Коктели

Благодарение на професорот од Универзитетот во Санкт Петерсбург кој успеал да развие технологија со која може алкохолот да се претвори во прав, тестирале со течности кои содржат до 96% алкохол, затоа водката во иднина би можела да се пакува и пие како „лек“ во таблети. Руските научници го патентирале алкохолот во таблети, кој лесно се пренесува, консумира и дозира, па водката би можела да се пие „како лек“. Професорот Евгениј Москалев од Технолошкиот универзитет во Санкт Петерсбург развил технологија која овозможува алкохолт да се претвори во прав и да се дистрибуриа во облик на таблети. Со оваа нова техноика може во цврста состојба да се донесе било каков вид на алкохол, вклучувајќи и коњак, виски па дури и пиво. „Сувата“ водка лесно може секаде да се носи со себе, а и консумирањето е поедноставно. Нема повеќе налевање со алкохолна течност ниту пак горчлив вкус во устата. Благодарение на новото „пакување“ лицата кои го консумираат алкохолот можат полесно да водат сметка за количината на алкохол која ...
| | веќе видена

Кафето го врти светот. Тоа е она во што ние веруваме. Без него, како ќе пронајдеме енергија и да станеме од кревет, да се освестиме и да одиме на работа? Или можеби тоа е само наше искуство. Како и да е, направивме избор од најдобрите 7 песни за кафето од луѓе кои сакале да го прослават светиот кофеин преку песна. Постојат многу песни посветени на кафето, особено во Блуз и Џез жанрот, каде песните посветени на кафето се ценети со одредена симпатија. Овие најдобри песни посветени на кафето го истражуваат подлабокото значење на кафето, не се само песни со зборот кафе во текстовите, тие се посветени на темниот, јак пијалок кој ни дава енергија, прави да се чуствуваме добро, не држи будни и прави некои од нас да зборуваме без престан со часови и часови и часови. One more cup of coffee – Bob Dylan Класика од песна од 1970тите години од албумот на Bob Dylan, Desire. Прогонувачка, мистериозна и најдобра за слушање со шолја кафе во раката. Не постои подобра песна посветена на кафето од оваа. Најомилен стих: „One ...
| | веќе видена

Што правите во сабота навечер? Најверојатно планирате да излезете во град со екипа или пак да се опуштите дома со некоја чаша вино или пиво. Е сега тоа што ќе го испиете и внесете во себе ние ќе ви покажеме како изгледа под микроскоп. Научникот Michael Davidson алкохолните пијалоци ги кристализирал на лабораториско стакло, низ кое потоа пуштил поларизирачко светло. Погледајте што научникот добил во облик на слики. Уживајте во продолжението на денот! 1. Вино (Розе) 2. Саке 3. Текила 4. Водка 5. Виски 6. Коктел - White Russian 7. Вино (Chablis) 8. Шампањ 9. Коктел - Daiquiri 10. Коктел - Pina Colada
| | веќе видена

Доаѓа време во животот на секој млад човек кога тој треба да најде начин да го совлада алкохолот. За да го пронајдете тој период, млад човеку, погледнете околу себе и погледнете во себе. Пиењето алкохол е доста забавно. Ова мора да биде кажано. Да. Жените изгледаат далеку поубаво. Океанот изгледа поплав. Да знаеме. А вашите шеги? Многу се посмешни, нели? Луѓето се смееат посмешно. Започнува да ви се допаѓа таму каде што сте, без разлика каде се наоѓате. Можете да се сплотите со светот. И ова може да биде добра работа. Сериозно. Кога ќе започнете да пиете алкохол, се е поврзано со растењето, бегањето, излегувањето. Десјтвијата изгледаат грешни, напнати, моќни. Ќе застанете на работ од некој дел од адолесцентната географија, паркинг, некој рид, покривот на некоја гаража, каде тајно ќе се напиете ракија, скришно ќе ги испиете остатоците од чашите со вино на свадбата на вашиот роднина, лазејќи на таванот ќе барате некое шише жесток алкохол или некои заборавени пива во гаражата. Кога ќе се сетите на ...
| | веќе видена

Повеќето од вас знаат како е (а они од вас кои се премногу млади наскоро ќе дознаат самите) кога ќе испиете премногу алкохол и одеднаш вашата глава е окупирана од „пијана“ логика. Ова се случува кога ќе започнете да ги гледате работите од поинаков агол кога сте трезен и она што не би имало никаква смисла кога сте трезни одеднаш изгледа како соврошено добра идеја. Во чест на оваа пијана состојба на умот ви ги презентираме 6те најчести нешта кои имаа единствено смисла откако ќе се наполните со многу алкохол. Со почетокот на летниве одмори многу е веројатно дека ќе се опуштите и ќе се напиете неколку пијалоци повеќе. Пазете се од овие глупи работи кои најверојатно ќе ги направите доколку сте пијани. 6. Да јадете што и да се наоѓа пред вас Кога сте гладни, јадете, тоа е основната реакција која ја имаме како животни. Но кога сте пијани и гладни, вие не јадете, туку ЈАДЕТЕЕЕЕЕЕЕЕЕ. Најчудното нешто е што колку повеќе сте пијани толку пониски ви се стандардите. Сиггурно некогаш сте поминале покрај некоја ...
| | веќе видена

Човечкото тело се состои од 60% вода, која е непходна за нормално извршување на сите витални функции. Водата во телото е потребна за одржување на волуменот на крвта и на останатите телесни течности, како и за одржување на нормален крвен притисок. Исто така на телото му се потребни и електролити кои се присутни во телесните течности и клетки. Со губењето на поголема количина на вода и електролити во телото доаѓа до дехидрација на организмот. Зголемената загуба на вода произлегува поради зголемената температура на телото, дијареа, повраќање и зголемена надворешна температура. Вода во нашето тело Водата е главен двигател на метаболизмот во организмот кој се изврѓува со циркулација на крвта од срцето, преку белите дробови до бубрезите. Без вода човекот не може да издржи ни 4 дена. Доволна количина на вода значи и нормална густина на крвта, нормален проток на кислород до мозокот, мускулите и другите органи. Намалената количина на вода во организмот значи и помало излачување на отпадните материи од ...
| | веќе видена

Текилата е мексикански пијалок кој се прави со дестилација на ферментиран сок од растението плава агава. Секоја година се жнеат околу 300 милиони растенија плава агава која потоа се преработува и се пртвора во текила која се извезува насекаде низ светот. Неодмна мексиканската компанијата Tequila Ley .925 на Alejandro Gomez Oropeza, понуди ексклузивни шишиња на текила наполенти со Pasion Azteca текила која е направена од чист сок од плава агава, ферментирана, дестилирана и чувана во буриња најмалку шест години. Ова се петте најскапи текили: 5. Grand Reserve “Pasion Azteca“ Текила направена од 100% плава агава, чувана во буриња четири години. Цената на едно шише од оваа текила е 3.500$. 4. Proyect Silver & Gold .999 MX (Premium 2) Шишето е направено од сребро жолто злато, со златен амблем во средината. Текилата што е во шишето е 4 години стара ултра премиум анејо текила. Направени се 999 шишиња, цената на едно шише од оваа текила е 25.000$ 3. Proyect MESHICO 33 ( Premium 1) За ...
| | веќе видена

Лето, размислувате каде ќе ги поминете годишните одмори. Без разлика која дестинација ќе ја одберете, во секоја држава минаминалната легална возраст за консумирање на алкохол е различна. Легалната возраст за консумирање на алкохол се однесува на минималната возраст кои што лицата треба да ја имаат за да можат да консумираат алкохол. Националните закони генерално се однесуваат консумирањето на алкохол надвор од домашните услови, во барови, ресторани, ноќни клубови, дискотеки и слично. Во продолжение е даден список на држави со минималните легални години потребни да ги имате за да консумирате алкохол, а ако сакате да наздравите на локалниот јазик, на следниот линк можте да прочитате како да кажете на здравје на повеќе јазици Консумирањето и купувањето на алкохол е забрането Либија Судан Саудиска Арабија Кувајт Бангладеш Иран Пакистан ( За странците (кои не се муслимани) минамалната возраст е 21 година) Минимална возраст = Нема Албанија Брунеи Данска ...
| | веќе видена

Претходно ви кажавме кои се најдобрите марки на абсинт . Сега ќе ви го објасниме правилниот начин на кој треба да го пиете абсинтот. Чекор 1: Ставете 1 до 1 ½ доза абсинт во чашата Ставете лажица за абсинт врз чашата. Врз лажицата ставете едена коцка шеќер. Полека истурајте 4 до 6 дози вода врз коцката шеќер во чашата Чекор 2: Откако абсинтот ќе се замати, ставете ја коцката шеќер во чашата. Со лажицата искршете ја коцката шеќер и стопете го шеќерот во чашата. Чекор 3. Пијте Полека, не на екс :).
| | веќе видена

Како го замислувате вашиот омилен бар, место каде што можете да избегате, чуството да бидете во барот и да не можете да го опишете со зборови. Одличен бар треба да го чуствувате како втор дом или како друг свет, но во кој можете да уживате во било кој ден од неделата. Совршениот бар треба да ви овозможи искуство кое никогаш нема да го заборавите. Постојат одредени барови кои го подигнуваат искуството на едно сосема ново ниво и со само една посета ќе ви останат во глава многу години. Ова се барови кои го донесуваат ВАУ факторот, места за кои зборувате на забавите, велејќи „Да сум бил таму“. Овие барови морате да ги посетите барем еднаш во вашиот живот. Навистина. Ова се пет барови кои едноставно морате да ги видите пред да умрете. 1. Vertigo Grill & Moon Bar, Бангкок Дали постои подабар начин да уживате во коктели додека гледате како заоѓа сонцето врз Тајланд и одличниот хоризонт во Бангкок. Во Vertigo & Moon барот го имате оној еднаш во животот поглед и тоа на 61ви спрат височина. Можете да ...
| | веќе видена

Дали постои корелација помеѓу пиењето алкохол и интелегенцијата или дали други фактори имаат важност за високата интелигенција кај лицата што консумираат алкохол отколку кај оние кои не консумираат алкохол? Археолошките истражувања покажуваат дека виното за првпат било произведено пред 10000 година и дека пивото се произведувало античкиот Египет уште пред 9000 години. Други истражувања покажуваат дека алкохолот бил измислен околу 7.000 година п.н.е. и се произведувал и се консумирал за време на подемот на античките цивилизации како Вавилонците, египјаните, норвежаните, келтите. Како што цивилизацијата започнува да се развива така и употребата на алкохолот почнува да се зголемува. Адолесцентна интелегенција и полнолетно пиење алкохол Разумно е да се претпостави дека изумителите на алкохолните пијалоци имале некакви познавања од науката и природните појави, но дали постои корелација помеѓу интелегенцијата и консумирањето на алкохол? Според Националната лонгитудинална студија на податоци за ...
| | веќе видена

Ви претставуваме седум правила како да пиете одговорно. Не мора секогаш да ги следите овие правила кога сте во друштво и кога пиете многу алкохол, но ќе зажалите ако не ги следите. 1. Кога треба да се пие, бидете прв што ќе пие Подобро е да бидете лидер, одколку следбеник. Така вие ќе ги поставувате условите, што ќе пиете и темпото на пиење. 2. Не се натпреварувајте Не постојат правила кои велат дека со секого треба да пиете пијалок за пијалок или да се натпреварувате кој може да издржи повеќе алкохол. Освен, се разбира ако не пиете mizuwariна екс со јапонски бизнисмени или правите било што со Руси. 3. Подобро изарчен пијалок одколку изгубен пијач Само поради тоа што стои пред вас нема причина зошто би пиеле, освен ако не се работи за добар, навистина добар или многу, навистина многу скап пијалок. Секогаш 4. Броите ги вашите пијалоци Не дека ви треба некоја стриктна, нефлексибилна бројка. Но ако престанете да броите и не знаете колку сте испиле, тогаш знаете што значи тоа. ...
| | веќе видена

Постојат голем број на коктели што секој би требало да знае да ги направи. Секогаш можете да ги послужите своите гости со вино и со пиво или пак со џин и тоник или рум и кола, но зошто да не ги импресионирате своите. Без разлика дали сте домаќин на забава или пак сте собрани во мало друштво или пак само за своја душа, научете да направите некој коктел. Научете да ги правите овие 15 коктели, ќе ги импресионирате своите гости а и ќе се забавувате. 1. Martini Коктел кој го симболизира ноќниот живот и коктелите воопшто. Ако на некого му треба слика која ги симболизира коктелите, тоа е Martini. 2. Old Fashion Класичен коктел на база на бурбон, но сепак пробајте и со виски. Можеби повеќе ќе ви се допадне поблагиот вкус на Канадското виски, повеќе од горкиот вкус на бурбонот од Тенеси. 3. Margarita Совршен пијалок за на плажа или пак ако живеете на плажа, ако не сте блиску до плажа тогаш совршен пијалок за уживање во вашиот двор, ако немате и двор тогаш совршен пијалок за пиење гол без ...
| | веќе видена

Дали некогаш сте влегле во супермаркет и сте се запрашале, без да ги гледате етикетите на секое шише, кој е најалкохолниот пијалок кој што се продава? Кој ќе го даде најдобриот резултат за дадените пари? Ние сме тука за да ви ја олесниме работата, во прилог ви ги прикажуваме пијалоците кои имаат најголем процент на алкохол. 1. Everclear Дали некогаш сте пиеле Everclear? Ако сте пробале тогаш знаете зошто се наоѓа на прво место. Ова чудо го има во продажба со 95% алкохол, поради што е забранет за продажба во 13 држави во САД. Има и послаба варијанта која содржи 75.5% алкохол. Нема легално направен пијалок кој е појак од Everclear. Најдобриот дел? Everclear нема вкус, ист е како и секоја добра водка. Исто така нема ниту вкус, затоа може да се додаде во било кој пијалок или коктел и ќе добиете пијалок кој за брзо време ќе ве тресне од земја. 2. Devil Springs Водка Вообичаено кај водките, во согласност со руските, литванските и полските водка тратидиции, процентот на алкохол се движи од 38% до ...
| | веќе видена

Со работата доаѓа и задоволството, затоа решивме малку да се забавуваме и да ви ги претставиме најуникатните видови на виски кои можевме да ги пронајдеме. Дали мислите дека сите видови на виски се повеќе или помалку исти? Нема шанси! Еве некои од најекстремните луксузни видови на виски, стрикно само за познавачи. 1. Топче за голф виски Компанијата The old St Andrews Bruichladdich, ги однесе вискито и голфот до една нова крајност. Компанијата создаде мешано шкотско виски во шише во облик на голфско топче. Овој бренд е внимателно создаден за да може во него да уживаат и љубителите на голфот и љубителите на добро шкотско виски. 2. The Royal виски од 10,000$ За да се одбележи посетата на Кралицата Елизабета IIна најпознатата коњска трка Kentucky Derbyво 2007 година, канадската компанија Crown Royal ја создаде најскапата верзија на своето виски. Меѓу другото, оригнално Crown Royal Canadian Blended виски беше создадено за родителите на сегашната Кралица во 1939 година за да се одбележни нивната ...
| | веќе видена

Во светот постојат многу ритуали кои се практикуваат за разни намени. Кај многу од овие ритуали најчесто се пие вино. Сепак постојат некои ритуали на пиење кои се навистина многу чудни. Не би рекле привлечни и страшни, повеќе би ги опишале како лоши идеи. Испиј се и запали Антрополозите откриле дека перуанците навистина знаеле како да се забавуваат и тоа пред илјадници години. Пред да се евакуираат од својот пограничен град во јужен Перу, тие извршиле „складен ритуал на евакуација, за последен пат направиле пиво и го испиле сето пиво“. Тие испиле се и потоа ја запалиле пиварата, храмот и палатата. Добар начин за да си отидете. Норвежаните биле како луди студенти Ја пронајдовме оригиналната инка. Викинзите започнале со „едноставни конуси направени од завиткана бреза и кора од оскоруша“ (појма немаме што е ова), но подоцна се усовршени во оние интересни „рогови за пиење“ кои се користеле за специфични „свечености и сезонски прослави. Подоцна постоеле стаклени садови, кои биле повеќе како ...
| | веќе видена

Многу луѓе пијат текила со ентузијазам. Пијат и други пијалоци но текилата е нивниот омилен пијалок. Овие седум заклучоци не се произлезени од некои научни истражувања туку од искуството на луѓето кои обожаваат да пијат текила. Текилата има добар вкус Факт кој ги изненадува непосветените кои последен пат пробале нешто кое се вика текила (а да не е во маргарита) на факултет. Изминтиот викенд уживавме во фина бела текила, беше свежа како времето и можевме да ја почуствуваме земјата на која агавата пораснала. Претходната вечер уживавме во супер премиум текила која е на исто рамниште со сите врвни видови на виски и коњак, таа е со комлексен и богат вкус. Сосема различно искуство, но и двете фасцинантни. Добрата текила не предизвикува мамурлак Ако имате мамуралак следниот ден, тогаш нешто друго го предизвикало. Текилата по се изгледа има благо халуцогено дејство Можеби е поради нас, но светот изгледа помалку искривен после една текила или две. Текилата не е седатив Барем тоа не ...
| | веќе видена

Во филмовите не само што се љуби, мами, војува, убива или умира, туку и се пие. Во некој филмови дури и до бесвест, а во некои само се пијуцка. Освен во жесток пијалок или пак во отмени кристални шишиња, на големо се ужива и во фини коктели. Благодарение на филмовите, некои коктели како на пример мартинито на Бонд станаа планетарно познати. Мартини , крал на коктелите создаден е кон крајот на 19тиот век под името Martinez , во Бондовската верзија е навистина посебен. Бонд, Џемс Бонд признава само протресен, а не измешан, особено сув вермут со водка, а не со џин. За да направите бондовски мартини , во шејкер протресете 9 цл. Водка и3 цл сув вермут со коцка мраз, истурете го пијалокот во изладена чаша за мартини и гарнирајте со маслинка на стапче. За разлика од Бонд, Мерелин Монро во филмот „Седум години верност“ ужива во класичен мартини , мартини со џин (во шејкер измешајте малку сув вермут си 5 цл. џин, истурете во изладена маритни чаша и гарнирајте со маслинка на стапче) иако во нетолку класична и ...
| | веќе видена

Сакате да ги послужите вашите гости со пијалок кој не само што има одличен вкус туку и изгледа егзотично и хавајски? Се што ви треба е блендер и малку креативност. Потребни ви се околу 10 минути за подготовка и околу еден час во фрижидер. Работи кои што ви се потребни: 0.5 кг свежи јагоди или киви 2 лажици лимонов сок 2-3 чаени лажичиња шеќер во прав Спрајт или 7-уп Инструкции: 1. Измијте ги добро свежите јагоди (или киви ако сакате да пробате нешто полетно) и пресечете ги на половина. 2. Ставете го пресеченото овошје во блендер и матете го околу 30 секунди. 3. Додадете околу 1 шолја спрајт (или 7-уп) и матете повторно. 4. На крај додадете го сокот од лимон и шеќерот и матете додека се не се измеша добро. 5. Ставете ја горната мешавина во сад за мраз и замрзнете. 6. Кога ќе ги послужувате гостите, ставете 2-3 коцки од замрзната мешавина во висока чаша и додадете спрајт или 7-Уп. 7. Декорирајте со резанка од јагода (ставајќи ја на работ од чашата) и додадете малку ...
| | веќе видена

next