Хирови

Бројте до десет Сите ние се нервираме понекогаш. Тоа е природно човечко однесување. А кога станува збор за родители и деца, таквите ситуации може да се пре-творат во сериозен проблем. Она што загрижува е дека, според некои истражувања, на родителите кои често го губат трпението, неретко им се случува да го удрат нивното дете или цицалче. И самото природно однесување на децата, како што е фрлање играчки на подот, плачење без причина, правење нешто опасно, одби-вајќи да го сторат она што го бараат од нив или покажување агресија, мо-же понекогаш навистина да ве вознемири. Сепак, сето тоа е во рамките на нормалното однесување за децата што имаат помалку од три години. Ако родителите не спиеле доволно, ако чувствуваат дека се под стрес, ако се нервираат додека се затворени дома или ако имаат финансиски проблеми, тогаш однесувањето на новороденчето може да предизвика тие да ја загубат контролата. Проблемот лежи во тоа што, кога ќе се изнерви-рате, вашето дете може да се исплаши. Она што еден ден детето ќе го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хирови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: