Коктел „Чикаго“

Основата на овој пијалак е бренди, а се верува дека името го добил според американскиот град Чикаго. Критичарот на рестораните во Чикаго, Џон Дури, во својата книга „Вечера во Чикаго“, зборува за овој коктел кој го пробал во американскиот бар „Ница“. Се подготвува со бренди, ликер како куракао или трипле сек и шампањ, или бело вино како замена за шампањот. Сите состојки освен шампањот се мешаат во шејкер со мраз, потоа се сипаат во обична широка чаша, а шампањот се става на крај. Постојат и варијации во кои врвот на чашата се засладува со шеќер исто како мартини.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 208 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 210 | | | веќе видена

Поради интензивни врнежи од снег, на патниот правец Струга – г.п. Ќафасан во 16:45 часот е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила, соопштија од ...
сите 216 | | | веќе видена

Иако сите сомневаат дека се*си скандалот го иницирал токму тој, Огњен Врањеш признава дека од се му е преку глава.Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекнал ...
сите 102 | | | веќе видена

Имал само 21 година кога се оженил со Карлеуша.Душко Тошиќ станал популарен фудбалер со дваесет години. Тогаш и започнала во нагорна линија неговата кариера.Во ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коктел „Чикаго“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: