Словенија го суспендира Шенгенскиот режим

5 копии

Словенија од ноќеска на полноќ воведе засилен надзор на својата граница со Унгарија и привремено ќе го суспендира Шенгенскиот режим, изјавија синоќа словенечкиот премиер Миро Церар и министерката за внатрешни работи Весна Гјеркеш Жнидар. На крајот од својата посета на Лендава, недалеку од границата со Унгарија, Церар, на прес-конференција, изјави дека веќе почнале подготвителните мерки за повторна гранична контрола кон Унгарија и дека ќе се применуваат од полноќ. Оваа мерка тој ја образложи со фактот дека ЕУ се уште не зазела единствен став во поглед на бегалската криза.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, изрази несогласување со бруталната постапка на унгарската полиција кон бегалците на унгарско-српската граница, откако полицајците употребија солзавец и водени топови. Унгарските специјалци нападнаа неколку стотици бегалци за кои се тврди дека се обиделе илегално да влезат во Унгарија, на пат кон Австрија и Германија, обвинувајќи ги дека претходно ја пресекле жичената ограда. Полицијата сакала да ги врати бегалците назад, кон Србија, но употребувајќи сила, настанала паника меѓу луѓето кои стојат заробени меѓу граничните линии на двете соседни земји, па бегалците почнале да бегаат назад. Унгарскиот премиер Виктор Орбан за австриски „Ди пресе“ најави дека Унгарија планира да изгради ограда и на делови од нејзината граница кон Хрватска. Словенија воведе контрола на границата Словенија од ноќеска од полноќ воведе засилен надзор на својата граница со Унгарија и привремено ќе го суспендира шенгенскиот режим, изјавија синоќа словенечкиот премиер Миро Церар и министерката за ...
| | веќе видена | слични

-Романија не успеа да ги интегрира Ромите, но се обврзува да интегрира муслимани, изјави поранешниот романски претседател Трајан Басеску за телевизијата Бе1 во врска со скандалот со мигрантите, пренесува весникот „Журналул национал“. Поранешниот претседател истакна дека културниот белег на овие луѓе е многу силен, за да можат да се прилагодат во Романија. Трајан Басеску истакна дека Романија ризикува многу од гледна точка на безбедноста со прифаќањето на бегалци. - Овој бран бегалци претставува ризик. Не се сите терористи, но меѓу нив има и терористи. И кој верува дека може да интегрира муслимани, кои живеат во средина како во арапските држави, се лаже. Ние не успеавме да ги интегрираме Ромите, да бидеме искрени, а сега ќе интегрираме илјадници луѓе, што имаат различна вера од нас. Тешко е. Подобро да бидам обвинет за ксенофобија, отколку за глупост, изјави Трајан Басеску. ЕК предложи Романија да прифати 4.646 имигранти, бројка што се додава на веќе предложените во месец мај 1.705 лица. Претседателот Клаус ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенија го суспендира Шенгенскиот режим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: