Хакери од FIN4 крадат осетливи информации за тргување на берзата

Хакери ги напаѓаат компаниите со цел да се стекнат со внатрешни информации кои би можеле да се употребат за манипулација на берзата, изјавија истражувачи од FireEye, кои во скоро време ја обелоденија кампањата на хакерската група насловена FIN4, потврдувајќи во нивниот извештај дека хакерите до сега нападнале барем 100 компании. “FireEye моментално трага по група чија цел се email корисничките сметки на одредени индивидуалци кои содржат доверливи информации за компаниите. FIN4 очигледно се фокусира на компромитирање на сметките на корисници кои поседуваат вредни информации за зделки поврзани со спојување и купување (М&A) и значителни промени кои влијаат на пазарот.” FireEye тврдат дека кампањата е активна од средината на 2013 и главна цел се извршни директори, правни советници, регулаторни тела, истражувачи, научници и сл. “FIN4 испраќаат spear phishing мејлови до селектираните мети со инфицирани документи. Податоците со кои располагаме за активностите на FIN4 укажуваат дека тие ги избираат нивните мети во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 225 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 35 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хакери од FIN4 крадат осетливи информации за тргување на берзата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: