МКД Инфо

Според многуте гласини кои се шират, Џенифер Анистон за неколку недели ќе стане сопруга на Џастин Терокс. Иако заљубените гулабчиња сакаат да ја скријат за јавноста датата на нивната венчавка, сепак некои извори откриваат дека тие планираат да ја направат нивната венчавка после церемонијата на Оскарите, односно за неколку недели. Според блиски извори, Џенифер Анистон сака да има скромна венчавка на која ќе бидат само блиските пријатели и роднини, но сепак, КуртниКокс и Метју Пери, нејзините бивши колеги од серијата “Пријатели” ќе бидат дел од оваа церемонија. Им посакуваме се најдобро!
сите 6 | | | веќе видена

Белгија идниот месец доаѓа во Скопје на квалификациски дуел со македонската фудбалска репрезентација, а колку овој натпревар е важен за љубителите на фудбалот во оваа земја веќе наголемо се подготвуваат за гостување во нашата земја.Имено, според белгиските медиуми, најавено е присуство на најмалку 500 навивачи на оваа репрезентација во Скопје. Најголем проблем за нив во моментов е тоа што нема директен лет од Брисел за нашиот главен град, па ќе мораат да се снаоѓаат на различни начини.Постои варијатна да долетаат од Германија, Франција, Холандија или Швајцарија или да дојдат со сопствен превоз, но во таков случај треба да поминат околу 2.000 километри само во еден правец. Можно е Фудбалската федерација на Белгија да организира чартер за своите фанови, но и во таков случај најголемиот капацитет ќе биде околу 200 навивачи.Инаку, овие 500 фанови на белгиската репрезентација се членови на навивачката група “Црвени ѓаволи” која постои од 1895 година. Нивни претставници редовно присуствуваат на гостувањата на ...
сите 19 | | | веќе видена

На 33-тите Британски музички награди кои ќе бидат одржани на 20-ти февруари во О2 арената во Лондон, ќе се случува винстински спектакл!И покрај познатите имиња кои ќе настапуваат, како што се One Direction, Mumford & Sons, Robbie Williams и Muse. Организаторите успеаа одлично да си ја завршат својата работа и да ја донесат најголемата интернационална ѕвезда – Бијонсе!Последниот пат, кога Бијонсе пееше на британските музички награди, тоа беше во периодот на почетокот на нејзината соло кариера откако се оддели од Destiny’s Child, пеејќи ја песната Crazy in love.Следуваат и повеќе изненадувања од страна на организаторите во врска со настапите, а тие најавија и уште еден настап, но овој пат дует на две познати музички имиња.Останува да видиме за кого станува збор.
| | веќе видена

На последниот ден од НБА Ол-стар викендот во Хјустон, се одржа и последниот настан, дуелот помеѓу најголемите звезди на Истокот и Западот. Победникот беше Западот кој славеше со резултат 143:138 (31:26-38:29-39:39-35:34). Тоа е трета победа во низа за Западот.Најдобрите кошаркари на светот не разочараа со својата игра, како и секоја година традиционално направија вистинско шоу, изведено со атрактивни акции, забивања. Како најдобар на оваа средба, како лидер се издвојува Крис Пол.Тој беше избран за најкорисен играч (МВП), забележа 20 поени и 15 асистенции и стана третиот во историјата со такво достигнување по Меџик Џонсон (1985) и Ајзеја Томас (1984).Клупскиот колега на Пол од Клиперси, Блејк Грифин и Коби Брајант од ЛА Лејкерс, беа други клучни кошаркари за успехот на Западната конференција.Грифин нанижа 19 поени,а Брајант на двапати успеа да блокира шутеви на ЛеБрон Џејмс во последните минути. Најпрецизен на мечот, кој се совпадна со 50-от роденден на легендата Мајкл Џордан, беше Кевин Дурант со 30 ...
сите 15 | | | веќе видена

МЗТ Скопје по втор пат сезонава го совлада хрватскиот тим Цедевита, овој пат во Загреб со 80:78.Македонскиот шампион по втор пат сезонава беше поуспешен од хрватскиот тим Цедевита. Вечерва на гостински терен МЗТ Скопје го совлада тимот од Загреб со 80:78 и воедно ја забележа единаесетата победа во АБА лигата.Хрватскиот тим имаше водство во трите четвртини, но последната му припадна на нашиот тим со 24:17, период кој се покажа како конечен за победа. Резултатот во последните неколку минути беше неизвесен, а кошаркарите на МЗТ покажаа максимална прецизност и концентрираност.Имено, Кирил Николовски и Тодор Гечевски погодуваа во последните моменти, кошаркарите на Цедевита промашуваа, а решавачките два поени ги постигна Огнен Стојановски кој на три секунди до крајот на мечот погоди за 80:78. Домашниот тим немаше време да организира посериозен напад и да го загрози триумфот на тимот од Аеродром, па нашите кошаркари ја прославија победата.Најефикасен во тимот на МЗТ Скопје беше Кирил Николовски со 15 поени, додека ...
сите 25 | | | веќе видена

Наполи не успеа да ја победи Сампдорија на Сан Пауло и да се доближи на два бода до Јуве, натпреварот заврши без голови.По поразот на Јувентус од Рома, Наполи имаше шанса со победа да дојде на само два бода до Старата Дама и сам да си ја решава судбината на Скудетото.Но фудбалерите на Валтер Мацари не успеаа да ја совладаат Сампдорија на Сан Пауло, освоија само бод и дојдоа на четири негатива во однос на Јуве.Натпреварот заврши без погодоци 0-0.Наполи беше подобар противник, особено во второто полувреме се играше на половината на Сампдорија која со сите сили се бранеше и на крајот успеа во намерата.Горан Пандев натпреварот го почна од клупата за резерви, ги одигра последните минути и асистираше при најдобрата шанса за домаќините кога Хамшик ја погоди стативата.Во останатите денешни натпревари од Серија А, Џенова со 1-0 го совлада Удинезе, Катанија со истиот резултат славеше над Болоња, Каљари дојде до гостинска победа од 2-0 кај Пескара, Торино со 2-1 ја победи Аталанта.
сите 2 | | | веќе видена

Челзи со убедливи 4-0 го победи Брентфорд, со идентичен резултат Манчестер Сити славеше против Лидс.Челзи и Манчестер Сити немаа поголеми проблеми со свите противници во ФА Купот, славеа рутинирано и продолжуваат понатаму.Челзи на Стемфорд Бриџ имаше потешкотии да го скрши отпорот на Брентфорд, но кога тоа се случи, лесно го докрајчи противникот.Резултатот го отвори Хуан Мата со убав удар во 54. минута од натпреварот.Во 68. минута следуваше интересен и помалку среќен гол на Оскар, три минути подоцна Лампард реализираше по асистенција на Мата.Конечните 4-0 ги постави капитенот на Сините, Џон Тери кој погоди со глава.Манчестер Сити беше доминантен против Лидс уште од самиот старт на натпреварот.Серијата ја започна Јаја Туре во 5. минута, десет минути подоцна Агуеро погоди од пенал.Двајцата Аргентинци постигнаа по еден гол и во вториот дел и го поставија конечниот резултат.Во последниот денешен натпревар од ФА Купот, Виган со 4-1 славеше на гостувањето кај Хадерсфилд.
сите 22 | | | веќе видена

Ливерпул конечно убедлив на Енфилд, Црвените со сигурни 5-0 го победија Свонси.Брендарн Роџерс славеше убедлива победа против својот поранешен клуб, Ливерпул го победи Свонси со 5-0.Поради финалниот натпревар од Лига Купот во кој ќе учествува Свонси, денешниот натпревар беше одиграно порано од првичниот распоред.Резултатот беше отворен во 34. минута, Суарез беше соборен во шеснаесетникот, Џерард погоди од пенал за водство на Ливерпул од 1-0.На самиот почеток од второто полувреме, Кутињо го постигна својот деби гол во дресот на Ливерпул.Четири минути подоцна одлична акција на Ливерпул која со гол ја круниса Хозе Енрике за водство од 3-0.Во 56. минута Суарез постигна гол и зголеми на 4-0, а во 71. минута Џерард му дозволи на Стариџ да шутира пенал, тој го искористи подарокот и ги постави конечните 5-0.Црна дамка на победата беше сериозната повреда на Борини за кој сезоната заврши.
сите 3 | | | веќе видена

Интер доживеа дебакл во Фиренца, Фиорентина славеше со убедливи 4-1, Нероазурите одиграа очаеан натпревар.Фиорентина му нанесе сериозен удар на Интер, Виолетовите победија со убедливи 4-1.Љајиќ и Јоветиќ со по два постигнати голови беа ѕвездите на вечерта.Резултатот беше отворен во 13. минута кога по асистенција на Јоветиќ со глава, Љајиќ реализираше со глава за водство на Фиорентина од 1-0.Во 33. минута Јоветиќ постигнува прекрасен гол од далечина и го зголемува водството на 2-0.По десет минути игра во второто полувреме нов гол на Јоветиќ, овој пат убава асистенција со пета на Аквилани и рутинска реализација на Црногорецот.Во 65. минута прецизен удар од далечина на Адем Љајиќ за убедлива предност на Фиорентина од 4-0.До крајот на натпреварот Интер успеа само да го ублажи поразот со одличен гол од далечина на Касано.
сите 2 | | | веќе видена

Реал Мадрид со 2-0 го победи Рајо Ваљекано, Серхио Рамос со гол и брз црвен картон беше фудбалерот во центарот на вниманието.Реал Мадрид дојде до очекувани три бода во дуелот против Рајо Ваљекано на Сантијаго Бернабеу.Кралевите поведоа уште во 3. минута, Озил упати топка во шеснаесетникот на Рајо, Кака ја пропушти топката до Мората кој постигна гол за водство од 1-0.Десет минути подоцна Серхио Рамос постигна убав гол со глава за предност од 2-0.Но капитенот на Реал Мадрид не го задржа позитивниот впечаток, на брзина доби два жолти картони, во 17. и 18. минута по што Реал Мадрид остана со фудбалер помалку до крајот на натпреварот.Сепак разликата во класи беше голема, па тимот на Мурињо ја задржа предноста од 2-0.Ова беше 100. натпревар за Жозе Мурињо на клупата на Реал Мадрид во Примера.Атлетико Мадрид со убедливи 3-0 победи на гостувањето кај Ваљадолид.Фалкао, Коста и Родригез беа стрелци на головите за Атлетико.Со погодоци на Коста и Солдадо, Валенсија дојде до победа од 2-0 над Мајорка.Еспањол со 1-0 го ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачката Ријана во моментов престојува во Лондон, каде ја претставила својата прва модна колекција. Таа била на вечерно излегување да го прослави модниот успех заедно со манекенките во ноќниот клуб „The Box“. Ријана е погодена во нога, веднаш го напушти клубот за да побара медицинска помош. Доколку пејачката одлучи да ја побара правдата на суд, полицијата ќе ги прегледа снимените матерјали од клубот, за да ги открие причините.
сите 20 | | | веќе видена

Хит серијата „Величенствениот“ успеа да стане најпопуларна серија на балканот а и во останатите земји во кој се емитува. Кај нас се емитува 3 сезона на Величенствениот, а во Турција веќе се шпекулира дека четвртата сезона ќе биде и последна, па така серијата ќе заврши следната година. „Крајот на серијата е планиран за месец април 2014 година. Продуцентите на оваа серија се обидуваат да го зачуваат крајот на серија во тајност, но сепак во јавноста се појавија информации за тоа како ќе биде крајот на серијата. Во последната епизода на Величенствениот ќе можеме да ја видиме смртта на Хурем султан, која е и столб на ова сценарио.“ Продуцентите додадоа дека тоа не треба да значи крај на Хурем бидејќи епизодите сеуште не се снимени, секогаш постои можност да се измени сценариото.
сите 2 | | | веќе видена

Иако тој нема да настапува со Џастин Тимберлејк на Британските музички награди, сепак тој најде начин повторно таблоидите да зборуваат за него.Познатиот рапер, потроши 500.000 фунти на after-party за неговите Roc nation вработени, Рита Ора, Кајли Миног и Џастин, која ќе биде во Лондонскиот ресторан Хакасан.Илјадници фунти потрошени за морска храна и шампањ, а Калвин Херис долета дури од Вегас за да биде домаќин на забавата.
| | веќе видена

Луна е една од интересните книги што сум ги прочитала до сега. Значи писателот на оваа книга е Хрват. Луна Херцог е 16 годишно девојче кое останува без родители кои умираат во сообраќајна несреќа. Оттргната од познатата средина, односно од нејзината куќа во Дубровник, се обидува да најде засолниште во семејството на Ванеса и Карло Волфхарт во Загреб.Но, таму открива мрачни тајни кои можат да ја чинат живот.Ги дознава од нејзината луда баба Мона која ѝ кажува дека нејзиното семејство е составено од волци и вештерки. Лагите и интригите ја туркаат Луна во прегратките на единствената личност во која има потполна доверба, а тоа е вампирот Алекс.Но, може ли забранетата љубов со Алекс да ја обелодени Луна? Дали нивната врска ќе опстане? Тука исто така се испреплетени животните приказни на злобната вештерка или црната вдовица Мелита и нејзината ќерка Ивона.Романот е полн со страст и возбудување, љубов и акција, ги следи завојуваните светови на доброто и злото почнувајќи од Австро – Унгарија, завршувајќи до ...
сите 3 | | | веќе видена

Новата композиција на искусниот тандем Жељко Јоксимовиќ и Халид Бешиќ го носи името „Сива“. Долго очекуваната песна на Халид, вчера имаше промоција на youtube каналот од продуцентската куќа Миникард.„Новиот хит е продолжение на „Миљачке“, го носи нејзиниот дух и расположение, се надеваме дека публиката ќе ја прифати исто како и претходната.“ -Изјави Жељко.Click here to view the video on YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

Турскиот актер Кенан Имирзаоглу (Езел) и неговата прекрасна колешка Бергузар Корел ана нас позната како Шехерезат од „1001 ноќ“, неодамна се сликаа за турскиот магазин „Marie Clarie“. Освен за нивните животи и нивните врски а се знае дека Бергузар и Кенан се добри пријатели, Бергузар за време на интервјуто во споменатиот магазин откри некои работи кој се случувале за време на снимањеро на серијата „Карадај“ која ја снимаат заедно со Кенан.
сите 3 | | | веќе видена

Софија Вергара во емисијата на Елен успешно снимаше реклама за Пепси, додека Елен и правеше препреки за да престане да зборува. За време на снимањето видовме како се кршат шишиња од главата на Софија, како ја напаѓаат чавки, оперски пеач па и згодни момци. Софија не се откажа покрај сите препреки таа успешно го кажа целиот текст кој и беше спремен од страна на Елен. После завршетокот на емисијата Софија реши да и се одмазди на Елен, за тоа што и кршеше шишиња од глава, па затоа Елен си ги соблече обувките и избега од сцената.Click here to view the video on YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

Екипата на Галатасарај забележа победа со 1-2 на гостувањето кај Аксихар, а најзслужен за победата на турскиот шампион беше Дидиер Дрогба.Дрогба влезе во игра во 63. минута, а само пет минути подоцна се запиша во листата на стрелците и го постигна дебитантскиот гол во дресот на Галатасарај. Две минути подоцна, Дрогба асистираше до Јилмаз кој зголеми на 2-0, а конечните 2-1 ги постави Вардар во 85. минута.The video cannot be shown at the moment. Please try again later.
сите 2 | | | веќе видена

Викторија Плзен со убедливи 3-0 славеше на гостувањето кај Наполи, Челзи минимално со 1-0 славеше над Спарта, непријатно изненаден беше и Атлетико Мадрид кој загуби дома од Рубин Казан.Иако настапи со првиот тим, Наполи на свој терен беше високо поразен од Викторија Плзен со 3-0.Горан Пандев и Кавани го одиграа целиот натпревар за Наполи но не успеаа да ја затресат противничката мрежа.Плзен поведе во 28. минута со гол на Дарида, по една лоша интервенција на одбраната на Наполи во 79. минута Рајторал зголеми на 2-0, а во самиот финиш Текл ги постави конечните 3-0.Челзи со голот на Оскар во 82. минута дојде до победа од 1-0 на гостувањето кај Спартак Прага.Атлетико Мадрид на Висенте Калдерон загуби од Рубин Казан со 2-0, гостите цело второ полувреме го одиграа со фудбалер помалку откако Шаронов во 45. минута заработи втор жолт картон.Карадениз во 6. и Орбаиз во 94. минута беа стрелци на головите за Рубин Казан.Со погодоци на Хулк и Семак, Зенит го победи Ливерпул со 2-0.Герет Бејл со гол во 92. минута му ...
| | веќе видена

Милан со 2-1 славеше над Парма на Сан Сиро, продолжува голгетерската серија на Балотели кој го постигна својот четврти гол во третиот натпревар за Росоњерите.Поради настапот во Лигата на Шампионите, Милан синоќа го одигра својот натпревар од Серија А.Росоњерите со 2-1 ја победија Парма на Сан Сиро и дојдоа до важни три бода во битката за третата позиција на табелата.Милан поведе во 39. минута од натпреварот со автогол на Палета.Во 78. минута Балотели постигна прекрасен гол од слободен удар за предност на домаќините од 2-0.Сансоне во судиското продолжение постигна почесен погодок за Парма.Click here to view the video on YouTube.
сите 4 | | | веќе видена

next