„Медена ноќ“ на Иво Трајков македонски кандидат за „оскар“


4 копии

Филмот „Медена ноќ“ на режисерот Иво Трајков е избран за македонски кандидат на 88-то издание за наградата Оскар на Американската академија за подвижни слики, уметност и наука за филмови од неанглиско говорно подрачје. Филмот бил единствен пријавен за оваа награда, и бил избран едногласно. - Ова е филм којшто ги задоволува естетско продукциските стандарди и вредности, кој во еден познат филмски израз следни две наративни линии од живото на главниот лик, едната од приватниот, а другата во професионалниот живот, карактеристични за општествените збиднувања и политичките скандали како реалност во која живееме во изминативе години од нашето осамостојување- соопштуваат од Друштвото на филмски професионалци. Членови на комисијата за избор се Бранко Петровски, Дарија Пејовски, Емил Рубен, Владимир Самоиловски, Антонио Митриќески, Емилија Ивановска Атанасовска и Ѓорѓи Клинчаров.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова е филм што ги задоволува естетско-продукциските стандарди и вредности, кој во еден познат филмски израз следи две наративни линии од животот на главниот лик, едната во приватниот, а другата во професионалниот живот, карактеристични за општествените збиднувања и политичките скандали како реалност во која живееме изминативе години од нашето осамостојување, пишува во соопштението на ДФР Никола Ристановски во филмот на Иво Трајков ЕДИНСТВЕН ПРИЈАВЕН ФИЛМ Филмот „Медена ноќ“ на Иво Трајков е овогодишен македонски кандидат за „оскарот“ од неанглиско говорно подрачје. Новиот филм на Трајков, како што информираат од Друштвото на филмските работници, кој го врши изборот, бил единствен пријавен филм. - Ова е филм што ги задоволува естетско-продукциските стандарди и вредности, кој во еден познат филмски израз следи две наративни линии од животот на главниот лик, едната во приватниот, а другата во професионалниот живот, карактеристични за општествените збиднувања и политичките скандали како реалност во која ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 245 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 252 | | | веќе видена

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги ...
сите 88 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Медена ноќ“ на Иво Трајков македонски кандидат за „оскар“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: