Тензиите на Русија со Украина може да влијаат на енергијата на Балканот

Загубата на Украина на гасот од Русија се очекува да влијае на цените на енергијата и дотурот на Балканот. Дотурот на природен гас е погоден поради конфликтот меѓу Русија и Украина, велат експертите. [AФП] Неодамнешната одлука на Русија да го намали извозот на гас за Полска предизвика загриженост во врска со дотурот на гас и цените во југоисточна Европа, како и за тензиите меѓу Москва и Западот. Според полската државна група за енергија ПГНИГ, количеството на гас е намалено и до 24 отсто. Земјата извезува гас во Украина за да го надомести кратењето на рускиот гас таму. Украина зависи од овие „реверзибилни приливи“ за дотур на гас за домаќинствата и бизнисите, со оглед на тоа што ѝ е скратен рускиот гас. Експертите во регионот очекуваат негативни последици од руската одлука. Според романскиот министер за енергија, Разван Николеску, Русија ќе го скрати дотурот на гас за Романија за 10 отсто. „Се работи за апсолутно незначителни количества. Мислам дека нема да има никаков ризик за дотурот за земјата и ...
| | веќе видена | слични

Гасоводот претставува значајна енергетска алтернатива за Молдавија, велат официјалните претставници и аналитичарите. Новиот гасовод ќе помогне да се намали зависноста од рускиот извоз на енергија, велат експертите. [AФП] Новоотворениот гасовод кој ги поврзува романскиот град Jаши и молдавскиот пограничен град Унгени ќе има значајно влијание врз економијата на поранешната советска република, но потребни се понатамошни инвестиции за гасоводот да го достигне својот целосен оперативен капацитет, изјавија аналитичари за SETimes. Гасоводот долг 42 километри беше пуштен во употреба на крајот од минатиот месец од страна на романскиот премиер Виктор Понта неговиот молдавски колега, Јури Љанка. „На Молдавија и Романија, за да бидат вистински независни, им треба енергија. Заедно можеме да бидеме вистински независни и заедно можеме да бидеме навистина почитувани, и тоа е пораката што ја испраќаме до Европа и другите“, рече Понта. „Овие проекти не се против некој друг, туку се во интерес на Република Молдавија“, рече ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 266 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 64 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 85 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 222 | | | веќе видена

Кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи информира денеска за неговата средба во Њујорк, каде што се одржува Генералното собрание на Обединетите нации, ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тензиите на Русија со Украина може да влијаат на енергијата на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: