Македонија - Спремни за пресадување на црн дроб на дете

Македонија е подготвена да ја направи првата трансплантација на црн дроб на дете, веднаш кога за тоа ќе има потреба, информираа од националната фондација за трансплантација. Владимир Чадиковски, претседател на фондацијата, потврди дека од септември ќе почне активирањето на интензивниот оддел на клиниката и дека Фондот за здравство веќе одобрил пари за почетните трансплантации. - Дефинитивно сме подготвени за првата трансплантација на црн дроб, на бубрези веќе се работи. Кога се работи за црн дроб, особено кај деца што се непредвидливи, кога треба да се направи првата трансплантација зависи од бројот на живородени деца. Може да се случи да имаме година кога ќе имаме само две трансплантации на црн дроб, но може да се случи година кога ќе имаме пет. Многу е важно што сите услови се исполнети, имаме лекарски кадар, помошта пристига. Првото дете на кое навистина ќе му биде потребна трансплантација на црн дроб, ние ќе бидеме спремни да ја направиме - истакна доктор Чадиковски.
| | веќе видена | слични

На Универзитетската клиника за детска хирургија летово ќе се реновираат двете хируршки сали со донација од Државната лотарија на Македонија од милион и двесте илјади денари. Во нив секоја година се изведуваат по околу 1.500 интервенции кај најмладите Донацијата од Државната лотарија е по иницијатива на Националната фондација за трансплантација. Нејзиниот претседател д-р Владимир Чадиковски вели дека се исполнети сите услови за трансплантација на црн дроб кај деца. - Во овој момент сме дефинитивно подготвени за првата трансплантација на црн дроб, а веќе се работат на бубрези. Од почетокот на септември ќе се активира интензивниот оддел на нашата клиника и од Фондот за здравство веќе ни се одобрени средства за две трансплантации на црн дроб и пет за бубрези - рече Чадиковски.
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Спремни за пресадување на црн дроб на дете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: