МКД Инфо

1. АВАНТУРИТЕ НА БАРОНОТ МИНХАУЗЕН НА СИТЕЛ ТВ4 Номинации за Оскар вклучувајќи Најдобри костими и Најдобри визуелни ефектиФантастична приказна за еден аристократ од 18 век, неговите талентирани помошници и едно мало девојче, за нивните напори да го спасат градот што е под опсада. Во оваа неверојатна авантура, тие ќе патуваат на Месечината, ќе танцуваат со Венера, ќе паднат дури до центарот на земјата да се сретнат со Вулкан, а ќе бидат проголтани и од морско чудовиште големо колку еден остров. За среќа, Баронот по пат ќе ги собере неговите стари пријатели и најверни помошници : Бертолд – најбрзиот тркач на светот, Адолфус - стрелец со надчовечки моќен вид, Албрехт – фантастично силен човек и Густавус кој поседува исклучителен слух и огромна моќ на белите дробови, па може да уништи која било војска со дување. Ќе успее ли оваа чудна дружина на крајот да го спаси градот?игран филм детска авантураThe video cannot be shown at the moment. Please try again later.2. МЕДАЛЈОН НА СИТЕЛ ТВЏеки Чен каков што не сте ...
| | веќе видена

Продукциската куќа “Емоушн” која ја откупила лиценцата за снимање на српска верзија на популарната шпанска серија, објави фотографија од снимањето, на која се гледаат членовите на семејството на Сретен Синѓелиќ (Воја Брајовиќ) и неговата сопруга Лила, чиј лик го толкува хрватската актерка Ванеса Радман.Во Србија наскоро ќе започне снимањето на популарната хумористична серија “Серанови”, со адаптиран српски наслов “Синѓелиќи” во која главните улоги им се доделени на познатите актери Милена Дравиќ, Воја Брајовиќ и Борис Комнениќ.„Иако е работена по лиценца, домашната верзија на серијата нема да има многу сличност со “Серанови”. Тоа ќе биде приказна за српскиот менталитет и семејните односи меѓу белграѓаните“ – изјави режисерот Зечевиќ.Текстот го адаптираат Биљана Максиќ и Срѓан Драгојевиќ, а во улога на режисер ќе биде Дејан Зечевиќ.Click here to view the video on YouTube.
| | веќе видена

Линдзи Лохан доби понуда од една продуцeнтска куќа која снима филмови за возрасни и која е подготвена да и плати хонорар од 2,5 милиони долари. Актерката сериозно размислува да ја прифати понудата. Младата актерка, според извори од нејзиното блиско опкружување, сериозно размислува да ја прифати улогата откако компанијата понуди голем хонорар и вети дека се ќе биде сработено крајно професионално.
сите 4 | | | веќе видена

Герет Бејл постигна шест гола во последните четири натпревари, со што станува сериозна конкуренција на Меси и Роналдо.“Мислам дека ова е мојата животна форма. Се чуствувам одлично, но сеуште треба да се работи. Има голем простор за подобрување”. Изјави Герет Бејлд за англискиот “The Sun”.Вчера во тековното коло од Купот на Уефа, Тотенхем го совлада Лион со 2:1. Двата гола ги постигна Бејл и им донесе триумф на англичаните. Погледнете го голот постигнат од слободен удар од над 30метри.Click here to view the video on YouTube.
сите 14 | | | веќе видена

Синоќа беа одиграни натпреварите од 1/16 финалето од Лига Европа. Екипата на Атлетико Мадрид е пред испаѓање, откако на домашен терен беше поразена од Рубин Казан со 2-0.Бранителот на титулата, мадридски Атлетико е на работ од испаѓање откако пред своите навивачи на Висенте Калдерон загуби од екипата на Рубин Казан со 2-0. Невозможна мисија е пред Шпанците кои доколку успеат да се пласираат во осмина-финалето ќе направат вистинска сензација. Стрелци на головите за рускиот тим беа Карадениз во 6. минута и Орбаиз во 90. минута од натпреварот.Екипата на Интер со 2-0 славеше над Клуж, а двата гола ги постигна Родриго Паласио. Аргентинецот не беше во стартниот состав, но во 10. минута го замени Диего Милито кој заработи незгодна повреда на коленото. Само 10. минути подоцна Паласио постигна гол за водство на Нероазурите, а кога се чинеше дека Интер на реванш натпреварот во Романија ќе замине со еден гол предност, на три минути пред крајот Паласио постигнува прекрасен гол по одличната асистенција на најновото ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонската телевизија распиша конкурс за пејачи аматери од Македонија. Се што треба е да отпеете една од сите наши песни со бендот на Македонската телевизија. Ако сметате дека добро пеете и имате над 16 години тогаш дозволете вашиот талент да го види цела Македонија. „Сите наши песни“ наскоро на МРТ1Click here to view the video on YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

Овој судија не се лути кога некој луѓе од трибината му довикуваат „Судија, пи*ка!“. Судијата на НБА лигата се вика, ни повеќе ни помалку туку Ted Vagina. Што да се прави не е тој крив.Click here to view the video on YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

Веќе некое време се шушка дека Лусија Мендез ќе се слика гола за машки магазин, но таа го тврди спротивното и остро го демантираше тоа. Актерката која има 57 години, откри дека никогаш нема да се слика гола – од почит кон нејзиниот син.„Никогаш нема да го направам тоа. Ја ценам понудата која ми ја дадоа на овие години, но никогаш не би го направила тоа, без разлика на тоа колку пари ќе ми понудат. Пред се заради мојот син, а освен тоа, сметам дека можам да бидам позната и без да ја соблечам облеката“ - изјави Лусија. Затоа сите вие кој се надевавте дека ќе ја видите гола оваа актерка – немате среќа, Лусија никогаш нема да ја видите гола!
| | веќе видена

Ќерката на Цеца Ражнатовиќ, Анастасија, го испеа хитот на нејзината мајка „Оди додека си млад“, а снимката ја стави на Youtube. Покрај сите деца од славните родители, па така и таа тргна по стапките на својата мајка. На Анастасија ова не и е прв пат да настапува „Јавно“, таа пред неколку години гостуваше во емисијата „Магазин ин“ каде што ја испеа “I will always love you“ и ги воодушеви сите гледачи. Слушнете како Анастасија ја изведува песната на својата мајка и кажете која звучи подобро, таа или мајка и.Click here to view the video on YouTube.
| | веќе видена

Гаги Џогани е навистина вреден, додека сите медиуми објавуваа разни информации во врска со неговиот однос со Анабела, тој ја снимаше песната за „Fanky G“. Песната сама по себе привлекува внимание, а во оваа прилика и ви ја претставуваме на вас (подоле ќе може да ја погледнете). Дали зборовите како „Еј пукна пушка, се жени старата љубов“ се алузија на Анабела и нејзиниот нов брак останува да процените сами. Сигурно е дека Гаги Џокани е решен да се врати на музичката сцена, па да се надеваме дека ќе успее.Click here to view the video on YouTube.
сите 6 | | | веќе видена

Северина Вучковиќ вчера снимаше спот за песната „Добредојде во клубот“ која исто така го носи и насловот на нејзиниот албум. Севе е повеќе провокативна од претходно, таа ни откри дека за време на спотот е облечена во прекрасен црн фустан кој повеќе покрива отколку што открива. Покрај нејзе во спотот се појавуваат и неколку згодни момци. Спотот е снимен во Загреб а премиерата е закажана за десетина дена.Click here to view the video on YouTube.
сите 3 | | | веќе видена

Меџик Џонсон, некогашниот лидер и легенда на Лос Анџелес Лејкерс смета дека Леброн Џемјс има уште многу работа за да го стигне Џордан.Меџик Џонсон се вклучи во дискусијата дали ѕвездата на Мајами Хит, Леброн Џемјс може да се спореди со легендарниот Мајкл Џордан, за кој многумина сметаат дека е најдобар кошаркар во историјата на НБА лигата.,,Да се разбереме, Леброн Џејмс е моментално најуниверзалниот кошаркар на светот. Но ако го споредиме со Џордан, тогаш е потполно инфериорен. Џордан има шест НБА шампионски прстени и шест МВП признанија во големите завршници. Значи, на Леброн му се потребни многу години работа за можна споредба со големиот Џордан’’ – изјави Меџик и додаде:,,И уште нешто. Уверен сум, апсолутно сум уверен дека Џордан би го победил Леброн десет пати во десет натпревари во игра еден на еден. Леброн не би можел ништо да стори затоа што Џордан е најдобар на сите времиња во игра еден на еден’’.
сите 11 | | | веќе видена

Џанлуиџи Буфон, еден од најдобрите голмани во светот е уверен дека неговата екипа има квалитет да се спротистави на секој тим во Лигата на шампионите.Оваа сезона, Бјанконерите играат одлично во Лигата на шампионите. Јувентус оствари импресивна победа над актуелниот Европски шампион, Челзи, потоа триумфално се врати од Донбас Арената против Шахтјор, а во осмина-финалето на жешкиот Селтик Парк славеше над домашната екипа со високи 3-0.После последната победа над Селтик, се чини дека фудбалерите на Јувентус конечно се свесни за својата сила, а нивната самодоверба расте од ден на ден.,,Дојдовме до точка да сфатиме дека можеме да се носиме со секоја екипа се додека излегуваме на теренот со вистински пристап на игра. Никогаш не смееме да ги занемариме основните карактеристики на нашата игра” – изјави Буфон за италијански Кориере дело Спорт.,,Победите против Шахтјор, Челзи и Селтик се доказ дека тежнееме кон нешто повеќе за разлика од минатите години. Мораме да продолжиме во исто темпо, па другите екипи да не ...
| | веќе видена

Сер Алекс Фергусон има само пофални зборови за својот поранешен играч по вчерашниот натпревар во Лигата на шампионите помеѓу Реал и Јунајтед.Иако Реал Мадрид го диктираше темпото и константно се закануваше кон голот на вчера одличниот Де Геа, Јунајтед исто така имаше одлични прилики, па на крај Црвените Ѓаволи успеаа да извлечат позитивен резултат 1-1 во пресрет на реванш натпреварот на Олд Трафорд.,,Среќен сум затоа што успеавме да постигнеме погодок. Вреден е голот на Велбек, а покрај тоа ја сочувавме нашата мрежа во многу незгодни ситуации. Можам да бидам среќен” – изјави тренерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон и додаде:,,Во првото полувреме бевме потполно потиснати. Се вративме речиси до самиот гол, па не е чудо што Реал на секои пет минути имаше шанса. Се поправивме во продолжението од натпреварот, отидовме напред, а одбраната не беше во нашиот шеснаесетник. Инаку ова беше многу интензивен натпревар, имавме и ние одлични шанси, посебно во второто полувреме. Повторувам, бевме многу подобри ...
сите 6 | | | веќе видена

По синоќешниот натпревар на Сантијаго Бернабеу кој заврши со 1-1, Мурињо без влакна на јазикот одговори кој би требало да е виновен за голот на Велбек.Тоа секако дека беше индивидуална грешка. Ние ги вежбаме таквите ситуации на тренинг, го анализираме противникот, гледаме видеа преку кои ги воочуваме движењата на противникот во шеснаесетникот. Но ако ги губиме индивидуалните дуели, тешко дека ќе можеме да ги завршуваме натпреварите без примен гол” – изјави Жозе Мурињо.Реал Мадрид прими гол по нафрлување од корнер, а со оглед на тоа дека стрелецот на голот, Дани Велбек требаше да биде покриен од Серхио Рамос, јасно е на кого алудира тренерот Мурињо. Ова не е прв случај Мурињо да го критикува Рамос, па затоа некои сметаат дека шпанскиот репрезентативец е ,,дежурен виновник” на Жозе Мурињо. Дали е во право Португалецот, проценете сами…
сите 8 | | | веќе видена

Македонскиот шоумен Бојан Јовановски или по познат како Боки 13, пред некое време најави големо медиумско враќање. А за тоа докажува и неговата последна фотографија објавена на фејсбук профилот. Боки 13 се сликал во тоалет и им се закани на своите непријатели. „Ќе се потрудам сите фекалии од балканската јавна сцена да ги ставам во оваа WC-шоља зад мене!!!“ Напиша Боки 13
сите 5 | | | веќе видена

Робин ван Перси е разочаран што не постигнал гол на Сантијаго Бернабеу, смета дека резултатот е добар но знае дека ништо не е завршеноМанчестер Јунајтед синоќа со 1-1 си замина од Сантијаго Бернабеу, Робин ван Перси имаше неколку одлични шанси за гол, но не успеа да го најде патот до мрежата на Диего Лопез.„Резултатот е добар. Имаше шанси и на двете страни, ова беше одличен натпревар за гледање” – изјави Робин ван Перси.„Имавме неколку добри шанси но доколку некој пред натпреварот ни го понудеше резултатот 1-1, повеќето од нас ќе го прифатиеа”.„Јас имав три шанси во второто полувреме. Посебно онаа по ударот во пречката, тоа беше одлична шанса. Требаше да реализирам”.„Шансата во поледните секунди, голманот имаше многу добра одбрана”.„Резултатот ни дава предност. Но на ова ниво не мислам дека е важно за овие тимови дали натпреварот се игра дома или во гости”.„Нас не ние многу грижа каде се игра натпреварот, не им е грижа ни нив. Ова е само прво полувреме, ќе бидеме подготвени за второто”.
сите 4 | | | веќе видена

Сер Алекс Фергусон е задоволен од резултатот на гостувањето во Мадрид и верува дека Манчестер Јунајтед е на добар пат да обезбеди пласман во четврт-финалетСо погодокот на Дани Велбек во 20. минута, ’Црвените Ѓаволи’ поведоа на гостувањето на Сантијаго Бернабеу, но Кристијано Роналдо изедначи на 1-1 десет минути подоцна.Двете екипи потоа имаа неколку добри шанси за гол, но натпреварот заврши без победник.Сер Алекс Фергусон е задоволен од резултатот остварен на гостувањето во Мадрид и верува дека Манчестер Јунајтед е на добар пат да обезбеди пласман во следната рунда.„Натпреварот беше мошне интересен” – рече Шкотот. „Имаше шанси на двете страни”.„Де Геа направи три или четири извонредни одбрани, а и ние пропуштивме неколку добри шанси”.„Нивниот голман имаше фантастична интервенција во последната минута, исто како и при ударот на Ван Перси кога топката заврши во пречката”.Ферги потоа додаде: „Во првиот дел одигравме малку повлечено, не личевме на самите себе, но се променивме во вториот дел”.„Добро го ...
сите 12 | | | веќе видена

Синоќа на Сантијаго Бернабеу екипите на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед одиграа нерешено 1-1, во осминафиналниот дерби натпревар од Лигата на шампионите.Дуелот помеѓу Реал и Јунајтед заврши 1-1, а Португалецот Роналдо со одличен удар со глава ја затресе мрежата на Де Геа во 30. минута за израмнување на резултатот, кој на крај беше конечен. ,,Се` е отворено во пресрет на реванш натпреварот. Мислам дека ќе биде напнато до последната минута. Шансите се 50:50. Резултатот воопшто не е лош, можеме да постигнеме и повеќе од еден гол на Олд Трафорд. Мислам дека моите играчи дадоа се од себе. Беше тешко, затоа што започнавме остро, имавме голема шанса, ја погодивме стативата и потоа прв пат кога тие нападнаа, постигнаа гол. А тоа е тешка ситуација за фудбалерите’’ – изјави Мурињо по натпреварот.,,Мислам дека имаме добри шанси за пласман во четврт-финалето. Реал Мадрид е клуб кој на секој натпревар напаѓа и ја превзема иницијативата. Така игравме и денес, а така ќе играме и на Олд Трафорд. Можеме да постигнеме таму ...
сите 9 | | | веќе видена

Одлични два наптревари беа одиграни вечерва во Лигата на шампионите. Реал Мадрид ремизираше со Јунајтед на Бернабеу, исто како и Шахтјор и Борусија во Украина.Реал Мадрид 1-1 Манчестер ЈунајтедНатпреварот започна во една одлична атмосфера на преполниот Сантијаго Бернабеу. Фудбалерите на Реал Мадрид го започнаа натпреварот со голема самодоверба, играа цврсто и беа борбени во секој дуел, насекаде низ теренот. Од друга страна пак, Јунајтед го започна натпреварот претпазливо и помалку конфузно, со оглед на големиот притисок и вжештената атмосфера во Мадрид.Фудбалерите на Реал веќе во 5. минута имаа одлична прилика за водство, Коентрао шутираше од десната страна, а голманот на Јунајтед, Давид Де Геа со врвот на прстите ја допре топката, која заврши во стативата. Фудбалерите на Сер Алекс Фергусон најчесто се обидуваа преку долги топки да стигнат до голот на Лопез. Во 20. минута, по еден одлично изведен корнер од левата страна, џокерот на Фергусон, Велбек беше највисок во шеснаесетникот на Реал и погоди за водство ...
сите 21 | | | веќе видена

next