Поради сиромаштијата во БиХ најчесто се краде храна

Според податоците на полицијата во Босна и Херцеговина, регистриран е голем пораст на кражбите во продавниците за храна, што за експертите во оваа држава е доказ за се поголемата сиромаштија во која живее населението, пишува босански „Дневни Аваз“. Весникот пренесува изјава на неименуван полициски извор, според која минатата година во Сараево бројот на кражби во продавниците е зголемен за 200% во однос на 2010 година. Инаку, на подрачјето на Федерацијата БиХ лани биле забележани 4500 кражби, што е значаен пораст за разлика од 2010 кога биле пријавени вкупно 3000 кражби. Инаку, според податоците на „Дневни Аваз“ најчесто се краде храна и тоа сирење, леб, млеко, сувомеснати производи, а дури потоа на листата се цигарите, алкохолот и кафето. „Тоа покажува дека стандардот на граѓаните е уништен, а поедници немаат ниту најосновни средства за да преживеат“ – велат експерти за „Дневни Аваз“.
| | веќе видена | слични

Жителите на БиХ лани краделе 100% повеќе од 2010-та, кршејќи го законот најчесто за парче леб, млеко, и по некое ќебапче. Официјалната статистика говори дека во БиХ скоро и да нема ден да не е уапсено лице кое украло бензин од туѓ резервоар или леб и литар млеко од продавница. Годишно во малопродажните места низ земјата се краде 1% од робата од вкупниот промет. Во БиХ од објекти за брза храна се крадат пакувања ќебапи, чистачки по продавници крадат леб и млеко а многу муштерии посегнуваат и по месо, цигари и алкохол. Според полициските податоци најчесто се крадат прехранбени производи како сирење, леб, млеко, салами, виршли, паштети, ќебапи, како и цигари, алкохол, кафе и бензин. Во 2010-та биле пријавени над 2.000 кражби, додека во 2011-та над 4.000 кражби “Главно се крадат производи за исхрана, што е показател дека стандардот на граѓаните е очаен и дека поединци немаат ни основни средства за преживување,“ посочил Бојан Божиќ, професор по економија.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 191 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради сиромаштијата во БиХ најчесто се краде храна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: