Билјана Петровска-Исијанин добитничка на наградата за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“

Ликовниот критичар и куратор Билјана Петровска-Исијанин е добитник на годишната награда за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“, кое Здружението на ликовните критичари AICA Македонија ја доделува четврти пат за предлог-истражувачки проект од областа на ликовната критика. Tричлено жири, во состав Нада Пешева, Јованка Попова и Мира Гаќина (историчари на уметноста), по разгледувањето на предлозите, одлучи дека истражувачкиот проект „Такси“ на Билјана Исијанин заслужува да биде издвоен и награден со годишната награда за уметничка критика „Ладислав Баришиќ“, соопштија од Здружението на ликовните критичари. - Спротивставувајќи им се на институционалните поимања за улогата на ликовната критика и дефинирањето на чинот на дејствување на уметникот, Билјана Петровска-Исијанин предлага истражување чија цел е да го испита односот преку опозиционирање на препознатливите општествено прифатени институционални уметнички активности наспроти стандардите што се противат на унифицирањето на уметноста - стои во образложението. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 418 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 174 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 200 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Билјана Петровска-Исијанин добитничка на наградата за ликовна критика „Ладислав Баришиќ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: