Албанија и Македонија чекор поблизу до стандардите на ЕУ

Двете земји продолжуваат со реформите во судството и другите клучни области за пристапување во ЕУ. Албанија и Македонија ги јакнат напорите за унапредување на реформите поврзани со пристапувањето во ЕУ. [AФП] Албанија и Македонија ги реформираат судствата и другите клучни области за пристапување во ЕУ, одржувајќи го правецот за приближување до членство во Унијата, велат експертите. Условите за процесот на интеграција во ЕУ растат со текот на годините и се однесуваат на правила што важат и за земјите-членки на Унијата, рече Мајкл Давенпорт, шеф на делегацијата на ЕУ во Србија. „Разликата е во тоа што членките истите ги исполнуваат како обврски што произлегуваат од членството, додека земјите-кандидатки како обврска да станат членки“, рече Давенпорт. Властите велат дека Македонија оваа година ќе искористи дополнителни 15 отсто финансиски средства од доделените 730 милиони евра за спроведување на стратешките приоритети на владата и проектите за развој кои ги вклучуваат реформите поврзани со ЕУ во судството и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон драстично падна овој месец, покажаа резултатите на најновата анкета. Како што наведува Ројтерс ова ...
сите 46 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 39 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија и Македонија чекор поблизу до стандардите на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: