Албанија и Македонија чекор поблизу до стандардите на ЕУ

Двете земји продолжуваат со реформите во судството и другите клучни области за пристапување во ЕУ. Албанија и Македонија ги јакнат напорите за унапредување на реформите поврзани со пристапувањето во ЕУ. [AФП] Албанија и Македонија ги реформираат судствата и другите клучни области за пристапување во ЕУ, одржувајќи го правецот за приближување до членство во Унијата, велат експертите. Условите за процесот на интеграција во ЕУ растат со текот на годините и се однесуваат на правила што важат и за земјите-членки на Унијата, рече Мајкл Давенпорт, шеф на делегацијата на ЕУ во Србија. „Разликата е во тоа што членките истите ги исполнуваат како обврски што произлегуваат од членството, додека земјите-кандидатки како обврска да станат членки“, рече Давенпорт. Властите велат дека Македонија оваа година ќе искористи дополнителни 15 отсто финансиски средства од доделените 730 милиони евра за спроведување на стратешките приоритети на владата и проектите за развој кои ги вклучуваат реформите поврзани со ЕУ во судството и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија и Македонија чекор поблизу до стандардите на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: