Microsoft работи на алатката за лесно портирање на Chrome екстензии во Edge

Ова како информација веќе одамна ни е познато. Исто како што е случајот со можноста за портирање на мобилни апликации на Windows 10, Microsoft најави ваква можност и за екстензиите кои ќе треба да работат на Edge прелистувачот. Се работи за алатка којашто ќе им биде достапна на програмерите со која ќе можат многу лесно да направат нивните екстензии да работат на Edge. Оваа информација како потврда дека оваа алатка е во изработка доаѓа од Џејкоб Роси од Microsoft преку неговиот Twitter профил. Тој исто така најавува дека сепак оваа алатка нема да има поддршка за сите API алатки, па на крајот екстензија изработена од почеток за Edge ќе биде најдобриот избор, посебно за одредени екстензии кои бараат поголема интеграција со прелистувачот. Ова сепак е добар начин да се донесе задоволителна бројка на екстензии на Edge, што би требало да предизвика поголема бројка на корисници, па на крај и повеќе програмери кои би биле заинтересирани да програмираат специјално за овој прелистувач. Lots of questions on this: yes ...
| | веќе видена | слични

Android N, наредната верзија од овој оперативен систем, достапна е за тестирање и веќе се откриваат одредени интересни новини. Во оваа фаза тие се наоѓаат „скриени“ во кодот, па ги откриваат програмерите кои го тестираат. Како што веќе можевме да прочитаме, разгледувајќи го кодот на Android N, дечките од Ars Technica имаат откриено код којшто укажува на можноста апликациите во Android да се користат во посебни намалени прозори , односно исто како на десктоп оперативните системи. Со помош од нивни читател, од Ars Technica успеваат да ја вклучат функцијата која ја имаат пронајдено во кодот и со тоа да потврдат дека навистина се работи за нова можност која овозможува користење на Android како десктоп систем. Очекувано, се работи за функција во многу рана фаза од развојот, па според кажувањата не функционира без проблеми, а сигурно може да се очекуваат и доста промени пред пуштањето на истата за корисниците. Инаку, секоја апликација може да биде пуштена во посебен прозор, а истото се активира со притискање на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Денес јасно се покажува дека ВМРО-ДПМНЕ е под политички инструирана полициска опсада само заради евтин политички театар кој се случи поради покривање на ...
сите 151 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

СЈО понудило – судот прифаил подолга листа на сметки кои веќе се замрзнати, 1ТВ дознава дека станува збор за 5 сметки од поголемите банки во државата. Додека ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 94 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката од тимот на Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова побара да му се суди во отсуство на поранешниот премиер Никола Груевски кој викендов ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Microsoft работи на алатката за лесно портирање на Chrome екстензии во Edge

Од:
До кого (е-маил):
Порака: