Чајџилница и бутик се удомија во Чифте-амам

Во дворот на споменикот на културата стар 500 години се развива угостителски и бизнис со облека, а Управата за културно наследство вели дека не е информирана за случајот, ниту пак дала дозвола за користење на дворното место. Чајџилницата „Слога“ го узурпира дворот на споменикот на културата Чифте-амам, а од неодамна на ѕидовите од објектот стар 500 години се залепи и бутик. Објектот го користи Националната галерија на Македонија, која досега за ваквите прекршоци од страна на угостители и трговци не ја известила Управата за заштита на културното наследство. - До нас не е поднесено никакво барање, ниту ние сме дале некаква дозвола за што ингеренции имаме само ние - вели Мирјана Димовска- Чуловиќ, од Управата за заштита на културното наследство. Доколку, пак, за користењето на објектот се зема и кирија, тогаш таква дозвола треба да се бара директно од владата. Директорката Маја Крстевска не беше достапна да искоментира зошто ваквата ситуација нема разрешница и зошто за ова не ја известила Управата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чајџилница и бутик се удомија во Чифте-амам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: