Кајмакот во издаваштвото го собираат блиските до власта

„Матица македонска“, во сопственост на Раде Силјан, доби државни пари за издавање 12 книги, а „Панили“ и „Силсонс“, кои се на неговите синови, за вкупно девет дела. Три издавачки куќи, од кои една во сопственост на Раде Силјан, член на советот на култура при Министерството и две на неговите синови, според годишната програма за остварување на националниот интерес во културата во 2011 година добиле средства за издавање вкупно дваесет и една книга. „Матица македонска“, во сопственост на Силјан, ќе има финансии за издавање 12 книги, а „Панили“ и „Силсонс“, кои се на неговите синови, за вкупно девет дела. За разлика од овие три издавачки куќи, „Или-или“ добила средства за издавање на само две книги, „Икона“ за една, „Темплум“ за четири, а „Магор“ за три. Од „Или-или“ изјавија дека таквиот однос се повторува низ годините, но не се прави ништо во насока на негово поправање. - Секој си го штити својот интерес. Но, проблемот во еден дел лежи и во еснафот. Ние ги знаеме работите и ги дискутираме, но не ...
| | веќе видена | слични

Останато

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 284 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 68 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 89 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кајмакот во издаваштвото го собираат блиските до власта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: