Македонија слави независност со поразителни бројки за животниот стандард

Зацврстувањето на демократијата, економскиот развој, животниот стандард и интеграцијата во евроатлантските структури не само што не се поместува туку од година в година се враќа наназад, пишува Призма. Со повисоки трошоци за живот, а плати кои се поместуваат за ситно, граѓаните денеска прославуваат 24 години независност на Македонија. Зацврстувањето на демократијата, економскиот развој, животниот стандард и интеграцијата во евроатлантските структури, не само што не се поместува туку од година в година се враќа по чекор наназад, додека многубројни турбуленции континуирано се случуваат на македонската политичка сцена. Левичарското движење „Солидарност“, состојбата во Македонија на 24-годишнината од независноста ја нарекува „назадување“, правејќи споредби меѓу стапката на невработеност, економскиот раст, миграциите и други показатели за развојот на државата од 1990 година досега. Целата сторија може да ја прочитате ОВДЕ(Призма)
| | веќе видена | слични
3 копии

Левичарското движење „Солидарност“ до медиумите испрати фотографии од графити направени низ Скопје по повод Денот на независноста на Република Македонија. „24 години зависиме од криминалци“, „24 години СДСМ-ДПМНЕ“ се само дел од испишаните пораки низ главниот град. Од „Солидарност“, состојбата во Македонија на 24-годишнината од независноста ја оценуваат како „назадување“, правејќи споредби меѓу стапката на невработеност, економскиот раст, миграциите и други показатели за развојот на државата од 1990 година досега.
| | веќе видена | слични

Од левичарското движење „Солидарност“ сметаат дека 8 Септември е добар датум да согледаме каде бевме некогаш, а каде сме сега. По тој повод објавија инфографик со наслов „25 години назадување“. „Споредено со 1990, последната година за која имаме податоци за СРМ, бележиме назадување во скоро сите важни сегменти на живеењето - животниот стандард, невработеноста, нееднаквоста, здравството, образованието. Наместо независност, добивме назадување. Време е работите да се сменат! Нам не ни фали минатото, ни фали можноста за подобра иднина!“, стои во соопштението на „Солидарност“, објавено заедно со инфографикот.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија слави независност со поразителни бројки за животниот стандард

Од:
До кого (е-маил):
Порака: