И амбалажниот отпад мора да се рециклира

Нема во Европа со стари навики Над 160 килограм амбалажен отпад, генерирал секој европски граѓанин во 2008 година, покажуваат податоците на ЕУРОСТАТ. Овие количества се различни и се движеле меѓу 40 и 233 килограми по жител во Европа. Хартијата и картонот, стаклото, пластиката, дрвото и металите се најчестите видови отпад од пакување во европските земји. Развојот на амбалажниот отпад од 1998 до 2008 постојано се зголемувал, и тоа од 55 милиони тони во 1998 до 61 милион тони во 2008 година, што претставува пораст од 9,3 насто. Во текот на деценијата, хартијата и картонот станале главни материјали за пакување, потоа следува стаклото, додека кај металите има благо опаѓање. Така, на пример, за пакување во хартија, Европјаните трошат по 72 килограми по жител, а за стаклената амбалажа се трошат по 37 килограми. Според податоците, 2008-та била прва година на рекордно намалување на материјалите за пакување, што експертите го поврзуваат со економската криза. Рециклирањето одигра значајна улога во управувањето со ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И амбалажниот отпад мора да се рециклира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: