МКД Инфо

Мајк и Сали во новото филмско остварување се запишале на факултет. Во првиот трејлер за филмот го гледаме Мајк како стигнува на факултетот и се прилагодува на факултетскиот живот каде го запознава својот колега Сали.Гласовите повторно ги позајмија Били Кристал и Џон Гудман. Кристал неодамна изјави дека Мајк е неговиот омилен лик.„Monsters University“ не враќа неколку години назад во времето и открива како се запознале Мајк и Сали и започнале сопствен бизнис.
| | веќе видена

Лејди Гага ги откажа концертите кои и беа закажани во САД бидејќи неможе да оди. Болеста која ја има Лејди Гага се вика синовитис и често е пропратена со болки и повреди.„Целосно сум очајна. Ја криев мојата болест дури и од мојата екипа цел месец, молејќи се да помине, но по вчерашниот настап повеќе неможам да одам. Се надевам дека наскоро ке бидам здрава и дека ќе можам да ви понудам 500 проценти од себе“ – изјави пејачката.
сите 10 | | | веќе видена

По неколкугодишната пауза, на Белградскиот саем од 30 мај до 2 јуни, ќе се одржи 4-иот Меѓународен саем на еротика „Hot fair sweet & sexy 2013“. Во официјалниот дел од програмата, на главната бина ќе настапат најпознатите српски и интернационални ѕвезди на еротските, забавните и на шоу програмите, а нивното гостување се организира во соработка со агенциите од Франција, Австрија и од Шпанија.Во понудата се уште десетина српски изведувачи за кои деновиве треба да се решава. Меѓу нив се Хели Томас и Марчело Браво, кои треба да изведат едно заедничко шоу и по едно соло.
| | веќе видена

Фудбалерите на ПСЖ вчера направија голем чекор кон четврт-финалето од Лигата на шампионите триумфирајќи на гостувањето кај Валенсија со 2-1.Во финишот на натпреварот, Златан Ибрахимовиќ заработи црвен картон поради што нема да биде во тимот на Анчелоти во реванш натпреварот, но како и да е, французите покрај тоа што се фаворити, тие имаат и 2-1 на гостински терен, па така веќе со една нога се во четврт-финалето од Лигата на шампионите.Некои француски медиуми пишуваа за Златан Ибрахимовиќ дека не покажал никакви емоции додека излегувал од теренот на Местаља, заклучувајќи дека добиениот црвен картон, инаку трет во неговата кариера во Лигата на шампионите, ниту малку не го потресол.,,Како мислите? Нормално дека ме боли тој црвен картон, верувајте ми, многу ќе бев задоволен да не го добиев” – изјави за Л’Екип, Златан Ибрахимовиќ кој во францускиот шампионат постигна 21 погодок на 21 натпревар, по што нормално, многумина сметаат дека екипата на Карло Анчелоти е зависна од Ибра.,,Не се согласувам. Еве, на овој ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска репрезентација која ќе учествува оваа година на Европското првенство во Словенија (4-22 септември) останува 18-то рангирана, како што беше и на првиот ранкинг направен на 29-ти јануари 2013.На првото место остана бранителот на европската титула, Шпанија, “триколорите“ имаат пад за две места, Русија е таа би што освоила сребрен медал, а домаќините би го освоиле третото место.Втор ранкинг ЕП 2013: 1. Шпанија, 2. Русија, 3. Словенија, 4. Франција, 5. Грција, 6. Литванија, 7. Црна Гора, 8. Италија, 9. Турција, 10. Србија, 11. Хрватска, 12. Велика Британија, 13. Израел, 14. Грузија, 15. Германија, 16. Босна и Херцеговина, 17. Финска, 18. Македонија, 19. Полска, 20. Латвија, 21. Украина, 22. Шведска, 23. Чешка, 24. БелгијаКошаркарите ќе настапат на ЕП против селекциите на Литванија, Црна Гора, Србија, Латвија и Босна и Херцеговина во Јесенице. Повеќе информации околу вториот ранкинг имате на официјалната веб страна за ЕП 2013 Словенија.
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Борусија Дортмунд, Јирген Клоп вели дека има голема почит кон Шахтјор, очекува тежок но интересен дуел.Вечерва во Доњецк, Шахтјор го пречекува тимот на Борусија Дортмунд во првата 1/8 финална пресметка.Двата тима импресионираа со игрите во групната фаза, па очекувањата се дека ќе видиме интересна пресметка со многу офанзивен фудбал.„Мирчеа Луческу е одличен тренер. Врши голема работа во Шахтјор, го научи тимот да игра атрактивен фудбал” – вели Клоп.„Вилијан го напушти Доњецк, но тоа не значи дека Шахтјор сега е послаб. Ги гледавме натпреварите кои ги играа во зимската пауза, и можам да кажам дека имаат многу квалитетни фудбалери. Тешко можете да им најдете слаби точки”.„Очекувам интересен и интензивен натпревар, бидејќи и двата тима треба да го дадат најдоброто од себе”.„Поразот од 4-1 од Хамбургер нема да има влијание. Нашите цели се високи во Лигата на Шампионите. Ова е прво 1/8 финале за сите нас и не треба дополнително да го мотивирам фудбалерите”.„Доколку го прикажеме нашиот најдобар фудбал, ...
сите 5 | | | веќе видена

Како што тоа вообичаено е случај, фудбалерите на Манчестер Јунајтед ќе имаат огромна поддршка на вечерашниот прв натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите.А и ќе им биде потребна, ќе излезат на мегдан со еден од најдобрите клубови на денешницата Реал Мадрид и тоа на „Сантијаго Бернабеу“. Се очекува дека тимот на Сер Алекс Фергусон ќе го бодрат околу 4 илјади навивачи, колку што билети „кралскиот“ табор им прати на Англичаните.Од друга страна, шпанската полиција од англиските колеги добила информации дека во манчестерскиот навивачки караван ќе се најдат и неколку стотини тврдокорни хулигани, од кои доаѓа најголемата опасност да предизвикаат немири и инциденти во престолнината на Шпанија.Поголемиот дел од нив во Мадрид ќе допатуваат без влезници, со намера на трибините на фудбалскиот храм да влезат на сила. Ова не е нова пракса, хулиганите ова го правеле многу пати досега, па токму тоа посебно им било нагласено на шпанските служби кои што се задолжени за одржување на редот и мирот.Единствените кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Играчот за врска на Манчестер Јунајтед, Мајкл Керик смета дека најголемата опасност за Јунајтед доаѓа од нивниот поранешен играч, Кристијано Роналдо.Реал Мадрид вечерва на Сантијаго Бернабеу го пречекува тимот на Манчестер Јунајтед во првиот дуел од осмина-финалето од Лигата на Шампионите. За Роналдо ова ќе биде прв натпревар на кој ќе настапува против својот поранешен клуб од кој за 80 милиони фунти оштета се пресели во Реал Мадрид во 2009. година. Роналдо го оправда секој цент кој Реал го вложи за него постигнувајќи неверојатни 182 гола на 179 настапи во дресот на Кралскиот клуб.,,Сите имаме убави сеќавања на Кристијано Роналдо. Тоа што тој го направи во Мадрид е неверојатно и ќе мораме да го сопреме. Да бидем искрен, мислам дека ќе ни бидат потребни двајца, а можеби и тројца играчи да го маркираме’’ – изјави Керик за The Sun.,,Роналдо е сензационален. Да се постигне толку многу голови за така кратко време е нешто неверојатно. Можеби поради Меси не ги доби признанијата кои дефинитивно ги заслужува, а Меси ...
сите 19 | | | веќе видена

Навивачите на францускиот тим ПСЖ синоќа на „Местаља“ истакнаа транспарент на кој пишуваше „Косово е Србија“.На општо изненадување на сите, навачите на францускиот тим Пари Сен Жермен, или поточно членовите на навивачката група „Карсуди“, на синоќешниот меч против Валенсија одигран на „Местаља“ истакнаа транспарент на кој пишуваше „Косово е Србија“.Овој нивен потег предизвика реакција кај УЕФА која експресно најави финансиска казна за ПСЖ.Click here to view the video on YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

Со головите на Матри, Маркизио и Вучиниќ, Јувентус практично го обезбеди својот пласман во четврт-финалето од Лигата на шампионите.Селтик 0-3 ЈувентусПрекрасната атмосфера на Селтик Парк беше уништена по само 3 минути од натпреварот. Матри прифати една топка во шеснаесетникот на Селтик, шутираше кон голот, за кратко се чинеше дека Амбросе ја стигна топката на самата гол линија, а топката се одби до Маркизио кој ја смести во мрежата, но сепак голот му беше запишан на Матри откако беше утврдено дека во претходната ситуација топката ја имаше преминато гол линијата. Во продолжение екипата на Селтик продолжи храбро кон голот на Јувентус, меѓутоа сите топки или завршуваа во рацете на Буфон или завршуваа покрај голот. Во 62. минута Селтик ја имаше најголемата шанса, меѓутоа од непосредна близина Амбросе со глава биеше по средината на голот што беше лесна задача за Буфон. Во 77 минута Маркизио погоди за 2-0, а сите надежи на домаќинот ги сруши Вучиниќ шест минути подоцна кој ги постави конечните 3-0 за убедлива ...
сите 5 | | | веќе видена

Во тековното коло од Лигата на Шампионите на дуелот Валенсија – ПСЖ резултатот на полувреме е 0:2Французите имаат свој ден кога највеќе им е потребно. Високи 2 гола предност на гостувањето во Местаља во првите 45 минути.Резултатот го отвори засилувањето од Наполи, Лавеци во 10 минута.На 2 минути пред крајот на првото полувреме Пасторе ја затресе мрежата за 2:0.Има уште 45 минути игра, па останува да видиме дали фудбалерите на Валенција ќе ја подобрат играта.Селтик на домашен терен губи од Јувентус со 0:1, стрелец Матри во 3 минута.
сите 36 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Гери Невил коментираше за ѕвездата на Реал Мадрид, Португалецот Кристијано Роналдо.Поранешниот капитен на Црвените ѓаволи играше заедно со Роналдо шест сезони, се до 2009-тата година кога Португалецот го постави трансфер рекордот и за 80 милиони фунти премина во редовите на Реал Мадрид. Невил е свесен колкава опасност претставува Роналдо за секоја екипа.,,Роналдо е злоставувач. Тој го злоставува најслабиот поединец во одбраната и тоа го прави на секој натпревар. Тоа и го правеше на екипата на Манчестер Сити оваа сезона во Лигата на шампионите кога буквално го полуде Маикон. Ќе го започне натпреварот на левото крило, па ако не му оди се преселува на десната страна, средината од теренот или пак во шпицот на нападот’’ – вели Невил и додава:,,Тој ја промени мојата перцепција за играта во Јунајтед. Пред неговото доаѓање ние игравме со четворица во една линија, а јас и Дејвид Бекам често знаевме меѓусебно да си помагаме на теренот. Но Роналдо ги менуваше позициите од ...
сите 23 | | | веќе видена

Тренерот на ПСЖ, Карло Анчелоти вели дека тие не се фаворити во пресметката со Валенсија, стратегот очекува отворен двомеч.По долги години пауза, ’Светците’ се во нок-аут фазата од најелитното европско натпреварување.Карло Анчелоти верува дека неговиот тим е подготвен за предизвикот наречен Валенсија, и очекува одличен фудбалски натпревар.„Мислам дека ние не сме фаворити” – рече Италијанецот. „Двомечот е отворен”.„Валенсија е во добра форма, игра одлично во последно време. Има талентирани фудбалери и е добро организирана”.„Мислам дека сите фудбалери имаат иста одговорност, без разлика што имаат различно ниво на искуство од настап во Лигата на Шампионите. Сите знаат што треба да направат долу на теренот”.„Очекувам отворен натпревар, добро шоу. Верувам дека овој натпревар ќе биде тактички, а не физички. Двата тима се компактни”.Анчелоти потоа додаде: „Точно е дека ПСЖ е добар при контра-нападите, но нашата цел е да играме фудбал, а не да напаѓаме само преку контри. Ова е голем тест за нас”.„Лигата на ...
сите 30 | | | веќе видена

Што се случува кога судбината ќе спои двајца вечни непријатели?Од сите можни хотелски соби во Чикаго, асистентот државен јавен обвинител, Камерон Линд мораше да ја одбере токму онаа до собата број 1308, каде едно неверојатно бучно и агресивно „водење љубов“ завршува со убиство. Таа почнува да го преколнува реновирањето на својата кујна и паркетот кои ја примораа да отседне во хотел уште пред да ги дознае сите детали и уште пред да ја сфати големината на нејзината несреќа. Но тоа не е крајот на нејзините маки.Зошто? Па затоа што, освен што е сведок на убиство, од сите ФБИ агенти во Илиноис, одговорен за истрагата мораше да биде токму специјалниот агент Џек Палас.Да, истиот оној намуртен и страшен Џек Палас кој уште не може да го заборави нивното минато и ја обвинува дека за малку ќе му ја уништела кариерата пред три години…Да работи со Камерон Линд? Дали тие се шегуваат со него? Па тој не сака ниту да ја види лудата жена. Да, Џек дефинитивно мисли дека сето ова е само шега, дека неговите колеги ФБИ агенти ...
| | веќе видена

ХичкокФилмот на Саша Герваси ги спои некои од најимпресивните актерски имиња на денешницата. Ентони Хопкинс се појавува во улогата на Алфред Хичкок, а филмот е приказна за неговата внатрешна борба за време на снимањето на славниот трилер „Psycho“. Во улогата на Алма Ревил, сопругата на Хичкок, ќе се појави Хелен Мирен, а улогата на главната актерка во неговиот филм, Џенет Ли, ќе ја толкува холивудската убавица Скарлет Јохансон.Режија: Саша ГервасиСценарио: Џон Џ.Меклафлин (Black Swan)Улоги: Ентони Хопкинс, Хелен Мирен, Скарлет Јохансон, Тони Колет, Џесика Биел, Дени Хастон, Мајкл СтулбаргЖанр: драмаClick here to view the video on YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

Неџати Шашмас или популарниот Полат Алемдар од серијата „Долина на Волците“ се ожени.Неговата венчавка беше големо изненадување за фановите и за поголемата јавност откако стапил во брак со неговата избраничка КаскчНагехан, внука на сценаристот на серијалот „ДолинанаВолците“, ОмерЛутфи.Венчалната церемонија се одвиваше во еден мал ресторан во Истанбул, а интересно е тоа што на неа присуствуваа многу мал број на луѓе, некои од фамилијата и некои негови поблиски соработници.
сите 10 | | | веќе видена

Милица Павловиќ го претстави првиот спот за својата песна “Пеколен план“, а во самиот спот пеачката изгледа многу сексипилно.Милица изјави дека е навистина нервозна, и дека со душа чека да дојде и нов спот. Режија на спотот е Андреј Илиќ и Ѓорѓи Трбовиќ. После прегледот на спотот, многумина прокоментираа дека Милица изгледа на Никол Шерзингер од пред неколку години. А за тоа како ви се чини песната на Милица и дали таа личи на светска пеачка ве оставаме сами да одлучите!Click here to view the video on YouTube.
| | веќе видена

Неочекуван и возбудлив ден во тренинг центарот на Манчестер Јунајтед. Играчите и вработените во клубот ги добија клучевите од своите нови автомобили од марката Chevrolet, како дел од спонзорскиот договор помеѓу фудбалскиот клуб и автомобилскиот производител.Направените избори се базирани на желбите на играчите, а Chevrolet Captiva се покажа како еден од најпопуларните модели на компанијата. Во прилог на автомобилите, некои играчи добија и посебни совети за нивното управување и безбедност од возачот од Corvette Racing, Оливер Гејвин, едно искуство кое го направи настанот уште повозбудлив.- Понудата на Chevrolet обезбедува за вработените во клубот и играчите на Манчестер Јунајтед широк избор на модели кои може да „одговорат“ на нивниот начин на живот, било да е тоа Captiva, електромобилот со продолжен опсег Volt или култните Camaro и Corvette, забележува Сузан Доерти, претседател и управен директор на Chevrolet Европа.Робин ван Перси, кој избра Captiva, истакна: „Имам две деца, така што овој автомобил ...
сите 2 | | | веќе видена

Наташа Беквалац во музеј во Париз се сликала пред портретот на Мона Лиза, а заради тоа може да биде уапсена! Сликањето со уметничките дела на Леонардо да Винчи најстрого е забрането, а Наташа го искористила моментот кога обезбедувањето не гледаше во нејзин правец. На фотографијата се гледа дека пеачката е на растојание од статуата, зошто ако се сликала пред нејзе тоа би направило само скандал. Без обзир што можела да доживее голем број на непријатности таа сепак ризикувала и се сликала со статуата.
сите 7 | | | веќе видена

Конечно Лига на шампиони! После долгата пауза по завршувањето на групната фаза од натпреварувањето, вечерва продолжува битката за европскиот трон.Шкотскиот тим после пет години пауза повторно ќе настапува во осмина-финалето од Лигата на шампионите. Селтик вечерва ќе се обиде максимално да го искористи домашниот терен и поддршката на своите неверојатни навивачи кои оваа година ја воодушевија фудбалска Европа. Домаќинот покрај големата мотивација и поддршка од трибините, инспирација ќе има од натпреварот во 2001-та година кога со 4-3 триумфираше над Старата дама.Од друга страна пак, екипата на актуелниот италијански шампион има високи амбиции во најелитното европско натпреварување, па без сомнеж екипата на Јувентус ќе атакува на висок пласман во Лигата на шампионите, а евентуалното добро издание на Селтик Парк, дополнително ќе го олесни патот на Јувентус кон четврт-финалето.,,Не чека опасен тим кој ќе биде предводен од 60 илјади навивачи. Тие ќе бидат нивниот 12-ти играч. Селтик е екипа која ја победи ...
сите 12 | | | веќе видена

next