Раул: Ние не се предадовме


Втора година по ред Вардар ќе игра во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Повторно „вардарци“ ќе бидат во друштво на Киелце, Веспрем, веќе пласирани и секако Кил и Барселона (утре треба да потврдат). Ова се и потенцијалните ривали на Вардар во ТОП 8 фазата. - Задоволни сме од оваа победа, затоа што на првиот дуел тие имаа висока предност (8-9 голови). Но, ние не се предадовме одигравме одлично. Добро е што Вардар повторно е во групата екипи во четвртфиналето со Кил, Барселона, Веспрем,... Вардар во вторник ќе го доби ривалот во четвртфиналето, а како термин за одигрување на првиот натпревар во Скопје се деновите од 8 до 12 април, додека реваншот Вардар ќе го ихра на гости од 15 до 19.април. Ждрепката е полудиригирана и првопласираните екипи од групната фаза ќе ги играат реванш натпреварите дома. Вардар во групата заврши како втор.
| | веќе видена | слични

Првиот натпревар од четвртфиналето во машка меѓу Вардар и Киелце ќе се одигра на 11 април (сабота), со почеток во 18:45 часот во СЦ „Јане Сандански’’ во Скопје. Реванш натпреварот во Полска на програмата ќе биде на 19 април (недела) од 15:30 часот, по што ќе биде познато и која екипа ќе игра на завршниот „Фајнл-фор’’ турнир во Келн. Дамите пак, односно ракометарките на ЖРК Вардар својата прва четвртфинална пресметка против актуелниот европски шампион, унгарски  Ѓер, ќе ја имаат на домашен терен во СЦ „Јане Сандански’’, на 4 април (сабота) од 19 часот. Реванш натпреварот во Унгарија ќе се игра на 12 април (недела) од 16:30 часот.
| | веќе видена | слични

РАКОМЕТ Машкиот тим на Вардар првиот натпревар од четвртфиналето со Киелце го игра на 11 април, една недела порано ЖРК Вардар го пречекува Ѓер. Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди термините и сатницата на одигрување на четвртфиналните натпревари во Лигата на шампиони во двете конкуренции. Вардар и Киелце првиот натпревар од четвртфиналето во машка конкуренција ќе го одиграат на 11 април (сабота), со почеток во 18:45 часот во СЦ „Јане Сандански’’ во Скопје. Реванш натпреварот во Полска на програмата ќе биде на 19 април (недела) од 15:30 часот, по што ќе биде познато и која екипа ќе игра на завршниот „Фајнл-фор’’ турнир во Келн.Дамите пак, односно ракометарките на ЖРК Вардар својата прва четвртфинална пресметка против актуелниот европски шампион, унгарски Ѓер, ќе ја имаат на домашен терен во СЦ „Јане Сандански’’, на четвртти април (сабота) од 19 часот. Реванш натпреварот во Унгарија ќе се игра на 12 април (недела) од 16:30 часот. Ракомет
| | веќе видена | слични

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска ги објави точните термини за четврфиналните пресметки во Лигата на шампионите. Секако за нас најинтересно беше кога Вардар ќе се соочи со полскиот шампион Кјелце. „Првото полувреме“ во СЦ „Јане Сандански“ е закажано за 11 април од 19 часот, додека реваншот ќе се одигра осум дена подоцна (19) во салата „Легионов“ со почеток од 15 часот и 30 минути. Инаку мечеви меѓу осумте најдобри ќе бидет отворени со средбата во Загреб на 9 април (20:10) меѓу ППД и Барселона на Кире Лазаров, а на 12 силите ќе ги одмерат ПСЖ-Веспрем и Пик Сегед-Кил. ЧЕТВРТФИНАЛЕ: Загреб – Барселона (9 април, 20,10 часот) Вардар – Кјелце (11 април, 19 часот) ПСЖ – Веспрем (12 април, 17,30 часот) Пик Сегед – Кил (12 април, 19,30 часот) РЕВАНШИ Барселона – Загреб (15-19 април, ???) Веспрем – ПСЖ (18 април, 20,10 часот) Кјелце – Вардар (19 април, 15,30 часот) Кил – Пик Сегед (19 април, 19,30 часот)
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди термините и сатницата на одигрување на четвртфиналните натпревари во Лигата на шампиони во двете конкуренции. Првиот натпревар од четвртфиналето во машка меѓу Вардар и Киелце ќе се одигра на 11.април (сабота), со почеток во 18:45 часот во СЦ „Јане Сандански’’ во Скопј. Реванш натпреварот во Полска на програмата ќе биде на 19.април (недела) од 15:30 часот , по што ќе биде познато и која екипа ќе игра на завршниот „Фајнл-фор’’ турнир во Келн. Дамите пак, односно ракометарките на ЖРК Вардар својата прва четвртфинална пресметка против актуелниот европски шампион, унгарски Ѓер , ќе ја имаат на домашен терен во СЦ „Јане Сандански’’, на 4.април (сабота) од 19 часот . Реванш натпреварот во Унгарија ќе се игра на 12 април (недела) од 16:30 часот .
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен вицешампион Вардар и официјално го потврди терминот на одигрување на првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампионите, против екипата на Киелце.Првиот натпревар во СЦ „Јане Сандански" ќе се игра на 11 април (сабота), со почеток во 18.45 часот. Од друга страна, „црвено-црните" преку својата официјална веб-страница објавија дека мечот ќе почне во 19 часот.Реванш четвртфиналниот натпревар ќе се игра во Полска на 19 април (недела), со почеток во 15.30 часот.Воедно, официјално потврден е и првиот четвртфинален меч од женското издание на Лигата на шампионите меѓу Вардар и Ѓер, па така избраничките на Индира Кастратовиќ ќе го пречекаат актуелниот европски шампион на 4 април, со почеток во 19 часот.
| | веќе видена | слични

Екипите на Вардар и Киелце ги договорија термините за четвртфиналните натпревари од Лигата на шампионите.Првиот натпревар на кој домаќин е Вардар ќе се одигра на 11. април со почеток од 19 часот, ден пред големиот христијански празник Велигден.Реваншот ќе се одигра на 19. април во Киелце со почеток од 15:30 часот.
| | веќе видена | слични

Дамите во Ѓер, мажите во Скопје, ќе бијат четвртфинални битки. Откако вчера Ѓер го потврди терминот на реванш четвртфиналниот дуел со ЖРК Вардар, денеска стигна и потврдата од ЕХФ за првиот дуел од истата фаза во машката ЛШ. Вардар ќе го пречека тимот на полскиот шампион Киелце, на 11 април, на Велика Сабота, денот пред Велигден, во меч кој ќе започне во 19 часот. Реваншот помеѓу македонскиот вицепрвак и полскиот шампион ќе се одигра на 19 април со почеток во 15:30 часот.
| | веќе видена | слични

Единствениот македонски претставник во ракометната Лига на шампиони, Вардар својот прв четврт-финален меч против Кјелце ќе го игра на 11. април (сабота), одреди европската куќа на ракометот ЕХФ. „Црвено-црниот“ гигант првиот меч го игра на Велика Сабота пред големиот христијански празник Велигден од 19 часот во СЦ „Јане Сандански“, додека реваншот во Полска ќе се игра на 19 април од 15,30 часот. Од останатите четврт-финални дуели екипата на Загреб на домашен терен ја пречекува Барселона на 9 април, а дуелите ПСЖ-Веспрем и Пик Сегед-Кил се играат на 12 април. ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, ЛШ ПРВИ НАТПРЕВАРИ Загреб – Барселона (9 април, 20,10 часот) Вардар – Кјелце (11 април, 19 часот) ПСЖ – Веспрем (12 април, 17,30 часот) Пик Сегед – Кил (12 април, 19,30 часот) РЕВАНШИ Барселона – Загреб (15-19 април, ??) Веспрем – ПСЖ (18 април, 20,10 часот) Кјелце – Вардар (19 април, 15,30 часот) Кил – Пик Сегед (19 април, 19,30 часот)
| | веќе видена | слични

Вардар и официјално го потврди терминот на одигрување на првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите, против екипата на Кјелце. Како што објави ТВ Алфа, која е носител на ТВ-правата за ЛШ и оваа сезона, натпреварот во СЦ „Јане Сандански“ ќе се игра на 11 април (сабота), со почеток во 18.45 часот. Од друга страна, „црвено-црните“ преку својата официјална веб-страница објавија дека мечот ќе почне во 19 часот. Откако сабота се покажа како среќен ден за „вардарци“ по убедливиот триумф над Висла, „вардарци“ се надеваат дека во ист ритам ќе одиграат и против Кјелце, обезбедувајќи си значителна предност на реваншот во Полска, кој ќе се игра на 19 април (недела), со почеток во 15.30 часот. Воедно, официјално потврден е и првиот четвртфинален меч од женското издание на Лигата на шампионите меѓу Вардар и Ѓер, па така избраничките на Индира Кастратовиќ ќе го пречекаат актуелниот европски шампион на 4 април, со почеток во 19 часот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Велика Британија ќе изведе голема контратерористичка вежба во октомври во делови Шкотска и северна Англија, изјави денеска премиерката Тереза Меј, неколку дена ...
сите 58 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ писмено реагира на објавата на Ди Цајт . „Поранешниот уредник во весникот „Ди Цајт“ Тео Зомер, очигледно е лошо информиран за ситуацијата во ...
сите 437 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум ...
сите 103 | | | веќе видена

Во црна кожа, тесни пантолни Цеца пееше повеќе од два часа без пауза Светлана Цеца Ражњатовиќ вчера одржа концерт во Скопје каде воодушеви повеќе од 12.000 ...
сите 30 | | | прочитана: 159 | веќе видена

Предлогот Талат Џафери да биде единствен кандидат за претседател на Собранието од новото парламентарно мнозинство извисил, бидејќи од една страна, лидерот на ...
сите 553 | | | прочитана: 247 | веќе видена

За македонскиот трубач од светска класа, Џамбо Агушев најчесто слушаме за неговите бројни успеси кои ги нижи од настапите ширум светот. Приватноста на Џамбо и ...
сите 14 | | | прочитана: 8692 | веќе видена

Тенисерот Новак Ѓоковиќ објави фотографија на која се гледа трудничкото стомаче на неговата сопруга Јелена, со која го очекуваат нивното второ дете. Поради ...
сите 38 | | | прочитана: 625 | веќе видена

Нетранспарентно работење на СЈО околу ангажираните експерти и трошоците за нивни надоместоци. Порталот Прес 24 пишува дека СЈО не одговорило на прашањата на ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул: Ние не се предадовме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: