МКД Инфо

Нова драма се случува во таборот на Реал Мадрид откако шпанскиот весник „Ел Паис“ објавува дека Кристијано Роналдо се наоѓа само на чекор од заминување од „Сантијаго Бернабеу“Претседателот на „кралевите“ Флорентино Перез збеснал откако португалскиот голгетер одбил да се согласи на продолжување на договорот, кој му истекува за две години, во 2015, па се шпекулира дека тој летово ќе биде продаден.Според шпекулациите, наводно Перез веќе една година воопшто не разговара со својата најголема ѕвезда, која дефинитивно не ја гледа во плановите на Реал Мадрид за следната сезона.Проблемот за Реал Мадрид најмногу е од финансиска природа, бидејќи ако Роналдо продолжи да одбива да го продолжи договорот, а во меѓувреме оваа или најдоцна следната сезона клубот не успее да го продаде, тогаш голгетерот ќе си замине без обештетување, а „кралевите“ ќе загубат околу 100 милиони евра.
сите 17 | | | веќе видена

На Британските музички награди кои ќе бидат одржани вечерва во Лондон, Емили Сандеќе го има завршниот настап. Шкотската пејачка е номинирана за најдобар женски артист, најдобар албум и најдобра песна.Групата MUSE ќе го отвори вечерашното шоу со нивниот хит Supremacy, на бина од три нивоа и учество на 75 членови од оркестарот придружено со пиротехника и ласери.Емили Санде изјави дека после вечерашниот настап, таа ќе замине на шест месечен одмор, подалеку од сцената и настапите за да работи во студио на нејзиниот нов албум. Таа вели дека тоа ја исполнува и сака да прави што повеќе и повеќе музика.Освен Емили Санде и MUSE, на сцената на вечерашните британски награди ќе настапуваат и, ROBBIE WILLIAMS, MUMFORD & SONS, BEN HOWARD и ONE DIRECTION.
сите 22 | | | веќе видена

Робин Ријана Фенти, или попозната само по нејзиното средно име. Ријана е родена во местото Свети Михаил на Барбадосна 20 февруари 1988 година. Среќен 25-ти роденден Ријана!Таа ја започна својата кариера уште во 2003-тата година откатко го запозна продуцентот Еван Роџерс, и стигна многу далеку уште од нејзината 15-та година.Со продадени над 25 милиони албуми и 9 број #1 хитови во светот, кралицата од Барбадос е една од најуспешните женски артисти во светот.Во продолжение ви претставуваме фотографии од Ријана низ годините.
сите 16 | | | веќе видена

Тренерот на Шалке, Јенс Келер е возбуден во пресрет на неговото деби во Лигата на Шампионите, стратегот најавува дека одат на добар резултат во ТурцијаШалке е во многу лоша форма, со само една победа на последните 12 натпревари, тимот од Гелзенкирхен падна од втората на деветата позиција во Бундеслигата.Но во пресрет на дуелот со Галатасарај во Лигата на Шампионите, тренерот Јенс Келер е оптимист и верува дека тие можат да обезбедат добар резултат на гостувањето во Турицја.„Освоивме бод на последниот натпревар (против Маинц), и покажавме дека можеме да се вратиме во игра доколку противникот е во водство” – рече Келер.„Хунтелар се опорави и сигурно ќе биде од голема помош”.„Со нетрпение го чекуваме натпреварот со Галатасарај. Јас исто така сум возбуден бидејќи ова е мое деби во Лигата на Шампионите како тренер“.“Добро го проанализиравме противникот, знаеме како да ги сопреме и како да им се спротивставиме”.„Дојдовме во Турција по добар резултат“.„Нашата прва цел беше пласман во нок-аут фазата, но сега целиме ...
| | веќе видена

Голманот на минхенски Баерн и репрезентативец на Германија, Мануел Нојер вели дека понекогаш му е досадно на голот на Баерн.Баерн оваа сезона во 22 кола во Бундес лигата прими само седум голови, од кој само еден на гостувањата (27-1 гол разлика). На последните шест натпревари (првенство и куп) Баерн нема примено гол.,,Понекогаш ми е многу досадно на голот на Баерн Минхен… тајната е во тоа што играме одлична одбрана како екипа. Ги покриваме дупките во одбраната, се надополнуваме еден на друг и поради тоа имаме примено само седум голови во Бундес лигата” – изјави Нојер во пресрет на вечерашниот натпревар на Баерн Минхен на Емиратите против екипата на Арсенал.Исто така вреди да се спомене дека одбраната на Баерн не е така ефикасна и во Лигата на шампионите, со оглед на фактот што баварците примиле седум голови на шест натпревари, а само на еден натпревар успеале да ја сочуваат својата мрежа.
сите 10 | | | веќе видена

Екипата на Баерн Минхен е со една нога во четврт-финалето, додека Порто ќе патува во Шпанија со гол предност.Арсенал 1-3 Баерн МинхенВчеравечер на Емирати се играше доста возбудлив натпревар, од самиот старт и двете екипи играа напаѓачки и отворено, Арсенал прв креираше шанса, меѓутоа во 6. минута Милер асистираше од десната страна до Тони Крос кој погоди за водство на гостите од Германија. Во продолжение Баерн продолжи со нападите, се закани Манџукиќ, а Швајнштајгер беше непрецизен од слободен удар. 20. минута, гол за Баерн Минхен. По изведениот корнер, Ван Бујтен се најде сам во шеснаесетникот на Арсенал, шутираше во Шчезни, но топката се одби до Милер кој постигна гол за 2-0.Арсенал се наоѓаше во тотална конфузија, а Бакари Сања и Микел Артета потполно непотребно направија остри стартови и заработија жолт картон. Во 45. минута се закани и Манџукиќ кој по асистенцијата на Лам биеше покрај голот на Арсенал. Во 55. минута конечно гол за домаќинот. По една конфузија на одбраната на Баерн Минхен, Подолски ...
сите 7 | | | веќе видена

Култната серија „Тврдокорни“ по две децении се враќа на програмата на Македонската телевизија. Во Марков манастир, во близина на Скопје, во понеделникот падна првата клапа од овој возобновен проект, што овој пат МТВ го работи во копродукција со „3Д-Проект студио“. Серијалот ќе го режира Миле Гроздановски, а продуцент е Милчо Узунов. Сценариото го напиша Велко Неделковски, врз основа на податоците добиени од најпознатите македонски историчари, а автентичните костими ги изработи Зорка Тодоровска-Младеновиќ.Серијалот опфаќа дел од животот и смртта на македонските војводи од илинденскиот период, поточно од 1903 до 1915 година. Деновиве се снимаат епизодите за војводите Јосиф Даскалов, Пешо Самарџиев и Мишо Развигоров. Освен во Марков манастир, ќе се снима и во Кратово и во Штип.Во „Тврдокорни“ глумат триесетина македонски познати глумци, меѓу кои Сашко Коцев, Диме Илиев, Сашо Тасев, Рубенс Муратовски, Драган Спасов-Дац, Лазо Манасков, Ѓокица Лукаревски, Оливер Митковски, Славиша Каевски, Ванчо Петрушевски, Гоце ...
сите 3 | | | веќе видена

Заради повредата на колкот Лејди Гага ќе остане во инвалидска количка. Пејачката на твитер објави слика од инвалитската количка која ја крсти Ема. „Ова е Ема“ напиша под фотографијата. Пејачката ги има откажано концертите и се надева дека наскоро здравјето ќе и се подобри. „Се надевам дека ќе ми простите што ги отажав концертите, навистина сум болна. Се надевам дека брзо ќе оздравам. Го мразам ова. Ве сакам и жал ми е. “-изјави таа. За сега не е планирано враќање на картите, пејачката изјави дека штом ќе може ќе ги одржи концертите и фановите повторно ќе бидат задоволни.
сите 4 | | | веќе видена

Пејачката Северина Вучковиќ се приклучи кон хуманитарниот проект „Да даруваме розов живот“ во борба против рак на дојка. Згодната пејачка во Топлес позираше гола, а градите ги покри со рацете. На оваа кампања освен Северина на овој проект се приклучија и други познати личности. Северина овие денови исто така напорно работи и на новиот спот за песната „Добредојде во клубот“ чија што промоција ја очекуваме наскоро.
сите 5 | | | веќе видена

Во пресрет на натпреварот против Арсенал, тренерот на Баерн Минхен, Јуп Хејнкес вели дека неговиот тим е гладен за успех и има голема мотивација.Баерн Минхен вечерва му гостува на Арсенал во првиот 1/8 финален натпревар од Лигата на Шампионите.Одличната форма од Бундеслигата, Баварците посакуваат да ја пренесат и во нокаут фазата од елитното европско натпреварување.„Мислам дека минатата сезона бевме одлични но за Баерн Минхен секогаш е неуспех кога нема да освои титула” – вели Јуп Хејнкес.„Оваа сезона направивме промени во дефанзивата и она што ми е важно е дека секој фудбалер мора да учи да се брани и да напаѓа, секој фудбалер е дефанзивец и напаѓач”.„Две години без трофеј во Баерн Минхен – требаше нешто да направиме. Фудбалерите го имаа оној глад за победи и мотивација за успех, многу е важно да напредуваме”.„Тоа го покажавме веќе во лигата, во купот и Лигата на Шампионите, покажавме дека имаме желба и мотивација”.„Лигата на Шампионите е посебно натпреварување бидејќи играте на највисоко ниво, па треба ...
сите 66 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед со 2-1 славеше над Рединг на Олд Трафрод и се пласираше во следното коло од ФА КупотМанчестер Јунајтед ја оправда улогата на фаворит, го победи Рединг и обезбеди место во следното коло од ФА Купот.Црвените Ѓаволи долго време се мачеа да го скршат отпорот на гостите.На две минути пред крајот на првото полувреме, Нани влезе во игра на местото на Џонс и беше главен инспиратор на победата.Токму тој по асистенција од Валенсија во 69. минута постигна гол и му донесе водство на Јунајтед од 1-0.Три минути подоцна асистенција на Нани до Ернандез кој зголемува на 2-0.Во 81. минута МекАнуф постигна гол за Рединг и го врати својот тим во игра, но Манчестер Јунајтед рутинирано го приведе натпреварот до крај.
сите 4 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер верува во својот тим, смета дека тие се доволно квалитетни и имаат шанси да се радуваат на победа над Баерн Минхен.Вечерва Арсенал го пречекува Баерн Минхен во натпревар од 1/8 финалето во Лигата на Шампионите.Топџиите против себе имаат многу сериозна пречка за пласман меѓу осумте најдобри, Баерн Минхен игра во фантастична форма оваа сезона, но Венгер верува во победа.„Го имам искуството да знам дека се игра 180 минути. Мораме да бидеме свесни дека имаме 180 минути да се квалификуваме и не смееме да брзаме” – вели Венгер.„Важно е да се игра за да се освои натпреварувањето, сме покажале дека можеме да се надигруваме со големи тимови. Верувам во нашиот квалитет, верувам во нашиот дух и во нашата ментална силина, па ќе видиме како ќе биде на натпреварот”.„Важно е да се игра со верба, во добра форма сме, загубивме само два пати во нашите последни 11 лига натпревари”.„0-0 дома е многу добар резултат во нокаут фазата од Лигата на Шампионите, но ние сме офанзивен тим и ќе се ...
сите 64 | | | веќе видена

Италијанскиот тренер, Роберто Манчини не стравува за својата тренерска позиција во Манчестер Сити, затоа што како што вели, моментално нема подобар тренер од него на Островот.,,Во последните 15 месеци јас сум најдобриот тренер во Англија. Освоив една титула во Премиер лигата и еден во ФА Купот. Ниту еден друг менаџер не освоил толку трофеи во последните 15 месеци во Англија, тоа е реалноста. Сеедно некои зборуваат дека Сити ќе го промени менаџерот и ќе го доведе Пеп Гвардиола. Кога тој се одлучи за Баерн, сега почнуваат да ми бараат нов наследник’’ – изјави Манчини.Минатата сезона неговата екипа успеа да го стигне тимот на Јунајед иако заостануваше осум бодови на шест кола пред крајот, па буквално во ,,фото-финиш’’ успеа да ја освои титулата во Премиер лигата по 44 години. Оваа сезона Сити заостанува зад Јунајтед 12 бодови, но Манчини верува дека трката можеби не е сеуште загубена.,,Доколку Агуеро остане до крајот на сезоната во иста форма и ако останатите наши напаѓачи продолжат да погодуваат, првенството ...
сите 6 | | | веќе видена

Американската кантри пејачка Минди Мек Крејди е пронајдена мртва во нејзината куќа. Полицијата потврди дека се работи за самоубиство. Ова е трет обид на пејачката да си го одземе животот по смртта на нејзиниот партнер и татко на едно од нејзините деца. По смртта на нејзиниот партнер во јануари Минди изјави дека никогаш не поминала низ нешто толку болно. „Тој не го допре само моето срце, туку и мојата душа“ – изјави Минди. Пред да се убие таа го застрелала своето куче – јави ТМЗ.
| | веќе видена

Американската пејачка Ферги и актерот Џош Духамел, вчера по пат на социјалната мрежа Твитер најавија дека го очекуваат нивното прво дете.„Џош, јас и детето сме вкупно тројца“, напиша Ферги на нејзиниот Твитер.Двојката, која се венча во јануари 2009 година, веќе претходно при гостувањето во емисијата „The next chapter“ на водителката Опра Винфри изрази желба за што поскоро основање на семејство.
сите 6 | | | веќе видена

недела, 24.02. во живо од Лос АНЏЕЛЕС ексклузивно на Сител пренос од „ОСКАРИТЕ“Американската академија за филмски науки и уметност најавува вистински спектакл за доделувањето на наградите Оскар в недела, 24.02.Наградите за најдобри филмови во 2012-та ќе бидат доделени во театарот Долби во Холивуд. Настанот ќе го пренесуваат преку 225 држави во светот, а во Македонија преносот ексклузивно ќе го емитува ТВ Сител.85-то доделување на филмските награди Оскар како и секогаш, ќе биде најгламурозната церемонија на доделување награди во светот, на која ќе земат учество најголемите ѕвезди во филмската индустрија.Меѓу номинираните се големи актерски ѕвезди: Даниел Деј Луис, Дензел Вашингтон, Роберт Де Ниро, Сали Филд, Хју Џекмен, Томи Ли Џонс, Хелен Хант, Жоакин Феникс, Наоми Вотс.Врвни имиња се номинирани во разни категории како Стивен Спилберг и Анг Ли (режија), Квентин Тарантино (сценарио), Бен Афлек и Џорџ Клуни (продуценти во категоријата најдобар филм).Најмногу номинации, 12 има филмот „Линколн“ во режија на ...
сите 6 | | | веќе видена

Во третата сезона на серијата „Величенствениот султан Сулејман“ која моментално се снима и прикажува во Турција, публиката се збогуваше со ликот на Ибрахим паша, кој трагично загинува. Кога сватиле дека глумецот Okan Jalabik (Ибрахим Паша) засекогаш се повлече до снимањето, фановите го посетиле гробот на првиот турски везир и положиле цвеќе. Серијата „Величенствениот“ се заснова на историски факти па така и сценаристите не можеа да ја избегнат смртта на Ибрахим паша, еден од милениците на публиката. Во третата сезона на серијата Хурем успева да го убеди Султанот дека Ибрахим му работи зад грб, па Султанот го убива својот најдобар пријател. Еден ден после прикажувањето на епизодата во која пашата умира, фановите го посетиле гробот на историската личност и со солзи и цвеќиња го преплавија гробот.
| | веќе видена

Австралиската ѕвезда Никол Кидман и Кит Урбан и понатаму се вљубени како и првиот ден. Парот во последно време постојано беше зафатен со кариерата па не си посветуваше доволно време на врската, но овој пат не е така, моментално парот е во Сиднеј. Парот е сликан за време на утринското капење и тоа во страствена прегратка како тинејџери. Актерката е облечена во спортска маица додека Кит го покажа своето секси тело. Многумина знаат да кажат дека Кит и Никол се во брак кратко време а не цели 7 години.
сите 3 | | | веќе видена

Канадската презентерка на вести малку се занесе со своето излагање па направи еден секс скандал и тоа во живо во вестите. Не знаеме дели водителката Lisi Dutton се има обложено со некој да го направи тоа или пак е само случајно занесена во зборувањето додека објаснуваше дека нејзиниот син има електрична четка за заби, но факт е дека стана хит на интернет и тоа под наслов „Орален секс во живо за време на вестите“. Оригиналното видео од вестите можете да го погледнете тука:Click here to view the video on YouTube.
сите 7 | | | веќе видена

Брус Вилис повторно се најде во улогата на Џон Меклејн, но сега дејствието се одвива во Москва. Филмот изобилува со голем број на сценски акции, а за потребите при снимањето на тие сцени се уништени 650 милиони автомобили. Поточно уништени се 132, додека 518 се само удрени. За потребите на филмот, Мерцедес произведе неколку џипови кој исто така се уништени. Кога ќе се собере сето ова излегува штета од 11 милиони долари, оваа штета продуцентите на филмот ја вратија за само неколку дена од премиерата на филмот.
сите 7 | | | веќе видена

next