ЕУ Парламентот реши: Незаконски стекнатите пари се враќаат во националните економии

ЕУ Парламентот реши: Незаконски стекнатите пари се враќаат во националните економии Следењето на тековите на незаконски стекнатите пари и заплената е можеби поважна од самиот прогон на криминалците. Имено, денеска помалку од еден насто од парите стекнати со криминални дејанија се враќаат во националните економии. Водени од овие податоци, европските парламентарци токму на денешен ден ги изгласаа новите правила со чија помош ќе биде полесно да се замрзне и заплени илегално стекнатиот имот на територијата на цела ЕУ. Нацрт-законот бара од државите членки да овозможат одземање на криминалниот имот по правоснажна пресуда. Тоа исто така ќе им овозможи на властите да го запленат имотот, дури и ако осомничениот или обвинетиот е болен или е во бегство, на приомер, по пат на „постапка во отсуство“. Новите правила ќе им овозможат на државите членки да го одземат имотот стекнат низ злостѕорсатва како во случаи на активна и пасивна корупција во приватниот сектор,пото корупција во која учествуваат службеници на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Референдумот е за преименување во Северна Македонија, за Спогодбата со Грција, за промена на Уставот, нема гаранција за членство во ЕУ... Му благодариме на ...
сите 43 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ Парламентот реши: Незаконски стекнатите пари се враќаат во националните економии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: