Шверцот со мигранти тежи приближно 6 милијарди евра


Шверцот на мигранти станува најпрофитабилна дејност на организираните криминални групи, кои во 2015 година заработиле околу 6 милијарди евра, а наместо по илегален пат, илегалците с` почесто користат легални патишта да дојдат во земјите од ЕУ, но со фалсификувани документи. Токму последниот случај во кој беше разбиена банда од Грција што шверцувала мигранти преку Македонија покажува колку е развиен бизнисот со шверцот на мигранти. Kако што претходно информира „Дневник“, Европол во соработка со грчката полиција и Националната криминалистичка агенција на Велика Британија по неколкумесечна истрага разби организирана криминална група, која за транспортот наплаќала по 16.000 евра од човек. Освен преку копно, преку балканската рута, мигрантите биле префрлани во Западна Европа и со авиони, но со фалсификувани документи. Според првичните информации, нема осомничени или приведени македонски државјани, кои евентуално биле замешани во шверцот. Од истрагата било утврдено дека бандата била замешана во 26 случаи на ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Грција имаат заеднички проблем. Тоа е заканата од мигрантите. Експертите сметаат дека постои опасност од нов бран, но тој не би бил со таков интензитет како пред две години кога границата ја минуваа илјадници луѓе секој ден. Летните месеци носат опасност од нови миграциски бранови кои што во обем не можат да се претпостават.Иако домашните експерти сметаат дека заканата од нова бегалска криза не треба да се пренагласува, но факт е велат дека има раздвиженост која што потекнува од Азија и Африка кон Европа. Во еден момент миграцискиот бран беше интензивен преку Средоземното море кон Италија, Шпанија и дел од Балканот,зафаќајќи ја Македонија. Веќе подолг период се соочуваме со состојба во која што на јужната граница кон Грција се спроведуваат интензивни мерки и од безбедносен аспект ситуацијата добро се контролира, но загрижува реалната слика со криумчарењето на мигранти која што секогаш е како меур-потенцираат експертите. Бројките говорат дека во Македонија и земјите од ...
| | веќе видена | слични

Од безбедносен аспект Европа добро ја контролира Балканската рута, но  од друга страна   загрижува тоа што расте бројот на  криминални групи кои криумчарат мигранти. --Република Македонија прилично добро и прилично вешто се постави во една ваква глобална ситуација каде што предизвикот со мигрантите беше голем и за Македонија како една од помалите држави и впечаток е дека прилично добро се носи со овие предизвици и прилично добро излегува на крај кога станува збор за легалните миграциски текови, вели Трпе Стојановски универзитетски професор. Најголемиот дел од мигрантите ја користат Балканската рута, а не Медитеранот, како што велат европските медиуми,  бидејки така  им е најлесно да стигнат кон  север. -Резултатот од оваа појава од доаѓањето на мигрантите може да биде катастрофален на пример терористичкиот напад во Франција засегна,  беа инволвирани француските државјани но од администгративна гледна точка тоа се државјани кои имаат документи и се французи во нивните документи но не се французи културолошки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шверцот со мигранти тежи приближно 6 милијарди евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: