ЕУ Парламентот реши: Незаконски стекнатите пари се враќаат во националните економии

ЕУ Парламентот реши: Незаконски стекнатите пари се враќаат во националните економии Следењето на тековите на незаконски стекнатите пари и заплената е можеби поважна од самиот прогон на криминалците. Имено, денеска помалку од еден насто од парите стекнати со криминални дејанија се враќаат во националните економии. Водени од овие податоци, европските парламентарци токму на денешен ден ги изгласаа новите правила со чија помош ќе биде полесно да се замрзне и заплени илегално стекнатиот имот на територијата на цела ЕУ. Нацрт-законот бара од државите членки да овозможат одземање на криминалниот имот по правоснажна пресуда. Тоа исто така ќе им овозможи на властите да го запленат имотот, дури и ако осомничениот или обвинетиот е болен или е во бегство, на приомер, по пат на „постапка во отсуство“. Новите правила ќе им овозможат на државите членки да го одземат имотот стекнат низ злостѕорсатва како во случаи на активна и пасивна корупција во приватниот сектор,пото корупција во која учествуваат службеници на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ Парламентот реши: Незаконски стекнатите пари се враќаат во националните економии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: