Богатото наследство на „Мрачниот витез“

Поминaа десет години од излегувањето на филмот кој го промени начинот на кој се смислуваат и снимаат филмовите за суперхерои. Десет години откако човекот кој го глумеше Џокер, со неверојатна умешност создаде интересен и повеќедимензионален лик што останува ненадминлив и до ден денес. Улога за која постхумно доби и Оскар за најдобра споредна улога. И покрај повиците за да биде номиниран во категоријата Најдобар филм, Мрачниот витез не ја доби посакуваната (и заслужена) номинација. Но и покрај тоа, неговото влијание врз филмскиот свет е огромно. Мрачниот витез се бавеше со многу повеќе од обична борба на доброто против злото. Низ филмот се проткаени теми како политичка корупција, лична одговорност, корумпираноста на финансискиот систем и др. „досадни“ теми кои не ги гледаме обработени во други филмови за суперхерои. По неговиот неверојатен успех (и кај критичарите, и кај фановите, и на бокс офисот) низа режисери се обидуваа да ја пресликаат атмосферата на Мрачниот витез, правејќи ги своите филмови со помрачен ...
| | веќе видена | слични

 Турција го добила своето име од етнонимот „Турк“, а прв пат била наречена Турција во доцниот 14 век. Турција е шестата најпопуларна туристичка дестинација во светот. Тоа не доаѓа како некое особено изненадување со сите свои убавини што оваа земја ги носи со себе. Доколку сакате да дознаете повеќе интересни факти за оваа убава земја, продолжете со читањето: 1. Град со име Batman Батман е град во Турција. Светот дозна за овој град во 2008 година, кога градоначалникот на Батман се закани со тужба против Ворнер Брос и режисерот Кристофер Нолан, креаторите на трилогијата „Темниот витез“. 2. Дедо Mраз е од Турција Св. Никола или за новогодишните празници познат како Дедо Мраз, бил роден во Патара. Дури има и црква посветена на Св. Никола, на турскиот брег на средоземното море, во градот Демре. 3. Најразновидна кујна Турската кујна влегува во топ три најразновидни кујни во светот, веднаш после француската и кинеската кујна. 4. Десерт со пилешко Само во Турција има десерт со пилешко месо во него. Десертот се вика ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Богатото наследство на „Мрачниот витез“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: