Базиликата Свето Срце

Базиликата Свето Срце на Париз, е католичка црква посветена на Светото Срце на Исус Христос. Како еден од заштитните знаци на Париз, базиликата е лоцирана на ридот Монмартар, највисоката точка во градот. Црквата е проектирана во 19 век, а изградбата започнала во 1880 – те години. Изградбата завршила во 1914, а првпат е отворена за служба во 1919 година. Базиликата со својот архитектонски стил потсетува на Света Софија во Истанбул и Свети Марко во Венеција, но и покрај архитектонските влијанија, Свето Срце има и свои карактеристични белези, како и особениот симболизам кој го носи за Париз.
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 408 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 132 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 101 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Базиликата Свето Срце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: