Дали знаете колкава е глобалната невработеност?

Дали знаете колкава е глобалната невработеност? Бројката на невработени во светот минатата година изнесувала нешто повеќе од 200 милиони луѓе. Овие податоци ги објави Меѓународната организација на трудот, објаснувајќи оти трендот е таков поради тоа штоработните места не се создаваат со исто темпо како што растеглобалната работна сила. Хрватскитемедиуми пренесуваат дека стапката на глобалната невработеност е непроменета иизнесува шест насто.
| | веќе видена | слични

Глобалната економија може да се поправа, но Меѓународната организација за труд вели дека невработени има се` повеќе. Светската банка вели дека растежот во државите со високи примања ќе го поттикне глобалното економско опоравување – со растеж кој ќе се зголеми за 3,2 проценти во 2014, а потоа 3,5 проценти до 2015. Но Меѓународната трудова организација на ОН вели дека таквата перспектива не се однесува на невработените во светот. Гај Рајдер е директор на организацијата: „Цифрата за 2013 е дека има близу 202 милиони невработени во светот, а тоа е зголемување од речиси пет милиони од претходната година.“ Групата со седиште во Женева вели дека најголем дел од зголемувањето доаѓа од источна и јужна Азија, што претставува близу половина од новите баратели на работа, веднаш по суб-Сахарска Африка и Европа. Кристина Лагард од Меѓународниот монетарен фонд вели дека растежот е премногу слаб да го поттикне вработувањето: „Се` на се` насоката е позитивна, но глобалниот растеж е се` уште ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 284 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 271 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 86 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 208 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали знаете колкава е глобалната невработеност?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: