Македонија - Спремни за пресадување на црн дроб на дете

Македонија е подготвена да ја направи првата трансплантација на црн дроб на дете, веднаш кога за тоа ќе има потреба, информираа од националната фондација за трансплантација. Владимир Чадиковски, претседател на фондацијата, потврди дека од септември ќе почне активирањето на интензивниот оддел на клиниката и дека Фондот за здравство веќе одобрил пари за почетните трансплантации. - Дефинитивно сме подготвени за првата трансплантација на црн дроб, на бубрези веќе се работи. Кога се работи за црн дроб, особено кај деца што се непредвидливи, кога треба да се направи првата трансплантација зависи од бројот на живородени деца. Може да се случи да имаме година кога ќе имаме само две трансплантации на црн дроб, но може да се случи година кога ќе имаме пет. Многу е важно што сите услови се исполнети, имаме лекарски кадар, помошта пристига. Првото дете на кое навистина ќе му биде потребна трансплантација на црн дроб, ние ќе бидеме спремни да ја направиме - истакна доктор Чадиковски.
| | веќе видена | слични

На Универзитетската клиника за детска хирургија летово ќе се реновираат двете хируршки сали со донација од Државната лотарија на Македонија од милион и двесте илјади денари. Во нив секоја година се изведуваат по околу 1.500 интервенции кај најмладите Донацијата од Државната лотарија е по иницијатива на Националната фондација за трансплантација. Нејзиниот претседател д-р Владимир Чадиковски вели дека се исполнети сите услови за трансплантација на црн дроб кај деца. - Во овој момент сме дефинитивно подготвени за првата трансплантација на црн дроб, а веќе се работат на бубрези. Од почетокот на септември ќе се активира интензивниот оддел на нашата клиника и од Фондот за здравство веќе ни се одобрени средства за две трансплантации на црн дроб и пет за бубрези - рече Чадиковски.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 380 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Спремни за пресадување на црн дроб на дете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: