Книга на Виктор Габер за Македонија во меѓународните односи

"Од објект до субјект - Македонија во меѓународните односи" на дипломатот и истражувач на државно-правната историја на Македонија, е новата книга на Виктор Габер. Книгата е во издание на фондацијата "Фридрих Еберт", канцеларија во Македонија. Во студијата тој се осврнува на генезата на традиционалните, културните, и политичките услови за формирање на масовно чувство и потреба од постоење на самостојна македонска држава. Во книгата опширно се следат овие процеси с? до предизвиците за зачувување на статусот на суверена и независна држава, субјект на меѓународната сцена, на актуелната политичка карта на светот. Во препораките за книгата на Габер се нагласува дека таа излегува од класичната историска наративна фактографија, додавајќи му го на текстот потребниот теоретски пристап од областа на идентитетите, антропологијата и културолошкиот контекст. Оваа студија е приспособена за секој читател без оглед дали станува збор за студент, научник, дипломат, но е релевантна и за пошироката академска и стручна јавност.
| | веќе видена | слични

Историјата на забранети книги може да се нарече и историја на важни книги. Многу организации, приватни и јавни, напаѓале влијателни книги и изгледа дека некоја книга треба да биде забранета за да почне да се смета за класика. За среќа, повеќето од овие забрани речиси немаат никаков ефект или траат премногу кратко. Погледнете некои од најсмешните причини за забранување на книги. Уште од нејзиниот успех веднаш по пуштањето во продажба во 1951 година, книгата на Селинџер била мета за цензурирање. Едно училиште во Оклахома отпуштило професор од работа бидејќи тој им рекол на студентите да ја прочитаат книгата. Потоа една организација во Охајо покренала петиција за да се забрани книгата во училиштата бидејќи била „анти-бела“. Книгата, во која има сцена каде што главниот лик најмува проститутка но само сака да разговара со неа, била забранета од една библиотека бидејќи содржела вулгарен јазик, сексуални сцени, морални проблеми, насилство и работи поврзани со оклултното. Ова ремек-дело за бруталното надзорно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 202 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Книга на Виктор Габер за Македонија во меѓународните односи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: