Јапонски „сплескан“ стил: Модерна куќа со необичен дизајн

Јапонскиот архитект Кота Мизуши дизјанираше куќа со површина од 55,24 метри кавдратни, која на прв поглед делува неудобно и „сплескано“. Мизушу ја проектирал ваквата двокатна куќа за да може да биде сместена на триаголна парцела, каде се сечат река и улица, кои создаваат акутен агол. На горниот кат на куќата се сместени дневниот престој, кујната со трпезарија и помошна соба. Кујната која е опремена со сите непходни елементи и трпезариска маса се наоѓа во западниот дел на куќата, додека централната позиција ја зазема дневата соба кој има спуштен таван. Скратувањето на просторот поради спуштениот таван е надоместено со големи прозорци од двете страни, како и со балкон, што на дневната соба и дава чувство на флуидност. Во источниот дел на горниот кат е сместена помошната соба, која се стеснува во правец кон реката. Несвојствено за традиционалниот дизајн, главната спална соба и бањата се наоѓаат на долниот кат, кои се адевкатно прилагодени на целата структура на куќата. И покрај сите предизвици што ги дава ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев тоне во ...
сите 171 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 84 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јапонски „сплескан“ стил: Модерна куќа со необичен дизајн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: