Бегалците се добредојдени во Македонија

2 копии

Aктивисти и граѓани денеска се собраа на плоштадот „Македонија“ во Скопје во знак на поддршка на бегалците кои транзитираат низ државата и ги повикаа останатите граѓани да покажат солидарност кон нив. „Бегалците се добредојдени во оваа земја и сакаме да испратиме порака против ксенофобијата. Второ сакаме да кажеме дека сме против поставување граница за забрана за влез на бегалците, така испраќаме порака дека луѓето треба да се заштитуваат. Како трето сакаме да пратиме порака до владата да се вклучи повеќе во помагањето на бегалците“, порача Здравко Савевски од „Солидарност“. Настанот беше во склоп на глобалниот настан „Европски ден за поддршка на бегалците“, а во Македонија организатор беше Левичарското движење „Солидарност“. Свои обраќања имаа неколку активисти кои им посакаа добредојде на бегалците во Македонија и апелираа владите ширум светот да престанат да градат ѕидови, напротив, да ги отворат.
| | веќе видена | слични

Повеќе хуманитарни организациии им посакаа добредојде на бегалците од воените жаришта на Блискиот исток и повикаа на собирање на добротворни средства како храна и облека. Илјадници мигранти досега транзитираа преку Македонија во надеж дека ќе стигнат до европските земји каде ќе бараат азил или статус на бегалци. Од левичарското движење „Солидарност“ порачаа дека луѓето треба слободно да се движат преку границите, да не бидат спречувани од властите и се заложија против најавите за изградба на ограда на границата. На овој начин тие се придружија на европската иницијатива за подршка на бегалците.
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бегалците се добредојдени во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: