“Црните дупки во нас“,книжевна работилница во Јавна Соба

Во Public Room (Јавна соба),вечерва(26 декември) во 19:30 часот, ќе се одржи книжевна работилница под наслов “Црните дупки во нас“, во организација на СПОНА-Културно-информативниот Центар на Србите во Македонија. Збирката песни „Црни дупки во нас“ на Марта Маркоска беше објавена во препев на Рајко Лукач на српски јазик, преку издавачката куќа „Граматик“ од Белград. Авторката вели : “Поцинично, поиронично и посаркастично не можеше да биде. Баш како Карадак да го пишувал сценариото за текот на претстојниве настани. Пред само три недели објавив дека сакам да го затворам космичкиот циклус што ги запиша Црните дупки на мапата на моето постоење, кога животот, поигрувајќи се, отвори нова Црна дупка и ме фрли во ново неизвесно патување низ време-просторот. Овој настан го продолжувам во чест на татко ми, Иван Карадак (1946-2017), неговите живот и дело, заради љубовта и грижата што ми ги пружи и заради кого станав личноста која сум сега.Карадак требаше да биде присутен на претставувањето на ЦРНЕ РУПЕ У НАМА. Знам дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 621 | | | веќе видена

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 324 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 166 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 178 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Црните дупки во нас“,книжевна работилница во Јавна Соба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: