Се асфалтира полски пат во село Мородвис, Општина Зрновци

Започна асфалтирањето на полскиот пат во село Мородвис. Станува збор за полски пат кој што обезбедува многу побрз и полесен пристап на земјоделците до своите земјоделски површини и е еден од првите полски патишта во Република Македонија, истакна градоначалникот на Општина Зрновци, Блаже Станков. „Во овој момент се работи на полски пат со должина од 700 метри и широчина од 3,5 метри. Финанасиската конструкција на овој пат изнесува околу 3 милиони денари, средства обезбедени преку Бирото за регионален развој. Со овој пат ќе обезбедиме полесен и побрз пат до земјоделските површини а ќе се создадат услови земјоделците да можат да одгледуваат и подоходовни култури, рече градоначалникот Станков. После извршените состаноци на одговорните од АД „Водостопанство“ подружница „Брегалница“ Кочани со месните зедници во Зрновци, се пристапи кон чистење на каналската мрежа, односно левиот магистрален канал кој што после долги годинии веќе е ставен во функција. „Со ова ќе се обезбеди не само квантитетна, туку и квалитетна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 242 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски денеска преку сооштение искажа незадоволство од одбивањето на второстепената жалба за одложување на издржувањето на ...
сите 105 | | | веќе видена

На централната церемонија во Париз, чиј домаќин беше францускиот претседател Франсоа Макрон, учествуваа претседателите и премиерите на речиси 80 држави од сите ...
сите 155 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 103 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска попладне ги посети американските воени гробишта во предградието Сирен на Париз, кои се симбол на учеството на ...
сите 61 | | | веќе видена

Кавадарчани постојано се жалат дека несовесни поединци откако ќе им помине меракот, престануваат да се грижат за кучињата кои некогаш им биле миленици, па ...
сите 72 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски не се појави во затворот во Шутка во текот на ноќта, иако најупорните новинарски екипи го чекаа до раните утрински часови. ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се асфалтира полски пат во село Мородвис, Општина Зрновци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: