Се асфалтира полски пат во село Мородвис, Општина Зрновци

Започна асфалтирањето на полскиот пат во село Мородвис. Станува збор за полски пат кој што обезбедува многу побрз и полесен пристап на земјоделците до своите земјоделски површини и е еден од првите полски патишта во Република Македонија, истакна градоначалникот на Општина Зрновци, Блаже Станков. „Во овој момент се работи на полски пат со должина од 700 метри и широчина од 3,5 метри. Финанасиската конструкција на овој пат изнесува околу 3 милиони денари, средства обезбедени преку Бирото за регионален развој. Со овој пат ќе обезбедиме полесен и побрз пат до земјоделските површини а ќе се создадат услови земјоделците да можат да одгледуваат и подоходовни култури, рече градоначалникот Станков. После извршените состаноци на одговорните од АД „Водостопанство“ подружница „Брегалница“ Кочани со месните зедници во Зрновци, се пристапи кон чистење на каналската мрежа, односно левиот магистрален канал кој што после долги годинии веќе е ставен во функција. „Со ова ќе се обезбеди не само квантитетна, туку и квалитетна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се асфалтира полски пат во село Мородвис, Општина Зрновци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: