Коктели

Секоја култура има свои обичаи, фестивали, пијалоци и практики поврзани со со алкохолот. Некои се смешни, други се страшни, некои се малку чудни. Секоја зема има различни ритуали кои се произлезени од историјата. Многу од овои ритуали се практикуваат за да ги зближат луѓето и да се изгради чуство на заедништво додека уживаат во нивниот омилен пијалок. Овде се најинтересните ритуали на пиење од цел свет. Тајланд - Кофа Многумина ја поврзуваат „Тајладнската кофа“ со туристите кои ја посетуваат земјата и кои сакаат да доживеат нештно ново и различно. Всушност, кофата е пијалок создаден за да се промовира заедничкото пиење во земјата. Ова не е традиционален пијалок кој се пие со вечера, многу тајланѓани, љубовџии, уживаат во „кофа“ додека се излезени по локалните дискотеки или барови. Овој ритуал на пиење ги зближува сите на масата заедно со нивните цевчиња во кофата. Шведска – Snapsvisor Ритуалот „snapsvisor“ е доста жив во Шведска. Тој вклучува пеење на традиционални песни за пиење додека се ...
| | веќе видена

Кој ви е омиленo кафуле во градот? Сакате ли да одите и да се забавувате во кафулиња? За сите они кои многу време поминуваат по кафулињата денес ги претставуваме 5 најнеобични барови кои некогаш сте ги виделе. Некои се наоѓаат во море, некои се обложени со мраз, а некои пак се наоѓаат стотина километри надвор од цивилизацијата. Уживајте во остатокот од денот. 1. Cave Bar, Јордан Во градот Петра во Јордан, за комерцијнаи работи дозволено е да се користи само една пештера. И што мислите за што властите го искористиле тој простор? Погодувате – направиле голем паб. 2. Absolut Icebar, Шведска Барот во селото Yukkasyarvi во северна Шведска, е првиот бар од мраз во светот. Подоцна започнале да се градат барови од мраз поради атракција. Овој во Шведска отворен е за посетители од септември до април. Внатре атмосферата е да смрзнеш! :) 3. Floyd's Pelican Bar, Јамајка Замислите кафуле направено на море. Прекрасно време, бранови.... Да, сето тоа ќе ви го овозможи Floyd’s Pelican Bar сместен ...
| | веќе видена

Водата е од витална важност за нашите тела, затоа што водата му е потребна скоро секој дел од нашето тело за да функционира правилно. Нашиот мозок содржи 75% вода и мала дехидрација може да предизвика голем број на проблеми, како намален капацитет, главоболки и вртоглавици. Нашите тела се направени од околу две третини вода и секој ден во просек губиме околу 4 литри вода. Адекватното ваше хидрирање во текот на денот е од витална важност и е нешто со што многумина имаат проблем. Соодветниот внес на вкупна количина на вода за возрасни на возраст помеѓу 19 и 30 години според институтите за медицина е 3.7 литри за мажи и 2.7 литри за жени. Околу 80% од вкупниот внес на вода треба да доаѓа преку пијалоци, додека пак останатите 20% преку храната. Пијте малку почесто Вашето тело ја користи водата во текот на целиот ден и константно ја губи преку целиот ден и редовниот внес на вода е потребен за вашето тело биде внимателно хидрирано. Пиењето на вода преку денот е подобро отколку да пиете големи количина ...
| | веќе видена

Кафето е послужено, нема повеќе алкохол, преморени сте, ви се спие. Врвните ескперти за бонтон препорачуваат да ја треснете вратата кога вашите пријатели ќе излегуваат. Суптилно привршете ја забавата Соберете ги чашите и шишињата и тргнете ја на страна храната што е останата. Почнете да ја полните машината за миење на садови Прозевајте се и викнете му на вашиот партнер/партнерка дека треба да спиете и дека гостите сакаат да си одат. Пред сите почнете да чистите Побарајте од гостите помош при изнесувањето на ѓубрето. Или излезете и однесе го во нивните автомобили :)
| | веќе видена

Морковите се еден од најинтересните зеленчуци, обликовани се како тенки портокалови заострени конуси. Овие корења растат во земјата, со само неколку листа над земјата по кои можат да се препознаат. За да се берат морковите се фаќаат за нивниот крај и се влечат. Морковот првично бил диво растение во Европа и Средниот Исток со абнормално дол и тесен корен, но сепак мал во споредба со денешните стандарди за моркови. Листовите и семето се користеле за медицински цели за време на средниот век и многу малку внимание му обрнувале на коренот. Тоа било така се до 17тиот век кога холандските фармери почнале да го одгледуваат растението за да ја подобрат големината на коренот, неговиот вкус и боја. Интересно е што за карактеристичната портокалова боја на морковот виновни се холандските фармери кои го популаризирале морковот како храна, поврзувајќи ја портокаловата боја со холандската борба за независност. Вусшност бојата на морковите се движи од бела и жолта до пурпурно црвена. Многу е тешко да се пронајде сок од ...
| | веќе видена

Caipirinha e бразилски национален коктел. Овој коктел е софистициран микс помеѓу маргарита и мохито, треба да се прави почесто и тоа од нкој што знае како. Денес ќе ви покажеме како правилно се прави Caipirinha. 1. Пресечете ја лиметата како што е покажано на сликите лево. a. Со остар нож пресчете ги двата краја на лиметата, пресечете малку повеќе за да го отстраните белиот дел. b. Пресечете ја лиметата на половина по должина. c. Извадете го белиот, влакнест дел кој го по должината на секоја половина. d. Превртете ја половината и со ножот пресечете два пати по должина и два пати по широчина. Засеците треба да бидат рамномерно распоредени. e. Ставете ги деловите во вашата чаша и направете ја вашата caipirinha. 2. Ставете 2 лажици шеќер во мала, цврста чаша, додадете ги пресечените парчиња на лимета и згмечете се со дрвен толчник. (Притиснете доволно за да го извадите сокот од лиметета, а не премногу за не направите каша). 3. Додадете 2 oz cachaça. 4. Додадете искршен мраз и ...
| | веќе видена

Шкотското виски се произведува, како што и самото име кажува, во Шкотска. Според закон, шкотсткото виски мора да биде направено од слад од жито, да биде чувано во дабови буриња најмалку три години, а процентот на алкохол мора да биде помалку од 47,4%. Годината на старост која мора да стои на етикетата од шишето е одредена од староста на најмладото виски кое се користи при производството на вискито. Нјаскапите марки на виски во светот се произведени во еден од региониот кој традиционално се смета за дел од планинската област во Шкотска. The Macallan 1926 –54.000$ Ова виски е флаширано во 1986 година, а во 2002 година повторно е флаширано, било дадено на аукција на Кристи во Њу Јорк во 2007 година. На оваа прва аукција на која за прв пат после прохбицијата во 1920 година било дозволена продажба на алкохол во државата Њу Јорк, се очекувало Macallanда достигне цена помеѓу 20.000$и 30.000$. Овој Macallanбил произведен во Speyside, кој порано се сметал за дел од планискиот регион. Dalmore 62 –58.000$ ...
| | веќе видена

Мамурлакот е гаден. Секогаш кога ќе се разбудите со мамурлак испробувате најразлични работи за да го победите што е можно побрзо. Во прилог ви претставуваме неколку лекови против мамурлак кои во одредени земји и култури се сметаат за најдобри против мамурлакот. 1. Шкембе чорба Обожавана од хиспанците, а и од нас, шкембе чорбата се прави од внатрешници од крава зачинете со црвен пипер, лук и други зачини. Варената пченка е најчеста состојка во свежото шкембе, често стомакот на кравата го содржи последниот оброк. Овој деликатес е познат и под името Menudo. 2. Haejangguk Во буквален превод значи „супа за стомакот“ и е традиционален кореански лек против мамурлак кој се продава по улиците секој викнед во утринските часови и тоа веќе со децении. Се прави од свински грб или од коски од крава, коагулирана крв од вол, зелка и зеленчук. 3. Пржени канаринци Практикувано од страна на античките римјани, оваа многу мрсна храна требало да ги излечи болките кои ги чуствувале после долга ноќ помината ...
| | веќе видена

Колку пијалоци во една вечер се доволни? Колку пијалоци се премногу? Еден пијалок, два пијалока, три пијалока, четири. Немојте да кажете дека не сме ве предупредиле, но немојте да се чуствувате лошо цела вечер. Прв Пијалок Работата околу еден пијалок, една чаша алкохол е што не вклучува доволно алкохол за се да престане да функционира. Вашиот вид, вашата отменост, вашиот морален компас, се сеуште не допрени. Затоа што еден пијалок не компромитира ништо. Ќе испиете еден пијалок и светот изгледа малку подобро. Барот изгледа подобро. Вашето куче изгледа подобро. Работата што ја имате изгледа прекрасна. Вашиот надворешен изглед е непроменет – за вашиот пранер/партнерка, за вашиот шеф, за вашите деца, за полицаецот. Немате ништо скршено. Немате кажано ништо глупаво.Вие бевте џентламен или дама кога започнавте да го пиете пијалокот и останавте џентламен или дама, но малку поинтересна лично, што е добро, кога го завршивте пијалокот. За добри триесет минути (ова не функционира ако не го пијуцкате ...
| | веќе видена

Категоријата на ликери е голема и разновидна во поглед на големиот број на брендови, вкусови содржина на алкохол. Производите во оваа категорија го опфаќаат буквално секој вкус кој можете да го замислите и се користат како традиционални пијалоци кои се консумираат после вечера, се користат како состојки во многу популарни коктели, се аперитиви, дигестиви, па дури и како додаток на вкус при готвењето на храна. Ликерите се секогаш благи и по дефиниција мора да содржат најмалку 2.5% шеќер иако повеќето ликери содржат значително поголема количина на шеќер, а многу од нив имаат и до 35% на засладувачки супстанци. Шеќерот може да биде добиен од шеќерна репа, шеќерна трск, јавор, мед, пченка или пк комбинација од овие. Ако засладувачкоит агенс е помалку од 10% од тежината на готовиот производ, на етикетата на тој ликер треба да се наведе дека е сув „dry“. Повеќето ликери содржат помеѓу 17 и 30% алкохол иако има некои брендови кои имаат и повеќе од 50% алкохол. Како се прават ликерите? Постојат три ...
| | веќе видена

Независните истражувачи велат дека разликата помеѓу Кока кола и Пепси е во вашата глава. Очигледно сликата за брендот Кокала предизвикува луѓето да мислат дека Кока Колата има подобар вкус, иако нејзиниот вкус не се разликува од вкусото на Пепсито. Истражувачите направиле неколку тестови за да видат кој пијалок има подобар вкус, при што на луѓето им ставиле превез преку очите (за да не можат да видат што пијат) и резултатите биле доста зачудувачки. Кога луѓето ќе пробале Кока Кола и Пепси со врзани очи тие не правеле разлика. Но кога тие ќе се напиеле Кока Кола и Пепси без превез на очите и кога ќе го виделе компаниското лого, тогаш резултатите од тестовите биле уште позачудувачки. Три четвртини од лицата се изјасниле дека Кока кола е подобра од Пепси. А сето ова е поради тоа што Кока Кола подобро го брендира својот имиџ. Лично сметаме дека не постои разлика помеѓу Пепси и Кока Кола и двата пијалока имаат ист вкус. Од друга страна пак некои луѓе тврдат дека Кока кола има поблаг вкус од пепсито, додека ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога ќе помислите на шампањ, помислувате на луксуз, стил, класа, елеганција. Шампањот се најчесто се пие на прослави. Шампањот најдобар е во комбинација со кавијар. Најскапите шампањи не можете да ги пиете со хамбургер или со пица, за да вистински уживате во нивниот вкус потребна ви е е исклучителна храна, затоа и овие видови на шампањ најчесто се служат во врвните ресторани. Некои од овие шапањи се толку скапи што може само да сонуваме дека некогаш би ги пробале. Ова е листата на десетте најскапи видови на шампањ о светот: Piper Heidsieck 1907 Piper Heidsieck 1907 е најскап шампањ во светот. Историјата на овој шампањ е многу романтична и интригантна и во голема мера ја зголемува неговата цена. Во 1916 година, две години по завршувњето на Првата Светска војна, бродот кој бил натоварен со овој шампањ наменет за рускиот Цар Николај II, бил торпедиран од германска подморница во близина на Финска. Во 1998 година тим на нуркачи го пронајде овој брод на дното на океанот и извадија 2000 шишиња од овој ...
| | веќе видена

Кога ви треба доза на кофеин во текот на топлите летни месеци, заборавете на шолја топло кафе и победете ја горештината со ладен и освеителен пијалок. Можете да се напиете нормално ајскафе но можете и да направите еден од овие популарни ајскафе коктели. Еве како можете да ги направите: Како да направите ајскафе коктели Правењето на ајскафе коктели е малку покомплицирано од едноставно истурање на топло кафе врз мраз. За да спречите вашиот летен пијалок од кафе да се разводни, следете ги овие едноставни чекори и бидете сигурни дека вашиот ладен пијалок ќе има јака арома на кафе. 1. Започнете со високо квалитетно кафе Очигледно основа за секоја шолја добро кафе е кафето. За да направите најдобар ладен пијалок од кафе, започнете со квалитетно кафе во кое би уживале да го пиете и топло. 2. Направете го кафето порано Наместо да користите врело кафе кое ќе го ставите врз мраз, направете го кафете порано и оставете го да се излади. Можете да го забрзате ладењето со ставање на кафето во ...
| | веќе видена

Собирај лајкови и Освој наградно патување. Понеси го и цело друштво и за нив има гратис изненадување :) Наградната игра започнува утре, пронајдете слика, спремете за стартот и очекувајте ја својата награда. Наградната игра трае 5 (пет) дена. Започна на 25.07.2011 год., а завршува на 29.07.2011 год. Постирајте најубава слика од коктел на “Wall-от” на ФБ Фан Страната на коктели.мк и собирајте лајкови. Собирањето лајкови започнува од самото постирање на сликата, трае во текот на целата наградна игра до самиот крај на играта. Секој има право на учество во наградната игра само со ЕДНА слика, во спротивно ќе биде дисквалификуван. Секој пост мора да биде оригинален, оние кои ќе копираат слики а кои се веќе претходно постирани ќе бидат дисквалификувани. Молби за лајкови во коментари и постирања на ѕидот на нашата страница се строго забранети. Дозволени се слики кои се преземени од интернет Прва награда : целосно бесплатен аранжман за 1 особа + 50% попуст на аранжманот ...
| | веќе видена

Интересно е да знаете за најпопуларните безалкохолни пијалоци во светот. Од каде потекнуваат, кој е нивниот состав и некои интересни работи за нив. 1. Чај Чајот се прави со ставање на листови на чај во топла вода. Името „чај“ исто така се однесува и на самите листови и на пијалокот. Чајот бил предмет на трговија и призниние веќе три илјади години. За прв пат пат бил одгледуван и направен во Кина и некои од најдобрите видови на чај сеуште доаѓаат од Кина. Најдобрите видови на oolong се одгледуваат во Тајван. Јапонија исто така произведува значајни количини на зелен чај од кои поголемиот дел се конусмира во земјата. Откако британците започнаа да пијат чај, тие почнаа да одгледуваат растенија по потекло од Индија со цел да имаат поголема контрола врз трговијата. Индија, Шри Ланка и други јужно азиски земји произведуваат голем дел од светстко производство на чај. Чајот одиграл главна улога во експанзијата на империјалната и индустриската моќ во Велика Британија со векови подоцна. За време на 19тиот век, ...
| | веќе видена

Ова е листа на некои од најневобичаените пијалоци во светот. Без вода, не би имало живот на платнетата. Знаеме исто така дека 80% од нашиот организам е вода. Но треба ли да внимаваме каков вид на пијалоци консумираме? Секако дека треба, но прашањето е, дали треба целосно да ги исфрлиме сите газирани пијалоци како и алкохолните пијалоци од нашата исхрана? Многумина не се спремни на тоа? Можеби сте тип на личност која сака да експериментира со своите пијалоци. Доколку сте таква личност, дали би пробале некои од овие чудни пијалоци? 1. Безалкохолен пијалок Птичјо гнездо Овој невообичаен пијалок можеби треба малку да се прилагоди на вашиот вкус. Се смета за деликатес во Кина. Направен е од птичји повраќаници, кои се лепливи лигавици. Плуканици или не, не би сакла да се занимавам со овие птичји гнезда, можеби се малку прескапи за мој вкус. 2. Виски со пајак Првиот пијалок е направен од птичји производ, но овој оди еден чекор понатаму. Тајландско виски од ориз со мртов пајак кој му дава посебен ...
| | веќе видена

Постојат многу луѓе кои што оделе на земјата пред нас, кои што во нивниот живот постигнале многу подвизи кои многумина од нас сеуште не можат ни да почнат да ги разбираат. Без разлика дали биле големи писатели, воени стратези, издајници или комедијанти, тие ги поместиле границите на можностите на човечките способности. Овие луѓе починале и не се движат помеѓу нас живите повеќе но имаат посебно место во срцата на сите кои што живееле после нив. Една работа постојано ни поминува низ умот, дали тие навистина биле толку интересни како што ги прикажува историјата и модерниот фолклор? Овде има список од 12 мртви лица, без некој посебен ред, со кои што би сакале да испиеме барем по едно пиво. Знаеме дека овој список може да биде многу подолг. Кажете ни со која мртва личност би сакале да испиете еден ладен пијалок. Чарлс Буковски Чарлс Буковски го живеел својот живот на начин многу поразличен од другите. Бил опкружен со проститутки и пиел до заборав скоро секоја вечер, но без сомнеж за тоа кој бил, осаменик ...
| | веќе видена

Ладните замрзнати лижалчиња се одлично освежување во летниот период. Оние светло обоени замрзнати лижалчиња на база на овошни сокови кои децата ги обажваат и ги зграшуваат секогаш кога се жедни можат да имаат и малку подруг вкус. Со додавењето на малку алкохол овие лижалчиња ќе ги направите да одговараат на вашиот возрасен вкус. За да ви помогнеме да ја победите летната горештина ви ги даваме овие совети како да направите лижалчиња за возрасни. Лижалчиња само за возрасни Многу е лесно да направите лижалчиња, се што треба да направите е да ставите овошен џус во калап и да го замрзнете. Но со додадавањето на алкохол тоа ќе биде малку потешко затоа што алкохолот не се замрзнува, освен ако не е во вистинскиот сооднос. Алкохол: Треба да ставите само 10тина милилитри алкохол во калапот. АКо додадете повеќе алкохол лижалчето нема да замрзне и ќе биде кашесто. Исто така кога одбирате алкохол, секогаш користете водка, рум, џин или текила. Најдобри се ароматизираните алкохоли и дури можете да ги спарите ...
| | веќе видена

Пиењето алкохол е минато време за некои луѓе, додека пак други ја сметаат за илегална дури и ја забрануваат продажбата на алкохол. Најверојатно најдобро нешто е да се почитуваат изборите и прописите. Овој напис е од аспект на лицата кои пијат алкохол и тоа што се смета за најлоши места поврзани со слободата за пиење на алкохол. Не е тајна дека туристите се познати по тоа дека сакаат да се забавуваат и да пијат алкохол додека патуваат низ светот откривајќи и истражувајќи многу различни места и култури, Сепак, препорачливо е за туристите и патниците да бидат свесни за другите култури, обичаи и закони. Добро е да дознаете повеќе информации за земјата во која одите, пред да почнете да играте во туѓи земји несвесни за нивните локални обичаи и закони. Затоа би сакале да го потегнеме темата поврзана со пиење алкохол во некои од светски најлошите земји за пиење која може да ви биде добар извор на информации доколку патувате во некои од овие земји. Прохибицијата или забраната за алкохол генерално е закон со кој ...
| | веќе видена

next