И амбалажниот отпад мора да се рециклира

Нема во Европа со стари навики Над 160 килограм амбалажен отпад, генерирал секој европски граѓанин во 2008 година, покажуваат податоците на ЕУРОСТАТ. Овие количества се различни и се движеле меѓу 40 и 233 килограми по жител во Европа. Хартијата и картонот, стаклото, пластиката, дрвото и металите се најчестите видови отпад од пакување во европските земји. Развојот на амбалажниот отпад од 1998 до 2008 постојано се зголемувал, и тоа од 55 милиони тони во 1998 до 61 милион тони во 2008 година, што претставува пораст од 9,3 насто. Во текот на деценијата, хартијата и картонот станале главни материјали за пакување, потоа следува стаклото, додека кај металите има благо опаѓање. Така, на пример, за пакување во хартија, Европјаните трошат по 72 килограми по жител, а за стаклената амбалажа се трошат по 37 килограми. Според податоците, 2008-та била прва година на рекордно намалување на материјалите за пакување, што експертите го поврзуваат со економската криза. Рециклирањето одигра значајна улога во управувањето со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Централениот дневник на 1ТВ уредникот Сашо Ордановски зборуваше со кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски. Пендаровски се осврна ...
сите 386 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 116 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И амбалажниот отпад мора да се рециклира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: