлосано сирење Покрај тоа што е прекраснo, малку мириса, мувлосаното сирење треба да се јаде во убав ресторан и да се пие со доста јако пиво. Не би ставиле гуми за велосипед ...
| | веќе видена

Едно од најчесто поставуваните прашања поврзани за виното е кое е најдоброто црвено вино. Во прилогот кои што следи ке се обидеме да одговориме на ова прашање. Црвеното вино се добива од црвено и црно грозје. Секо грозје продуцира помалку обоено вино, меѓутоа црвената боја на црвеното вино е од ишмуканата лушпа на грозјето во сокот .Лушпата ја дава бојата но исто така и танинот друга состојка која е клучна за комплексната текстура на црвеното вино. Танинот допринесува за сувиот квалитет , кој дава силно чувство во устата .Колку е помладо толку е поинтензивна силината на голтката вино.Со стареењето , силината од танинот паѓа надолу и помага да се развијат други карактеристични ароми на црвеното вино. Ова е една од причините зошто постарото црвено вино е подобро од белото. Најдоброто црвено вино во светот Кога одите да купувате добро црвено вино треба да запаметите дека тие се поделени според нивниот квалитет. Финте црвени вина кои се произведени од најдобрите сорти на грозје и се чуваат во ...
| | веќе видена

Можете ли да функционирате без кафе? Или пак не би пробале тоа да го направите? Ако сте воркохолик на кога секогаш му треба неговата доза на кофеин, можеби би требало да размислите да инвестирате во термос за каде. Ако пиете кафе секој ден, веројатно знаете веќе кое кафе ви е омилено и кое кафе најдобро ве расонува. Наместо да ги трошите вашите пари во кафуле секој ден, постои начин да го пиете вашето омилено кафе и да заштедите. Ако сакате да пиете кафе во големи количини, би требало да набавите термос со поголема големина, за да можете најдобро да фунционирате секој ден. Инвестирајќи во термос за кафе вашата витална темна течност ќе биде секогаш топла. Што треба да барате кај термостот за кафе? Вас ви треба термос за кафе кој е лесен за носење и кој никогаш нема да протече. Дали возите? Доколку да, размислите дали ќе го собере во делот за држач за чаши. Исто така треба да размислите колку долго сакате вашето кафе да биде топло. Дали сакате вашето кафа да биде топло неколку часа или сакате да го ...
| | веќе видена

Пиењето алкохол обично е добра идеја, но понекогаш дури и најразумниот од нас знае да испие премногу и да се најде во компромитирачки ситуации. Најдобро е да ги избегнете таквите ситуации така што ќе направите што е можно помалку грешки. Следниве 13 пијани акти кои најчесто се прават и кои најчесто (иако се смешни кога ги правите) можат да бидат избегнати. Јавување на поранешниот партнер/ка Една од најголемите класични пијани грешки, јавувањето на поранешниот пратнер/ка додека сте пијани ретко е паметен потег. Скоро секогаш кога го правите ова на крајот ќе се посрамотите, дали со искажување на чувства, нудејќи секс или пак ќе потсетувате на еден куп стари мемории кои ќе изнесат многу емоции. Ако сеуште ја сакате таа личност, јавете сте додека сте трезни и разговарајте за ситуацијата со бистар ум, тоа секогаш е подобар избор. Да спортувате Само поради тоа што порано сте биле добри во некој спорт не значи дека треба да се впуштите во некои вид на атлетска активност додека сте пијани. На ова е ...
| | веќе видена

И покрај фактот дека имаат различен вкус, многумина се збунети кога станува збор за виски и бурбон. Сум слушнала како многумина за вискито викаат бурбон и уште повеќе како бурбонот го нарекуваат виски. И двете изјави можат да бидат точни, но една од овие изјави е секогаш точна. Секој вид на бурбон се класифицира како виски, но не е и секое виски бурбон. Значи бурбон или виски? Тоа е прашање на личен вкус. Некои повеќе сакаат бурбон, некои повеќе сакаат виски, а пак на трети им се допаѓа и виски и бурбон. Но покрај вкусот, да ги анализираме разликите помеѓу виски и бурбон. Виски Прво нешто што треба да го знаете за вискито е дека тоа може да се прави насекаде во светот, а Шкотска и Ирска се двете најпознати земји кои произведуваат виски. Сигурно повеќето од вас сте слушнал се за Шкотско виски или популарно наречено Скоч. Вискито (според регулативата на САД): Може да биде направено од било која комбинација на жита. Вискито мора да биде направено со најмалку 85% алкохол. Вискито мора да ...
| | веќе видена

На еден фестивал во Европа беше претставен најаскапиот рум. Ова шише рум кое датира од 1940 година вреди над 54.000$. Тоа е едно од четирите неотворени шишиња од Wray and Nephew рум. Всушност некои од румовите кои се користени за да се направи овој рум се стари и повеќе од деведесет години. Јамајканската дестилатерија која го произведувала овојрум била принудена да ги напушти своите традиционални методи на правење на рум , поради големата побарувачка на овој рум за правење на коктелот Маи Таи. Поради тоа што овој рум е произведен од изгубена традиција, го прави исклучително вреден. Неодамна од дестилатеријата Havana Club е произведен рум за кој исто така може да се каже дека е најскап рум. Máximo Extra Añejo е најскапо продаден рум во Канада и претставува уште една мешавина на многу стари видови на рум. Дадени се на продажба само девет шишиња од овој рум. Wray and Nephew румот бил изложен на првиот фестивал за рум во Европа. Máximo Extra Añejo се продава во Торонто по цена од 2.000кандаски долари.
| | веќе видена

Виното во картонска кутија можеби не го нуди извонредниот начин на точење. Но е многу подобро одколку што беше претходно. Еве што чуствуваме за виното: Тоа не е нешто со кое сме опседнати. Коктели да. Исто како и со шкотското виски, коњак, бурбон, ирско виски. Но сите тие се луксуз, награда, морков на крајот од стапот. Половина од задоволството доаѓа само од тоа што ги гледаме. Но виното е зачин, како солта. Тоа е суштинско но не е нешто кое треба да се смета за фетиш. Квалитетни вина, се оние добри и вкусни кои не треба да се чуваат со години во некој правлив подрум. Ова значи дека, теоретски, можат да бидат извадени од скапите стаклени шишиња со плутени тапи. Додека уживаме во риуалот на отворање на плутените тапи доволно долго, ни нудат нешто подобро, со што загубате лесно и брзо ќе ја преболиме. Како вино во картонска кутија. Постојат европски тип на кутии, кои во суштина се како тетрапак млеко, кои одлично го задржуваат воздухот надвор, еднаш штом ќе се отворат. За среќа постојат и ...
| | веќе видена

Шпанија е доста разновидна земја која има своја сопствена култура на пиење, традиции и секако голема почит кон нивните пијалоци, кои се земаат многу сериозно од секој шпанец. Виното не е единствен карактеристичен национален пијалок туку постојат и многу други пијалоци кои се подгутвуваат со многу тешка работа и уметност и тоа доста долго време. Пиењето е многу повеќе од акција но исто така и големо социјанлно задоволство во кое се ужива со пријателите, фамилијата и колегите во било која прилика, без разлика дали се работи за освежувачката Sаngria за време на летото или пак за добар вкусен загревачки ликер за време на зимото. Накратко традиционалните пијалоци во Шпанија можеме да ги поделиме на следниве категории: - Шпанско вино - Шпански ликер - Шпанско бренди Шпански вина Виното е многу популарен пијалок во Шпанија, виното е секојдневен пијалок кој се служи за време на ручек исто како и за време на вечерата. Како составен дел од секој оброк виното се смета како додаток на секоја храна. ...
| | веќе видена

Беше долга и напорна недела за вас? Стрес на работа, притисок поради испитите, домот, деца, домашни миленичиња, доволно е. Ве полудуваат нели? На секого му се случува тоа. За среќа сфаќате дека доаѓа викендот. Вашите пријателки ви се јавуваат и ве повикуваат да излезете вечерва. Супер. Барови, дискотеки, забава, играње и некој коктел е се што ви треба за да се релаксирате и да излезете од секојдневната рутина. Секако дека го заслуживте тоа. Но чекајте, знаете ли кои пијалоци би сакале да ги пробате вечерва? Ако ви требаат идеи за тоа кои женски коктели да ги порачате, продолжете со читање. Ние ќе ви ги презентираме најдобрите и најпопуларните женски коктели. Овие коктели се популарни помеѓу девојките затоа што се освежувачки, не се многу јаки и имаат прекрасен вкус. Во овој водич има коктели за секого, без разлика дали сакате повеќе овошни вкусови или кремасти коктели. Прво, два многу важни совети: - Не ни помислувајте да пробате неколку различни пијалоци во една вечер. Мешањето на пиалоците ...
| | веќе видена

Црната рибизла расте во кластери на листопадни грмушки. Сјајни и со темно прупурна боја (колку потемна толку подобро) плодовите се берат во август. Птиците и мечките во дивината прават гозба со нив. Црната рибизла е малку киселкаста но е многу поблага од црвената рибизла. Сокот од црна рибизла е многу популарен во Велика Британија и се смета за здрав пијалок. Потенува од Тибет, а одгледувањето на растението црна рибизла потоа се раширило низ Европка, каде се одгледува веќе 400 години. Еден фрнацуски игумен откако ги увидел здравствените својства на ова овошје во 18тиот век го нарекол елискир на младоста. Откако во избилство почнало да се одгледува црна рибизла во САД, црната рбизла била обвинете дека е виновна за уништувањето на боровите шуми. На почетокот на 20тиот век комерцијалното одгледување на црна рибизла било забрането во САД на неколку декади. Во 1966 година секога држава поединечно требало да реши дали ќе дозволи одгледување на црна рибизла. Бројни здравствени придобивки Пиењето на сок ...
| | веќе видена

Постојат многу измеслени ликови кои луѓето би сакале да бидат вистински. Можеме да тврдиме дека за време на нивниот измислен живот, тие станале некои од највлијателните ликови кои што светот ги запознал. Овие лица никогаш не живееле тука на Земјата, но нивниот живот станал легендарен помеѓу луѓето. Некои од ови ликови станале вистински во колективната свест на сите кои што се сретнале со нив, биле маѓепсани од нивните постигнувања, од авантури, опасности, одмазди преку смешни испади, исто како да да им се случил на некој нивни пријател. Овие ликови ги поместија границите на можностите во човечката имагинација. Ова се ликовите со кои би сакале да испиеме по едно пиво заедно. Знаеме дека овој список може да биде многу подолг. Кажете ни со која фиктивна личност би сакале да испиете еден ладен пијалок. Шерлок Холмс „Кога ќе го елиминирате невозмножното, без разлика што и да остане, колку и да е неверојатно, мора да биде вистина“. – Шерлок Холмс Движејќи се низ улиците на Лондон и решавајќи мистерии со ...
| | веќе видена

Добар коњак се прави долго време и воопшто не е евтин. Во прилог ви даваме четири видови на коњак кој што вреди да ги пробате. Проблемот со коњакот е: што за 20 евра можете да пиете квалитетен бурбон, за 40 евра можете да пиете шкотско виски од една слад старо 18 години, а цената на коњакот започнува од 50 евра. Не дека мазен, богат и балансиран коњак нема за помалку од 50 евра, но не постои сигурен начин кој ќе покаже кои се тие, не би требало да фрлите пари за нешто што не можете да го вкусите а притоа треба да бидете спремни за разочарување. Не дека французите се алчни или барем не се повеќе алчни од сите други. Коњакот едноставно е скап за правање. Се за почнува со вино, се разбира во неговата најдбора форма. Потоа се дестилира, не релативно мал процент на алкохол, на старовремски начин (и доста неефикасен) казански стил. Потоа следи процесот на стареење, во буриња направени скап француски даб. Потребни се осум години младиот дестилат да ги изгуби острите рабови и со сигурност да омекне, ...
| | веќе видена

За одличен шампањ потребно е подеднакво добра чаша. Како што треба, кога го пиете најскапиот шампањ во светот потребно е да го пиете од најскапата чаша за шампањ. John Calleija е дизајнерот на најскпиот пар на чаши за шампањ. Украсени со 1700 дијаманти, со бела и ретка розева боја, овие чаши се рачно направени од еден пар од 8 кг тешки блокови од кварцен кристал. Чашите се високи приближно 15 сантиметри а тешки се приближно 225 граа поединечно и секоја чаша има по дијманти со 15 карати. Calleija сакал да го прошири дизјанирањето на луксузни стоки, од отварачи за писа ножици, стапчиња за јадење па дури и соларници на нешто поконвенционално како што се пар чаши за шампањ. Анонимен клиент откако го видел дизајнот веднаш ги порачал и планирал да бидат дел од неговото фамилијарно наследство.Па колку платил овој анонимен бизнисмен за најскапите чаши за шампањ? За да си го обезбеди ова наследство клиентот платил 400.000 долари.
| | веќе видена

Сексот продава скоро се, од патни карти, преку облека за бебиња до ковчези. Следниве примери се печатени реклами за алкохол кои ги користат машките желби. Уживајте: Cutty Sark Виски Покрај тоа што на мажите им дава убавини привлечни за око, што е секогаш добра работа во реклама за алкохол, Cutty Stark виски вика и дека порано кога се пловело жените сеуште не сфатиле како треба соодветно да возат. Каква само група на женомрзци. Schneider Пиво Оваа реклама и доста паметна. Направиле криглата со пиво да изгледа како женска града што е смешно. Тоа беше толку смешно што компанијата мораше да ја стави истата слика во рекламата два пати. Исто така ако брадавицата е голема колку палецот можеби и би размислиле за изборот што ќе го направите. SKYY Blue Оваа реклама ни покажува дека не само дамите и хомосексуалците пијат готови мешани газирани пијалоци, туку исто така и мажи кои имаат фетиш кон гигантски жени. Colt 45 Malt Liquor Оваа реклама од 190тите години не е толку смешна колку ...
| | веќе видена

next