Кајмакот во издаваштвото го собираат блиските до власта

„Матица македонска“, во сопственост на Раде Силјан, доби државни пари за издавање 12 книги, а „Панили“ и „Силсонс“, кои се на неговите синови, за вкупно девет дела. Три издавачки куќи, од кои една во сопственост на Раде Силјан, член на советот на култура при Министерството и две на неговите синови, според годишната програма за остварување на националниот интерес во културата во 2011 година добиле средства за издавање вкупно дваесет и една книга. „Матица македонска“, во сопственост на Силјан, ќе има финансии за издавање 12 книги, а „Панили“ и „Силсонс“, кои се на неговите синови, за вкупно девет дела. За разлика од овие три издавачки куќи, „Или-или“ добила средства за издавање на само две книги, „Икона“ за една, „Темплум“ за четири, а „Магор“ за три. Од „Или-или“ изјавија дека таквиот однос се повторува низ годините, но не се прави ништо во насока на негово поправање. - Секој си го штити својот интерес. Но, проблемот во еден дел лежи и во еснафот. Ние ги знаеме работите и ги дискутираме, но не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кајмакот во издаваштвото го собираат блиските до власта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: