Црвенковски: Во Македонија се владее со страв

Македонија е земја во која се владее со страв, со закани и со притисоци. Земја во која луѓето се плашат да зборуваат дури и на телефон, а не пак на анкетар да му кажат која е нивната изборна волја. Анкетите во едно вакво општество се толку веродостојни колку што е независно судството и колку што е Груевски е демократ. Тој само нека продолжи да им верува на анкетите, а СДСМ ќе му верува на народот. Од тие причини бараме да одиме на предвремени парламентарни избори. Ова завчера во гостување на А1 телевизија во импровизираното студио пред влада го порача претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски. Истакнувајќи дека Македонија во моментов се наоѓа во многу тешка и сеопфатна криза, економска, социјална, политичка криза, криза на перспективата, Црвенковски порача дека единствен демократски начин да се надмине кризата се предвремени избори, но претходно да се обезбедат фер услови за нивно одржување. - Но изборите мора да бидат фер и демократски за новата власт да започне со целосен легитимитет. Токму затоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 202 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црвенковски: Во Македонија се владее со страв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: