На аеродром во Малезија запленети 18 рогови од носорози

Малезиските власти запленија 18 рогови од носорози, увезени од Мозамбик, тешки 51,4 килограми, кои вредат 3,1 милион долари, изјави денеска директорот на малезиската царинскла служба, Хамза Сунданг. Според него малезиските службеници дејствувале откако добиле и пронашле во петокот дрвена кутија со рогови од носорог на карго терминал на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур. Роговите од носорог се користат во кинеската традиционална медицина, а според малезиските закони, нивниот увоз не е дозволен без лиценца.
| | веќе видена | слични

Австралискиот остров Мејкпис (во буквален превод „Создава мир“) со децении ги интригира туристите. Една од причините е неговиот облик-неверојатно правилно срце. Потоа недостапноста-островот може да се изнајми, цените се прилично високи, а се до 2007 година, на туристите не им било дозволено да дојдат бидејќи Мејкпис бил во при приватна сопственост на две семејства кои не дозволувале влез на островот. Мејкпис прв пат го привлекол вниманието на јавноста кога корисник на интернет објавил фотографија од островот од птичја перспектива. Срцеликиот остров насредина на мирнo отворено море веднаш ги освоило луѓето ширум светот. Поради тоа и спаѓа во најпрепознатливите места на светот. Островот лежи на реката Нуса, на источниот брег на Австралија. И припаѓа на компанијата Вирџин Австралија чиј сопственик е мултимилијардерот Ричард Бренсон, а на островот можат да престојуваат само 22 лица. Она што малкумина го знаат е дека Мејкпис претходно се викал Остров на прасињата. Тогаш неговиот сопственик, богат човек без ...
| | веќе видена | слични

Според него, малезиските службеници дејствувале откако добиле и пронашле во петокот дрвена кутија со рогови од носорог на карго терминал на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур. Роговите од носорог се користат во кинеската традиционална медицина за повеќе болести, а според малезиските закони, нивниот увоз не е дозволен без лиценца. 
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 289 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 567 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На аеродром во Малезија запленети 18 рогови од носорози

Од:
До кого (е-маил):
Порака: