Kазината на Богородица ги посетуваат 550.000 Грци годишно и оставаат 60 милиони евра

Kоцкањето е како заразна болест, лесно се заболува, а тешко се оздравува и како и секоја долготрајна болест може да остави големи последици. Но, за некого, пак, како, на пример, за сопствениците на коцкарниците, казината и на останатите организатори на други игри на среќа, носи големи заработки. А придобивки, и тоа повеќе од солидни, има и за самата држава и за општината во која се наоѓа казиното. Сепак, кај нас никој не кажува колку државата заработува од коцкањето и како казината влијаат на туризмот во Македонија. Од Министерството за финансии, кое ги издава лиценците за приредување игри на среќа, велат дека немаат таков податок. Единствено, информираа дека Министерството има издадено пет лиценци за приредување игри на среќа во казина. Лиценци имаат: „Макотен“ ДОО Гевгелија на граничниот премин Богородица (хотел „Фламинго“), „Kорона интернационал“ ДОО Скопје (хотелски комплекс „Хотел Аполонија“ во Гевгелија, K.А.K. ДОО Скопје (во состав на хотел „Епинал“ - Битола, исто така K.А.K. за хотел „Холидеј ин во ...
| | веќе видена | слични

На граничниот премин Богородица со соседна Грција има колони возила кои чекаат за влез во земјата. Граѓаните кои се упатиле кон соседна Грција велат дека се чека по час и половина. Метежот на граничниот премин најверојатно е поради почетокот на летните одмори. На другите гранични премини во земјата протокот на патници и возила се одвива нормално. Можно е и во попладневните часови да има метеж затоа што граѓаните се враќаат од викенд во Грција. ФОТО ФАКТОР
| | веќе видена | слични
4 копии

На 2 јуни 2017 година, околу 03:50 часот на влез во Република Македонија на граничниот премин Богородица, се пријавил автобус на редовна линија од Турција за Македонија, со турски регистарски ознаки. При вршење на царинска контрола, кај еден од патниците со македонско државјанство пронајдени биле 4 пакетчиња (и тоа 2 пакетчиња облепени со селотејп на стомакот под маицата и 2 пакетчиња на двете нозе) наполнети со прашкаста материја со кафеава боја која реагира на НИК тестер за присуство на опојна дрога хероин, со вкупна тежина од 1.055 грама. Од спроведената постапка на Секторот за контрола и истраги утврдено е дека пријавениот дрогата ја набавил во Истанбул, за паричен надомест од 1000 евра. Така „подготвен“ пријавениот се упатил кон автобуската станица во Истанбул и се качил на автобусот кој сообраќал на релација Истанбул – Струга. Царинската управа поднесе кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека осомничениот сторил кривично дело и истата ја достави до надлежното јавно обвинителство, а ...
| | веќе видена | слични

Македонски државјанин го облепил своето тело со килограм хероин што се обидел да го прошверцува со автобус од Турција, информираа во Царинската управа. Тој бил уапсен во петокот на граничниот премин Богородица. Според Царината, против шверцерот е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и прекурзори. Судија од претходна постапка му одредил притвор во траење од 30 дена. Kако што соопштија од Царинската управа, осомничениот на Богородица пристигнал со автобус на редовна линија од Турција за Македонија. При вршење царинска контрола, кај него биле пронајдени четири пакетчиња со хероин. Две пакетчиња биле облепени со селотејп на стомакот под маицата, а уште две на двете нозе. Шверцерот рекол дека дрогата ја набавил во Истанбул, за паричен надомест од 1.000 евра. Откако ја залепил дрогата на телото, тој дошол на автобуската станица во Истанбул и се качил на автобусот кој сообраќал на релација Истанбул - Струга.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kазината на Богородица ги посетуваат 550.000 Грци годишно и оставаат 60 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: